DOLAR 12,4147-0.11%
EURO 14,0018-0.49%
ALTIN 711,78-0,16
BITCOIN 7097375,09%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

trabzon’daki atatürk köşkü’yle ilgili dikkat çeken rapor
34 okunma

Trabzon’daki Atatürk Köşkü’yle ilgili dikkat çeken rapor

Trabzon'da 7 yıl önce kapsamlı restorasyondan geçirilmesine rağmen dış cephe sıvaları çatlayan, duvar boyaları kabaran, mermerleri kararan Atatürk Köşkü için oluşturulan bilimsel komisyon, raporunu hazırladı. Birçoğu zamanla değiştirilen, bazıları ise yakın zamanda konulan eşyaların aslına uygun olmadığının belirtildiği raporda köşkün tarihi dokudan uzaklaştığına yer verildi. Onaylanan restorasyon projesiyle yeniden tadilata alınacak köşk, 2023 yılında ziyarete açılacak.

ABONE OL
10 Kasım 2021 11:30
trabzon’daki atatürk köşkü’yle ilgili dikkat çeken rapor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

atatürk köşkü restorasyonu 7 yıl dayandıatatürk köşkü restorasyonu 7 yıl dayandıatatürk köşkü restorasyonu 7 yıl dayandıHaberin Tüm Fotoğrafları

Kentin önemli tarihi ve turistik mekanları arasında yer alan, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün konaklayıp, vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 Kasım 2013 tarihinde başlatılan rölöve ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla 8 Ağustos 2014’te ziyarete açıldı. 7 yıl önce kapsamlı restorasyondan geçirilmesine rağmen hariç cephe sıvaları çatlayan, duvar boyaları kabaran, mermerleri kararan köşkün eşyalarının da çoğunun özgün olmadığı ortaya çıktı.

RAPOR HAZIRLANDI

Köşk restorasyonu için aralarında üniversitelerden akademisyenler ile ilgili meslek odalarının temsilcilerinin de yer aldığı bilimsel komisyon, rapor hazırladı. Birçoğu zamanla değiştirilen, bazıları ise yakın zamanda konulan eşyaların aslına müsait olmadığının belirtildiği raporda köşkün tarihi dokudan uzaklaştığına yer verildi. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan restorasyon projesiyle yeniden tadilata alınacak köşk, 2023 yılında ziyarete açılacak.

trabzondaki atatürk köşküyle ilgili dikkat çeken rapor

‘YANLIŞ BAZI RESTORASYONLAR YAPILDI’

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, hedeflerinin Atatürk Köşkü’nü tarihi dokusuna uygun restore etmek olduğunu söyledi. Zorluoğlu, “Dış cephesinden pencerelerine, zemininden tavanına, çatısına kadar bütünüyle köşkü elden geçireceğiz. Zaman içerisinde gerek yanlış yapılan bazı restorasyonlar, gerek zamanın getirdiği bazı eskitmeler ve sıkıntılar nedeniyle burası şu anda restorasyona muhtaç durumda. İlgili meslek odaları, üniversitelerin uzman hocaları ve belediyenin teknik elemanlarından oluşan bir heyet kurduk. Çok titiz bir çalışma yapıldı, projelendirmeler gerçekleştirildi. Onaylanan restorasyon projesi ihale aşamasına geldi. Temel hedefimiz burayı tarihi dokusuna müsait bir şekilde restore etmek. Ciddi bir çalışma ortaya koyacağız. Tamamen bilimsel yöntemlerle ve tarihi dokusuna aslına müsait bir restorasyon gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

‘RESTORASYON 8 İLA 12 AY SÜRECEK’

Köşkte bazı teknolojik uygulamalarla çalışmalar yapılacağını söyleyen Zorluoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetnamesinin hazırlarken oluşturacağımız bir hologramı da burada teknolojik imkanlarından yararlanarak ortaya koyacağız. Köşk milli ve uluslararası anlamda değerli bir hale gelecek. Restorasyon 8 ile 12 ay arasında sürecek. Sonra yeniden ziyarete açacağız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde her boyutuyla köşkü amade hale getireceğiz. 100’üncü yıl Cumhuriyet resepsiyonunu da bu güzel yapının bahçesinde kutlamak istiyoruz. Bu tarihi yapıya ve cumhuriyetimize belde olarak sahip çıkmak istiyoruz” dedi.

trabzondaki atatürk köşküyle ilgili dikkat çeken rapor

ATATÜRK KÖŞKÜ

Trabzon’un Soğuksu bölgesinde çam ağaçlarıyla çevrili bir alanda yer meydan Trabzon Atatürk Köşkü, Rum asıllı banker ve tüccar olan Konstantin Kabayanidis tarafından yaptırıldı. 1890 yılında yazlık olarak kullanılmak amacıyla inşaatı başlatılan yapı, 1912 yılında tamamlandı. 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde kente gelen Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlayan tarihi bina, 1930’da Trabzon Özel İdaresi tarafından tescil edilerek İl Daimi encümeninin 18.05.1931 tarih ve 361 sayılı kararıyla Mustafa Kemal Atatürk’e temlik edildi. 10-12 Haziran 1937 tarihlerinde üçüncü ve son kere Trabzon’a geldiğinde iki gece köşkte kalan Atatürk, 11 Haziran 1937 gecesi bu köşkte tüm mal varlığını Türk ulusuna hediye etme kararı almış ve mal varlığının listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için başbakana göndermiştir. Köşk müzede, 19’uncu yüzyılın sonuyla 20’nci yüzyıla ait mobilyalar, porselenler, halılar ve Atatürk’e ait tablolardan oluşan etnografik nitelikli 344 tane yapıt sergileniyor.

atatürk köşkü restorasyonu 7 yıl dayandı İlgili Haber Atatürk Köşkü restorasyonu 7 yıl dayandı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.