DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 6751073,39%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

türkiye, kovid-19 sürecinde dijital ortamda yüksek kalitede hizmet verdi
  • Artan Haber
  • Gündem
  • Türkiye, Kovid-19 sürecinde dijital ortamda yüksek kalitede hizmet verdi
25 okunma

Türkiye, Kovid-19 sürecinde dijital ortamda yüksek kalitede hizmet verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık bilişimi ve sağlık dijitalleşmesi adına geldikleri noktanın önemine işaret ederek (Kovid-19) Bu süreçte birçok gelişmiş ülkede yaşanan hizmet kapasitesinin yetersizliği, tıbbi tedarik zincirinin kopması, operasyonel zafiyetler gibi olumsuzluklarla hiç karşılaşmadık. dedi.

ABONE OL
17 Kasım 2021 13:30
türkiye, kovid-19 sürecinde dijital ortamda yüksek kalitede hizmet verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Koca, Antalya’da Kundu tesisler bölgesinde düzenlenen “HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı”nın açılışında, Türkiye adına uluslararası alanda güçlü bir oyuncu olarak liderlik ettikleri programa, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak hane sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yaklaşık iki yıldır aka özveriyle mücadele ettikleri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm ülkeler için en temel öncelik olduğunun bir kere daha görüldüğünü belirten Koca, şunları kaydetti:

“Öncelikle sıhhat bilişimi ve teknolojilerinin, salgınla mücadelede ne kadar etkili ve karar almada, tedbirleri uygulamada en temel araçlarından biri olduğunu da deneme ettik. Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla mücadelesinde dijital sıhhat altyapımızın toplumumuza sağladığı faydaları en güçlü şekilde hissettik. Bu süreçte birçok gelişmiş ülkede yaşanan hizmet kapasitesinin yetersizliği, tıbbi tedarik zincirinin kopması, operasyonel zafiyetler gibi olumsuzluklarla hiç karşılaşmadık. Çok hızlı aksiyon alarak fiziksel kapasitemizi, döşek sayımızı, yoğun bakım döşek sayımızı kısa bir süre içinde artırdık. İki yeni acil hal hastanesini fazla kısa bir sürede devreye aldık.”

Koca, iç kaynaklarla geliştirdikleri dijital sistem ve uygulamalarla 11 Mart 2020’de görülen ilk vakanın kaydından, binlerce hane ve amel yerinde yaptıkları filyasyon uygulamasına, yurt dışından gelen vatandaşların izolasyon süreçlerinden evde aşı olanların aşı kartına kadar tüm süreçleri dijital ortamda yürüterek yüksek kalitede hizmet verebildiklerini vurguladı.

“ÇOK SAYIDA UYGULAMAYA SAHİBİZ”

Sağlık alanındaki gelişmeleri anlatan Koca, şöyle devam etti: “Sağlık bilişimi ve sıhhat dijitalleşmesi adına geldiğimiz noktada, dünyaya örnek teşkil edecek, tüm hizmet süreçlerimizi birbirine entegre ettiğimiz ve hem vatandaşımızın hem sıhhat personelimizin hizmetine sunduğumuz fazla sayıda uygulamaya sahibiz. Yine dijital hastane açısından HIMSS mükemmeliyet seviyesi olan tertip 7’ye ulaşmış hastane sayısına baktığımızda, Türkiye haricinde tüm Avrupa’da 5 hastanenin tertip 7’ye sahip olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde ise yeni validasyon süreçlerini eksiksiz yerine getirerek tertip 7’ye ulaşan Tire Devlet Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi, Ödemiş Devlet Hastanesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi ve Isparta Şehir Hastanesi ile yekün 5 hastanemiz bulunmaktadır. Bunun yanı dizi validasyonunu tamamlayarak tertip 6 konumuna gelen hastane sayımız 66’ya ulaşmıştır.”

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinin dijitalleşme süreçlerinde, Türkiye’de fazla kısa sürede 14 ağız ve diş sağlığı merkezini tertip 6, iki merkezi ise tertip 7 olarak tescillendiğine işaret eden Koca, “Salgında bilhassa güçlü bilişim altyapımızın sağladığı avantajları dost ülkelerle paylaşmaya amade olduğumuzu, sıhhat alanında uluslararası dayanışmaya her zaman olduğu gibi bugün ve gelecekte de güçlü katkı sağlayacağımızı bir kere daha vurgulamak isterim. Bilmenizi isterim ki bu millet, geliştirdiği her hayırlı hizmeti tüm dünyayla paylaşmaya her zaman hazırdır.” diye konuştu.

Hem Türkiye hem de bölge ülkeleri için amel birliğinin fazla daha güçlenerek devam edeceğini belirten Koca, üç gün sürecek HIMMS Avrasya etkinliğinin verimli geçmesini diledi.

Koca, konuşmaların ardından “TÜSEB, Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri”ni sahiplerine verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.