DOLAR 13,6817-0.28%
EURO 15,4902-0.43%
ALTIN 785,66-0,09
BITCOIN 671885-0,03%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

türk si̇ha’ları abd’li senatörü korkuttu! harekete geçti…
  • Artan Haber
  • Dünya
  • Türk SİHA’ları ABD’li senatörü korkuttu! Harekete geçti…
40 okunma

Türk SİHA’ları ABD’li senatörü korkuttu! Harekete geçti…

Ermeni ve Rum lobisine yakınlığı ile bilinen New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez 2022 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'na (NDAA) için Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) programını yakın takibe almak ve Azerbaycan'a yapılan yardımları kesilmesine önleyen muafiyeti kaldıran iki ek tasarı sundu.

ABONE OL
5 Kasım 2021 12:30
türk si̇ha’ları abd’li senatörü korkuttu! harekete geçti…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Menendez, 2022 mali yılı savunma harcamalarına ilişkin NDAA’ya ilave olarak önerdiği tasarılar doğrudan Türkiye ve Azerbaycan’ı hedef aldı.

“907 Muafiyetine Son Veren Değişiklik” başlığı altında sunduğu değişiklikte, 1992 tarihli “Özgürlük Destek Yasasının” 907’inci maddesi gereğince Azerbaycan’a yapılan yardımların durdurulmasına yönelik muafiyetin ortadan kaldırılmasını öngörüyor.

türk si̇ha'larına övgü! dengeleri değiştiren satış İlgili Haber Türk SİHA'larına övgü! Dengeleri değiştiren satış

1992’de kanunlaşan söz konusu yasanın 907. maddesi “Ermenistan ve Dağlık Karabağ’a karşı tüm ablukaları ve öbür saldırgan kuvvet kullanımlarını durdurmak için kanıtlanabilir adımlar atana kadar Azerbaycan Hükûmeti’ne yardımı” yasaklıyor.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl düzenli olarak Azerbaycan’ın bu maddeden muaf tutulması için muafiyet yayımlıyor.

Menendez bu muafiyeti kaldırmak için NDAA’ya sunduğu ilave tasarıda, “Bakü’deki rejim, Türkiye’nin desteğiyle, Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışçıl, müzakere edilmiş bir süreç yerine şiddet yolunu seçmeye devam ederken bu yönetimin ve gelecekteki tüm yönetimlerin bu cin yardımları durdurması ve 907’nci maddeye tam saygı göstermesinin tam zamanı.” ifadesine yer verdi.

Türkiye SİHA’larından rahatsız oldu

Menendez sunduğu öbür ilave tasarı ile ise Türkiye’nin SİHA programını hedef aldı.

“Türkiye’nin SİHA Programına Yönelik Değişiklik” başlıklı ilave tasarıda ise Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un 2018’den bu yana Türkiye’nin SİHA ihracatına ve bu SİHA’ların ABD firmalarınca üretilen parça veya teknolojileri içerip içermediğine ilişkin rapor hazırlamasını mecbur kılıyor.

Ek tasarı ayrıca ABD’nin Türkiye’nin ihracatının Silah İhracatı Kontrol Yasası’nı veya öbür herhangi bir ABD yasasını veya yaptırımını ihlal edip etmediğini belirlemesini şart koşuyor.

Bu ilave tasarıda ise Menendez, “Türk insansız hava araçları geçen yıl Ermeni ve Azerbaycan arasındaki savaşta belirleyici bir rol oynadı. O zamandan beri Polonya, Fas ve Ukrayna Bayraktar TB2’yi satın aldı ve Angola, Etiyopya, Nijer, Nijerya ve Ruanda da iç olmak üzere öbür birçok ülke ilgi gösterdi.” ifadesine yer verdi.

Türkiye’nin SİHA satışlarını “tehlikeli, istikrarsızlaştırıcı ve sulh ve insan hakları için bir tehdit” olarak niteleyen Ermeni ve Rum lobisinin Kongredeki önemli ismi, herhangi bir ABD teknolojisinin Türk SİHA’larında yer almaması gerektiğini savunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.