DOLAR 13,6817-0.28%
EURO 15,4902-0.43%
ALTIN 785,66-0,09
BITCOIN 671885-0,03%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

tbmm başkanı şentop: türkiye’nin güçlenmesinden rahatsızlık duyanlar var
  • Artan Haber
  • Siyaset
  • TBMM Başkanı Şentop: Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsızlık duyanlar var
24 okunma

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsızlık duyanlar var

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden, tesirinin artmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu rahatsızlıklar olsun, bu rahatsızlıklar artsın. Biz bu rahatsızlıklardan iftihar ediyoruz. dedi.

ABONE OL
9 Kasım 2021 07:30
tbmm başkanı şentop: türkiye’nin güçlenmesinden rahatsızlık duyanlar var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şentop, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) 2021-2022 Akademik Yıl Açılışı” törenine katıldı. Üniversite konferans salonunda akademik yıl ilk dersini veren Şentop, yeni akademik yılın hayırlı olmasını diledi.

Yüz yüze eğitimlere devam edilmesinin sevindirici olduğunu anlatım eden Şentop, “Geçen yıl salgın olduğu için sima yüze eğitim olmadığı için bu yıl akademik açılışlar önemli hale geldi. Hem hocalar hem öğrenciler üniversitelerde kampüslerde bulunmayı, hocalar ders anlatmayı, öğrenciler ders dinlemeyi özlediler. Gittiğimiz birçok üniversitede bunu görüyoruz. Bu cin akademik açılışları farklı üniversiteler de yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Azerbaycan’ın Zafer Bayramı’nı tebrik eden Şentop, şunları kaydetti:

“Karabağ zaferinde şehadete ulaşan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 30 yıla yakın bir zaman Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan’ın işgali altındaydı. Geçen yıl eylül ayında başlayan ve 40 gün devam eden yurt müdafaasında Azerbaycan aka bir zafer kazandı. 30 yıldır işgal altında bulunan topraklarını işgalden kurtardı. Biz başından beri Azerbaycan’ın yanında yer aldık. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere onun yol göstericiliği, özgüven, cesaret vermesi fazla önemli.

Sivillerin vurulduğu Gence’ye de ziyaret gerçekleştirdim. Hastaneye getirilen çocukları görünce aka keder yaşadık. Savaş insanlar arasında cereyan eden bir hadise. Kimse yaralanmasın, kimse ölmesin fakat icap ettiği zaman cenk meşrudur. Savaş askerler arasında olur, askerler çatışır. Sivillere yapılan saldırılar tarih boyunca tüm kültürlerde, tüm hukuk düzenlerinde fazla ağır müeyyidelerle karşılanmıştır. Bu anlamda uluslararası sözleşmeler de var.”

“Biz biricik ulus iki devletiz”

Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ı desteklediğini vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz biricik millet, iki devlet şiarıyla hareket ediyoruz. Tek millet, iki devlet türkü sözü değildir. Bunun sahada karşılığı vardır, Türkiye bunu her zaman göstermiştir ve gösterecektir. Biz Azerbaycan’ı desteklerken, davasında haklı olduğuna inanıyoruz. Azerbaycan’ın kendi yurt toprakları yüzde 20’si işgal altındaydı bu bizim veya Azerbaycan’ın beyanı değil bu konuda uluslararası hukukta alınmış kararlar vardır. BM tarafından Azerbaycan’ın topraklarının işgal altında olduğunu ve Ermenistan’ın işgalci olduğuna dair 4 farklı tarihte alınmış kararlar var. Bütün bu kararlar Azerbaycan’ın uluslararası hukuk bakımından haklı olduğunu gösteriyor.”

Şentop, Ermenistan saldırılarının hukuka aykırı olduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Saldırılar bir şeyi daha ortaya koydu. Ermenistan sivillere karşı saldırılar yapıyor ayrıca Nahcıvan’a atmış olduğu bazı füzelerle sadece Azerbaycan’a karşı değil bölge ülkelerine de bölge barışına karşı da fena niyet içerisinde hareket ediyor, bir suikast içerisinde hareket ediyor bu da ortaya çıktı. Dolayısıyla Azerbaycan’ın yanında yer almak, Ermenistan’a karşı tavır koymak sadece Azerbaycan’ın haklı davasını savunmasının yanında Kafkaslarda bölge barışını savunmak anlamına geliyor.”

“Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsızlık duyanlar var”

Bütün dünyanın Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada gücü ve saygınlığını kabul etmiş durumda olduğunu belirten Şentop, şöyle devam etti:

“Türkiye’yi sadece oturduğu evin odasından bakan gören değerlendiren, sadece yaşadığı ufak dünyasındaki tecrübelerle Türkiye’ye bakan insanların değerlendirmeleri Türkiye’ye karşı aka bir haksızlık. Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz. Türkiye’den rahatsız olanlar da var. Siyasetçiler, yöneticiler var.

Bu rahatsızlıkların sebebini gördüğümüzde de bu bizi sevindiriyor. Türkiye’nin büyümesinden, gelişmesinden, tesirinin artmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu rahatsızlıklar olsun, bu rahatsızlıklar artsın. Biz bu rahatsızlıklardan iftihar ediyoruz. Türkiye’nin gerek tarihi gerek coğrafyası gerekse ortak tarih üzerinden gelmiş olduğu ülkeler üzerindeki tesir gücü bakımından Türkiye’nin büyüklüğünü anlamamız, Türkiye’ye ve milletimize güvenmemiz gerekiyor. Bu bakımdan Türkiye fikri Türkiye’den büyüktür.”

NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de üniversitenin çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Program sonunda Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve Rektör Şahin, Şentop’a tablo hediye etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.