DOLAR 13,75470.25%
EURO 15,58430.15%
ALTIN 786,390,00
BITCOIN 657297-2,91%
İstanbul
15°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

sürdürülebilir madende yol haritası hazırlandı
23 okunma

Sürdürülebilir madende yol haritası hazırlandı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında ‘maden, taş ve toprak ürünleri sanayi rehberini’ açıkladı. Rehberde demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre ve elektrik sektörleri enerji yoğun endüstriler olarak tanımlandı. Bu bağlamda, bu sektörlerin AB Yeşil Mutabakatı uygulamalarında ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi” kapsamında değerlendirilecek ilk beş sektör arasında yer aldığı belirtildi. Maden, taş ve toprak sanayi kapsamındaki bir sektör olan çimentonun, Türkiye’den AB’ye ihracatının önemli büyüklükte olduğuna vurgu yapıldı.

ABONE OL
26 Kasım 2021 08:30
sürdürülebilir madende yol haritası hazırlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rehberde, Avrupa Yeşil Mutabakatı ile uyum kapsamında Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nda da “Milli Enerji ve Maden Politikası”na enlem olarak yıllık 1.000’er MW’lık rüzgâr ve güneş enerjisi kurulu gücü geliştirilmesi hedefinin açıklandığına ve bu doğrultuda Yeşil Tarife ile ilgili altyapı ve bilinçlendirme çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekildi. Bu çerçevede maden, taş ve toprak ürünleri sanayi kapsamında yer meydan sektörlerin ise önemli iklim ve çevresel etkileri olduğunun değerlendirildiği, küresel enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı, ab tüketiminin yüzde 25’i ve karbon salımının üçte biri binalardan kaynaklandığı göz önünde bulundurulduğunda bu sektörlerde çevresel etkileri azaltmanın önemine dikkat çekildi.

8 konu öne çıkıyor

Rehberde, maden, taş ve toprak ürünleri sanayi özelinde Avrupa Yeşil Mutabakat’ında öne çıkan 8 konu şöyle sıralandı:

– Eski ve verimli olmayan binaların yenilenmesi ve bu yenileme işlemleri sırasında ise döngüsel ekonomiye katkısı olacak materyal kullanılması.

– “Pasif Bina” standartlarının geliştirilmesi ve mevcut binaların enerji verimliliğinin artırılması.

– Binaların enerji performanslarının iyileştirilmesi.

– 2030 yılına kadar enerji kaynaklarının yüzde 32’sinin yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesi.

– Sınırda karbon vergisi ile oluşabilecek karbon nedenli maddi yükler.

– Düşük karbon endüstrileri, bulut tabanlı sanayi uygulamaları.

– Atık ve plastik kullanımının azaltılması, döngüsel ekonomiye geçiş.

– Üretimde tehlikeli kimyasalların kullanımının önlenmesi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.