DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 671135-0,99%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

uludağ ekonomi zirvesi başladı! bakan muş’tan önemli açıklamalar
  • Artan Haber
  • Ekonomi
  • Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı! Bakan Muş’tan önemli açıklamalar
24 okunma

Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı! Bakan Muş’tan önemli açıklamalar

Türkiye’nin ve Avrasya Bölgesi’nin en önemli iş ve ekonomi dünyası etkinliklerinden Uludağ Ekonomi Zirvesi, hibrit (fiziksel ve online) olarak gerçekleşiyor. Video aracılığıyla zirveye katılan Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise son 20 yılda Türkiye’nin ekonomik, ticari ve hukuki alanda yaptıkları atılımlardan bahsederek, dünya ekonomisinde yaşanan değişiminde Türkiye’nin potansiyelini gerçekleştirmek için çok çalışmak gerektiğini söyledi.

ABONE OL
24 Kasım 2021 21:30
uludağ ekonomi zirvesi başladı! bakan muş’tan önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ana teması “Sürdürülebilirlik ve Gelecek” olan Uludağ Ekonomi Zirvesi, Capital, Ekonomist, Start Up Dergileri Yayın Direktörü Sedef Seçkin Büyük ve Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy’un yaptığı açılış konuşmalarıyla başladı.

TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ: İHRACATI EN ÇOK ARTIRAN ÜLKELER ARASINDAYIZ

Video aracılığıyla zirveye katılan Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise son 20 yılda Türkiye’nin ekonomik, ticari ve hukuki alanda yaptıkları atılımlardan bahsederek, dünya ekonomisinde yaşanan değişiminde Türkiye’nin potansiyelini gerçekleştirmek için fazla çalışmak gerektiğini söyledi. 2019’dan beri küresel ekonomik etkileri hissedilen pandemi sonrasında iktisat ve amel dünyasını bekleyen yeni fırsatların iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten Muş, dünyada genişleyici mali politikalar sayesinde 2021’in ilk iki çeyreğinde güçlü bir toparlanma görüldüğünü, 2022’de bu toparlanmanın yavaşlayarak da olsa devam edeceğinin söylenebileceğini dile getirdi. Küresel talepte yaşanan hızlı toparlanma ile temel emtia fiyatları ve lojistik maliyetlerinde görülen artış nedeniyle arz ve talep dengesinde bozulma yaşandığını belirten Muş, küresel ekonominin zorlu bir süreçten geçmekte olduğunu belirtti.

uludağ ekonomi zirvesi başladı bakan muştan önemli açıklamalar

Muş, Türkiye ekonomisinde de 2021’in ilk iki çeyreğinde toparlanma görüldüğünü ve Türkiye ihracatının tahminlerin üzerine çıktığını dile getirerek 2021’in sonuna kadar 211 milyar dolarlık tahminin üzerinde ihracat yapmayı ön gördüklerini anlatım etti. Net ihracatın büyümeye katkısını en üst düzeye çıkarmak istediklerini belirten Muş, “Ülkemiz G20 ülkeleri arasında Güney Afrika ve Hindistan’dan sonra ihracatını en fazla artıran ülke oldu” diye konuştu.

MÜREFFEH BİR TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKLE OLUR

Muş, iklim değişikliğine de dikkat çekerek, “İklim krizi ne ertelenebilir ne ihmal edilebilir ne de yok sayılabilir. Sürdürülebilirliğin sona ermesine seyirci kalarak kendimizi ve geleceğimizi cezalandıramayız.” diye konuştu. İklim sermayesindeki her başarının ülkelerin ticaretini de etkileyeceğini söyleyen Muş, “Ülkemiz mal ve hizmet ihracatındaki kırdığımız rekorları kalıcı hale getirmek ve müreffeh bir Türkiye yaratmak için sürdürülebilirlik konusuna daha iyi eğilmeliyiz” dedi.

Dünyanın en zengin ülkelerinin ömür tarzı ve tüketim alışkanlıklarının da iklim değişikliğini etkilediğini söyleyen Muş, Türkiye’de Paris İklim Anlaşması’nın onaylandığını ve yeşil dönüşüm fiil planı geliştirdiğini hatırlatarak iklim krizinin yarattığı külfetin tüm ülkeler arasında ortak bir biçimde paylaşılması gerektiğine inandığını dile getirdi.

EKONOMİK GELİŞMENİN OLMAZSA OLMAZI KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILIMI

Capital, Ekonomist, Start Up Dergileri Yayın Direktörü Sedef Seçkin Büyük, konuşmasında zirvenin kapsamının kamunun ve amel dünyasının önde gelen şirketlerinin “sürdürülebilirlik” uygulamaları ve hedefleri, ekonomik gelişmeyi ivmelendirmek için olmazsa olmaz olan kadınların amel gücüne daha fazla katılımı ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi gibi temel gelişme alanlarını ve çözüm bekleyen kritik problemleri kapsayacak biçimde oluştuğunu dile getirdi. “Zirvemizin pandemi sonrası dünyadaki yeni düzene, toparlanma ve yükseliş sürecine ilişkin öngörülerin ve mesajların paylaşılacağı güçlü bir fikir platformu olarak 2022’ye ve sonrasına fer tutacağına inanıyoruz.” diyen Büyük, iktisat yönetiminin ve amel dünyasının önde gelen liderlerinin gelecek vizyonlarını paylaşacağı zirvenin orta, uzun vadeli plan yapan, strateji kurgulayan tüm üst düzey yöneticilere ve izleyicilere ipuçları sağlamasını, ilham vermesini ümit ettiğini dile getirdi.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ÖNEMİNİ ERKEN KAVRADIK

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy ise yaptığı konuşmada, “Hem ülkemizde hem de dünyada iklim değişikliğinin etkilerini son yıllarda daha fazla hissediyoruz. Bir yandan iklim değişikliği kaynaklı tabii afetlerin arttığını, öbür yandan da doğanın insan eliyle tahrip edildiğini görüyoruz. Bu gidişata hep beraber dur dememiz ve gezegenimizin geleceği için hızla harekete geçmemiz aka ehemmiyet taşıyor. Özellikle şirketlerin bu dönemde topluma ve gezegenimize karşı sorumluluklarını yeniden düşünmesi gerekiyor. Vodafone olarak, sürdürülebilirliğin önemini erken kavramış ve bu yönde gecikmeden harekete geçmiş şirketler arasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Dijitalleşmenin gücünü kullanarak küresel ve yerel sorunlara çözüm üretme hedefiyle çalışıyoruz. Artırılmış enerji verimliliği, yenilenebilir enerji tedariki, şebeke atıklarımızın azaltılması ve tedarikçi seçiminde yeni çevresel kriterler sayesinde karbon ayak izimizi azaltmaya devam ediyoruz. Türkiye’de şebeke ve ofislerde tükettiği elektriğin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan satın meydan ilk ve biricik cerrah olduk. Hizmet verdiğimiz sektör itibarıyla kendi operasyonlarımızdan kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltılmasının yanı dizi geliştirdiğimiz IoT çözümleri ile müşterilerimizin amel süreçlerini daha verimli yöneterek enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmasına da katkı sağlıyoruz. Finans, şehirleşme, sanat, spor, sağlık, tarım, enerji gibi farklı alanlarda akıllı çözümleri hayata geçirerek toplumdaki tesir alanımızı genişletiyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda güçlü ve acil bir toplumsal arzu ve uzlaşmaya ihtiyacımız var. Tüm şirketlere daha iyi bir gelecek için hemen şimdi harekete geçme ve elbirliğiyle hem ülkemizi hem de dünyamızı daha iyi yarınlara taşıma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

İş ve iktisat dünyasının önemli aktörlerini bu yıl ikinci kere buluşturan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin tamamı iki gün boyunca herkese aleni ücretsiz olarak http://www.uludagekonomizirvesi.org adresinden diri takip edilebiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.