DOLAR 13,77250.39%
EURO 15,57890.21%
ALTIN 789,590,41
BITCOIN 655360-3,11%
İstanbul
18°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

son dakika: merkez bankası’nda ekonomi zirvesi! kavcıoğlu: bankacılık sektörümüz çok güçlü
  • Artan Haber
  • Ekonomi
  • Son dakika: Merkez Bankası’nda ekonomi zirvesi! Kavcıoğlu: Bankacılık sektörümüz çok güçlü
19 okunma

Son dakika: Merkez Bankası’nda ekonomi zirvesi! Kavcıoğlu: Bankacılık sektörümüz çok güçlü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu banka genel müdürleri ve yöneticileriyle bir araya geldi. Kavcıoğlu, Olağanüstü değil planlı bir toplantıydı. İyi ve faydalı bir bilgilendirmeydi. Bankacılık sektörümüz çok güçlü ve genel değerlendirmelerimiz de bu yönde. Bankacılık sektöründe Türkiye'de ve dünyada en iyi, en başarılı sektörlerden biri olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ifadelerini kullandı.

ABONE OL
26 Kasım 2021 07:30
son dakika: merkez bankası’nda ekonomi zirvesi! kavcıoğlu: bankacılık sektörümüz çok güçlü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu banka umumi müdürleri ve yöneticileriyle İstanbul Etiler’de bulunan Türkiye Bankalar Birliği’nde bir araya geldi.2.5 saat süren toplantı sonrası izah yapan Şahap Kavcıoğlu “Toplantımız mutat toplantılardan, zaten devre dönem Bankalar Birliği Başkanımızın başkanlığında BDDK Başkanımız, banka umumi müdürlerimiz bir araya gelip hal değerlendirmesi yapıyoruz, güncel değerlendiriyoruz. Daha önce de yapmıştık. Bu da o toplantılardan bir tanesi. Bankacılık sektörümüz fazla güçlü ve umumi değerlendirmelerimiz de bu yönde. Banka umumi müdürlerimizle karşılıklı birbirimizi bilgilendirdik. İyi bir görüşme oldu, olumlu bir hava içerisinde fazla faydalı bir değerlendirme oldu. BDDK Başkanımız toplantıda. Zaten normalde de bir ilişki ve iletişim halindeyiz. Herhangi bir problem yok fazla güçlü bir iletişimle bankacılık sektörü Türkiye’de ve dünyada en iyi ve en başarılı sektörlerden bir tanesi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Kavcıoğlu, toplantının gündeminin sorulması üzerine ise, “Genel değerlendirmeler, her zaman olduğu gibi. Türkiye’nin ekonomik gelişmeleri Bankacılık sektörüyle ilgili yeni bir yıla giriyoruz öncesinde yılın değerlendirmesi, bankacılık sektörünün değerlendirilmesi, Merkez Bankası, BDDK’dan karşılıklı olarak görüş alışverişleri, bunlar konuşuldu. Her zaman olduğu gibi fazla değişik bir şey yok” cevabını verdi. 

son dakika: merkez bankasında iktisat zirvesi kavcıoğlu: bankacılık sektörümüz fazla güçlü

“OLAĞANÜSTÜ BİR TOPLANTI DEĞİL”Başkan Kavcıoğlu, “Genel değerlendirme, umumi bilgilendirme içerisinde bunların hepsini konuştuk, bilgilendirdik, ürem indirimleri olsun, öbür konularla ilgili. Sektör, Merkez Bankası, BDDK birbiriyle fazla uyumlu bir şekilde, fazla güçlü bir şekilde iletişim içerisindedir karşılıklı olarak. Dünyanın en başarılı sektörlerinden biri olarak bankacılık sektörü bu işi yönetmektedir. Bu değerlendirmeyi zaten süreç içerisinde yapıyoruz. Yine aynı değerlendirmelerimiz, karşılıklı görüş alışverişlerimiz, taleplerimizi, taleplerini değerlendirip, her zaman olduğu gibi süreç içerisinde de bunları yerine getiriyoruz, getireceğiz. Herhangi bir problem yok, herhangi bir sıkıntı yok. Bu toplantılar daha önce ayarlanan toplantılar, olağanüstü bir toplantı değil öncelikle bunu anlatım edelim. Daha önceden de planlamış olan, daha sonra da yapacağımız toplantılardan bir tanesi. Daha öncede yaptık aynı şekilde” şeklinde konuştu. “YAŞANACAK, YAŞANAN VOLATİLİTELERİN ÜZERİNDEN GELECEK BİR SEKTÖRÜMÜZ VAR”Kavcıoğlu, bankaların bir taleplerinin olup olmadığına yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:”Hepsini konuştuk, bankacılık sektörü şu anda Türkiye’nin en güçlü sektörlerinden bir tanesi. Dünyada da özkaynak karlarıyla, sermaye yapısıyla, müşteri değerleriyle dünyanın en iyi sektörlerinden bir tanesi. Yaşanacak, yaşanan volatilitelerin üzerinden gelecek bir sektörümüz var, herhangi bir sıkıntı yok. Bunu böyle değerlendirmek lazım.” Toplantıya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, HSBC Türkiye Ceo’su Selim Kervancı, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Halk Bank Genel Müdürü Osman Arslan ve Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ’un da aralarında bulunduğu banka müdürleri ve yöneticileri katıldı. 

TBB’DEN AÇIKLAMA

TBB’den yapılan açıklamada, toplantıda küresel ve yurt içi ekonomi, piyasalar ve bankacılık sektöründeki gelişmelerin görüşüldüğü bildirildi. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantının, uygulamaların daha verimli hale getirilmesine yönelik yararlı geçtiği aktarıldı.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT PROFESÖRÜ SEFER ŞENER KRİTİK TOPLANTIYI DEĞERLENDİRDİ

Son dönemde bilhassa piyasada oluşan kurun volatilenin azaltılması, MB’nin öngörülmesi açısından hep şu eleştiriliyordu. “Hep bu kadar dalgalı kur var. Ama MB’nin bu işi yönetmesi lazım” Kim le yönetmesi lazım ilgili kurumlarla yönetmesi lazım. BDDK’nın bankaların iletişim halinde olması lazım. Daha önce de karşılıklı bilgilendirici toplantılar yapılmaktaydı. Bu toplantının olağanüstü bir toplantı olarak değerlendirilmemesi lazım.

Sayın Kavcıoğlu, bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik açısından, özsermaye açısından Avrupa’da gelişmiş piyasada olduğu gibi fazla güçlü olduğu ve bu volatile… A’dan Z’ye tüm senaryoların konuşulduğunu, bankaların değerlendirmelerini bundan sonra yapılması gerektiğinin konuşulduğunu görüyoruz. Bu cin toplantılar önemli. Hem kamu bankları hem özel bankalar neticesinde, bundan sonra nasıl adımlar atılabilir… Özel bankalar yapıyı gördükten sonra biraz gecikmeli olarak buna adapte oluyor. Bundan sonra bu adaptasyonun daha net olması için… Türkiye’de fazla güçlü bir finans sistemi var.

Burada bilhassa MB’nin bundan sonra ne yapacağıyla ilgili karşılıklı diyalog içerisine girildiği görülüyor. Bu piyasa için fazla önemli. Kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Bu işin en önemli noktası bankalar. Krediler bankalar tarafından kullanılıyor, vatandaşlar bankalarla direkt muhattap.

Ekonomist Levent Yılmaz CNN Türk ekranlarında toplantı ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullanmıştı:

Son radde önemli bir toplantı. Küresel belirsizliğin yüksek olduğu dönemlerde bu tarz iletişimin artırılması önemli. Merkez Bankası ve BDDK iletişimi artıracak adımlar atıyordu son zamanlarda. Bankalarımız Merkez Bankası’nın ürem indirimini geç takip ediyor. Geçtiğimiz yıllarda da yaşamıştık. Özellikle kredi kanalının genişletilmesi noktasında desteklenen politikaların bankalar tarafından uygulanmaması sebebiyle aktif rasyosunu görmüştük.

Son dönemde Merkez Bankası’nın ürem indirimlerinin kredi maliyetlerinin de aşağı çekecek şekilde bir sürecin iletişimi yapılacaktır. Kamu bankaları daha hızlı hareket ediyorlar. Kredi maliyetleri yansıtılsa bile kredi kullandırmak konusunda imtina edilen dönemler oldu. Bu iletişimin aleni olması, güçlendirilmesi, iletişim kanallarının sürekliliği açısından önemli bir toplantı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.