DOLAR 13,75940.28%
EURO 15,56270.1%
ALTIN 788,420,25
BITCOIN 675620-0,27%
İstanbul
18°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

trakya’da endişelendiren tablo! yer altı suları tükeniyor
30 okunma

Trakya’da endişelendiren tablo! Yer altı suları tükeniyor

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Trakya Bölgesi'nin yer altı sularının yüzde 85'inin tükendiğini belirterek, Kalıcı bir çözüm, sularla ilgili kalıcı bir netice alabileceğimiz konusunda kaygılıyız. Bölgede özellikle sulama suyunda kullandığımız ve endüstriyel faaliyetlerde tükettiğimiz suyun miktarını mutlaka azaltmalıyız dedi.

ABONE OL
7 Kasım 2021 15:30
trakya’da endişelendiren tablo! yer altı suları tükeniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Türkiye’nin istatistiklere göre yılda 500 milyar metreküp yağış aldığını, bunun buharlaşmalarla akışa geçen kısımları çıktıktan sonra yaklaşık 110 milyar metreküplük ab potansiyelinin kaldığını söyledi. Türkiye’nin geneldeki yağışların 3’te 1’ini Trakya’nın aldığını anlatım eden Tecer, “Trakya’ya baktığımız zaman bu oran, Türkiye ortalamasından fazla daha fazla yağış almakla beraber Trakya, şahıs başına düşen ab miktarına baktığımız zaman Türkiye ortalamasının sadece 3’te 1’i mertebesinde. Bu ne demek? Bu şu demek, evet Türkiye ortalamasına göre iyi bir yağış alıyoruz fakat buradan beslenim oranından daha fazla kullanım oranı mevcut demektir. Bu baskıyı kimler oluşturuyor, detaylarla bakalım. Tarımsal sulama. Sularımızın yüzde 75’i tarımsal sulamalarda kullanılıyor. Yüzde 15’i sanayi üretiminde kullanılıyor. Yüzde 10’luk kısmı ise evsel içme ve kullanma amacıyla tükettiğimiz sulardan oluşuyor. Bunları ayrı ayrı değerlendirdiğimiz zaman şu karşımıza çıkıyor. Tarımsal sulamanın da yüzde 20’ye yakınlık bir kısmı yer altı sularından çekiliyor. Çiftçilerimizin, tarımla uğraşan insanlarımızın kuyulardan çektikleri su. Endüstriyel faaliyetlere baktığımız zaman neredeyse Trakya bölgesinde tamamı yer altı sularından tüketim yapıyorlar ki bu gerçekten sürdürülebilir bir hal değil” diye konuştu.

‘EFEKTİF SU KULLANILAN ÜRETİM TÜKETİM MODELİNE GEÇMELİYİZ’

Türkiye’de 25 havzanın var olduğunu anlatım eden Prof. Dr. Tecer, “Yer altı suları üzerindeki en aka baskı oluşturan biricik havza, Ergene Havzası’dır. Bunun böyle bilinmesi gerekiyor. Bu on yıllarca devam ettirilebilecek, sürdürülebilecek bir hal değildir. Evsel kullanıma baktığımızda burada, Türkiye nüfusunun aşağı yukarı yüzde 28’ini oluşturuyor bölgenin nüfusu fakat ab kaynaklarına baktığımız zaman sadece ab potansiyelinin yüzde 3’ü Trakya bölgesine düşüyor. Bu da ab kaynaklarının dağılımındaki dengesizliği ortaya koyuyor ki bu bize aslında bireysel tasarruflu ab kullanma sloganından, propagandasından ya da kampanyalarından artık tarımda tasarruf eden ab tüketim biçimine geçilmesi, sanayinin atık sularının arıtılarak yine kullanılması ve ab yoğun üretim biçiminden, ab yoğun ziraat biçiminden artık daha efektif ab kullanılan bir üretim tüketim modeline geçmemiz gerekiyor. Bunun için de hep söylüyoruz, bir zihniyet değişimi gerçekleşiyor. Evlerimizde sularımızı tasarruflu kullanalım, banyoda, diş fırçalarken falan bunlar evet aktivist ve masum faaliyetler. Ama kalıcı bir çözüm, sularla ilgili kalıcı bir sonuç alabileceğimiz konusunda kaygılıyız. Bizim bu bölgede bilhassa sulama suyunda kullandığımız suyun miktarını, endüstriyel faaliyetlerde tükettiğimiz suyun miktarını mutlaka ve mutlaka azaltmamız gerekiyor” dedi.

trakyada endişelendiren tablo yer altı suları tükeniyor

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR DURUM DEĞİL’

Trakya Bölgesi’nde günlük 700 bin ton ab tüketildiğini belirten Prof. Dr. Tecer, “Bu bölgede günlük 460 bin ton ab tüketiliyor günlük. 260 bin ton da evsel kentsel ab tüketiliyor. Dolayısıyla günde 700 bin ton ab tüketimi söz konusu burada. Şöyle bakmak lazım olaya, bu bölgede 12 tane akifer var. Akifer dediğimiz yer altı ab havzaları. Bu 12 tane akiferin 6 tanesinde beslenim oranından daha fazla tüketim oranı var. Yani 1,25-26 civarında ab kullanım oranı, yani 100 ünite ab beslenmesi varsa 125 ünite ab tüketimi var, sanayi üretimi ve tarımsal sulama kaynaklı. Dolayısıyla bu sürdürülebilir bir hal değil. Ne kadar ab kullandığına, ne kadar deşarj ettiğine bakılması önemli bir şey fakat daha önemlisi ne kadar ab tüketiyoruz ve ne kadar besleniyor buna bakmak lazım. Şimdi yağışlar evet güzel bir şey fakat yer altı sularını besledikleri miktar ne kadar biliyor musunuz, yüzde 8-10’luk kısımdır. Yani 100 litre yağmur yağsa ancak 8-10 litresi yer altı sularını besleyebilecek durumdadır. Bir de bu uzun vadede olabilecek bir şeydir” diye konuştu.

’30 YIL ÖNCE 50 METREDEN SU ÇIKIYORDU’

Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Trakya’da sanayi başlamadan 30 yıl öncesine kadar 50-60 metrelerden ab çıkarken, bugün yer yer 500 metrelere uzandığını anlatım ederek, “Biz kampüsümüz için ab kuyusuna vurduğumuz zaman geçen yıl 300 metreden çıkartıyoruz. Bu daha önce 30-40 metrelerdeydi, 60 metrelerdeydi. Bu ciddi anlamda bir yer altı ab seviyesinin çekildiğini, tükendiğini ortaya koyuyor ki, Trakya bölgesinde yer altı suyu rezervinin yüzde 85’i tükenmiş durumda. Yani Türkiye’de 25 tane havza var. Ergene Havzası ab kaynakları üzerinde baskıyı yapan birinci sırada havza durumunda. Dolayısıyla bunun planlı bir politikayla sürdürülebilir hale getirilmesi lazım. Trakya’da sanayi üretimi diyoruz, tarımsal üretim diyoruz. Trakya’nın yer altı sularını çekerek fazla bilindik bir dünya çapında bir gazlı meşrubat firması Trakya’nın yer altı ab derecelerin bilabedel çekerek kimyasalını koyarak tüm Türkiye’nin içeceğini temin ediyor. Evet yer altı ab kaynaklarıyla ilgili bir yasamız var, 167’nci madde, ‘Sahip olunan arazinin altında insanlar ab kaynakları aramak ve sudan istifade etme hakkında sahiptir’ der fakat yer altındaki sular sadece o toprak sahibinin hakkı değil. Bence toplumsal bir haktır bu. Bunun böyle görülmesi gerekiyor. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan suyun, ihtiyaç miktarıyla orantılı olduğunu göz önüne almak lazım ve suyun da bir toplumsal adalet olarak kabul edilip düzenlemelerin yasal değişikliklerin ona göre yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.