DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 6751073,39%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

son dakika…cumhurbaşkanı erdoğan’dan atatürk havalimanı müjdesi! i̇hale yıl sonunda
  • Artan Haber
  • Siyaset
  • Son dakika…Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Atatürk Havalimanı müjdesi! İhale yıl sonunda
31 okunma

Son dakika…Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Atatürk Havalimanı müjdesi! İhale yıl sonunda

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. Atatürk Havalimanı'na millet bahçesinin yapılacağının müjdesini veren Erdoğan, ihalenin de yıl sonu yapılacağını söyledi.

ABONE OL
29 Ekim 2021 12:30
son dakika…cumhurbaşkanı erdoğan’dan atatürk havalimanı müjdesi! i̇hale yıl sonunda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkent Millet Bahçesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, ismini 98 yıl önce Ankara’ya verilen unvan olarak belirledikleri Başkent Millet Bahçesi’nin ülkeye, Ankara’ya ve Ankaralılara hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli Mücadele’nin karargahı, İstiklal Harbi ve 15 Temmuz’un gazi şehri Ankara’ya ancak böyle bir yapıt yakışırdı. Yıldırım Beyazıt’ın, Hacı Bayram Veli’nin, Hüseyin Gazi’nin, Ali Semerkandi’nin, nice gönül sultanının, seğmenlerin, nice kahramanların şehrine işte böyle bir yapıt yakışırdı.” ifadelerini kullandı.

cumhurbaşkanı erdoğan: kadınlar ülkemizi ve dünyayı kuşatacak değişimin öncüleri İlgili Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kadınlar ülkemizi ve dünyayı kuşatacak değişimin öncüleri

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılına erken bir hediye olarak gördükleri eserin Ankara’nın merkezine paha katacağını, şehircilik kültürünü, tabiat ve etraf anlayışını yaşatacak örnek bir proje olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Melike Hatun Camisi’nden başlayıp Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kadar uzanacak dev bir projenin en önemli kısımlarından birini oluşturan Başkent Millet Bahçesi, yekün 700 bin metrekarelik meydan üzerinde kuruldu. Atatürk Kültür Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binaları ile Gençlik Parkı ve 19 Mayıs Stadyumu’nu da içine meydan Başkent Millet Bahçe’miz her yaştan insanımıza hitap eden imkanlara sahiptir. Millet bahçemizde, içinde binlerce kitap olan bir ulus kıraathanesi olacak. Buraya gelen evlatlarımız yeşillikler arasında, ağaçların ve çiçeklerin kokusu içinde, kuş sesleri eşliğinde ders çalışıp, kitaplarını okuyabilecekler. Tohum merkezi, binicilik ve etkinlik, çayırları, spor sahaları, oyun alanları, aleni hava sineması, ab gösteri havuzu ve bisiklet parkı gibi bölümler de ulus bahçemizin içinde yer alıyor. Ayrıca gene bu bölgede içinde 5 bin benlik konferans salonu ile sergi alanlarının da olduğu fazla amaçlı bir kültür merkezi bulunuyor. Cami, sanat atölyeleri, çayhane, kır lokantası, sıhhat merkezi gibi alanlarla Ankaralılara başkentlik unvanına yakışır bir yapıt kazandırdık.”

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

Erdoğan, Başkent Millet Bahçesi’nin rengarenk çiçeklerin, çeşit çeşit meyvelerin ve sebzelerin yetiştirileceği bir bostana da sahip olacağını dile getirdi.

PROJEDE 6 DURAKLI TRAMVAY HATTI DA YER ALACAK

Altı duraklı bir tramvay hattı sayesinde vatandaşların araçlarını park ettikten sonra ulus bahçesi içinde rahatça dolaşabileceklerini anlatan Erdoğan, özel günleri ve bayram törenlerini de ulus bahçesi içindeki alanda hep beraber gerçekleştireceklerini dile getirdi.

erdoğan'dan 10 büyükelçi açıklaması: ben taarruzdayım İlgili Haber Erdoğan'dan 10 büyükelçi açıklaması: Ben taarruzdayım

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

Amaçlarının Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan şehircilik kültürünün en güzel örneklerini burada ihya etmek, yaşatmak olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Millet bahçeleri projelerimizi insanı merkeze meydan medeniyetimizin bize yüklediği bir sorumluluk olarak görüyoruz. Her ulus bahçemiz Türkiye’nin dört bir yanında şehirlerimizin en değerli alanlarının vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğu bir mekan olarak tasarlanıp hazırlanmaktadır. Başkent oluşunun 98. yıl dönümünü kutladığımız Ankara’mızın tam merkezinde yer meydan bu simge mekanı da aynı anlayışla ülkemize kazandırdık. Burası çocuklarımızın cıvıltılarıyla, gençlerimizin şen kahkahalarıyla çınlayan yediden yetmişe tüm Ankaralılar ve başkentimize gelen misafirleri buluşturan yılın 365 günü yaşayan bir mekan olacaktır.”

Başkent Millet Bahçesi’ni Ankara’ya kazandıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, TOKİ’ye, mimarlara, mühendislere, işçilere teşekkür eden Erdoğan, aynı şekilde ulus bahçesinin bakımına, temizliğine ve güvenliğine katkıda bulunan Altındağ Belediyesini de kutladı.

cumhurbaşkanı erdoğan'dan 'tezkere' açıklaması: chp, hdp'ye boyun eğdi İlgili Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'tezkere' açıklaması: CHP, HDP'ye boyun eğdi

Açılış töreninin ardından dört gün boyunca ulus bahçesinin konserler, söyleşiler, beygir binme, uçurtma ve ok atma yarışmaları gibi etkinliklerle adeta bir festival alanına dönüşeceğini söyleyen Erdoğan, Ankaralıları havaların iyi gittiği bu günlerde ulus bahçesinin keyfini çıkarmaya davet etti.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ankara’yı dünya başkentleri arasında adalet ettiği yere ulaştırmak için fazla önemli yatırımlarla donattıklarını dile getiren Erdoğan, “Burası artık sadece bir başkent değil. Aynı zamanda Anadolu’nun ortasında kültür sanattan sanayiye kadar her alanda ülkemizin geleceğine istikamet veren fazla yönlü bir merkezdir. İnşallah 2053 vizyonumuzun ilk ve en iddialı hedefi olan Yeşil Kalkınma Devrimi’nin lokomotif şehri de Ankara olacaktır. Ankara’dan yükselen iklim dostu kalkınma güneşi ülkemizin 81 vilayetini kuşatacaktır.”

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

Erdoğan, Başkent Millet Bahçesi Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, son seçimlerde 81 şehre 81 milyon metrekare ulus bahçesi kazandırma sözü verdiklerini anımsattı.

Bu çerçevede şehirlerin yeşil dönüşümü için projelendirdikleri 66 milyon metrekarelik alana sahip 404 ulus bahçesinin 111’ini vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “Diğer ulus bahçelerimizde çalışmalar devam ediyor. Cumhuriyetimizin 100. yılına geldiğimizde söz verdiğimizden daha fazla ulus bahçemizi ülkemize kazandırmış olacağız. Başkent Millet Bahçemiz ile Ankara’ya vatandaşlarımızın içerisinde hoşça zaman geçirebilecekleri, dinlenebilecekleri 4 milyon 200 bin metrekare büyüklüğünde 21 ulus bahçesi yapıyoruz. Şehir kültürümüzün ve insanımızın ömür kalitesini yükseltmenin önemli bir unsuru olarak gördüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarına da sürat veriyoruz. Bugüne kadar 81 ilimizde inşa ettiğimiz 1,1 milyon tane sosyal konutla beraber toplamda 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Dünyada öbür bir örneği olmayan bu aka hamle kapsamında yatırım değeri 200 milyar lira olan 300 bin dönüşüm konutumuzun inşası devam ediyor. Ankara’da da 21 riskli ve 33 rezerv bina alanında 91 bin konutu deprem dönüşüm çalışmaları ve dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik 12 bin 500 sosyal konutun inşası sürüyor.”

cumhurbaşkanı erdoğan, g20 ve dünya liderler zirvesi'ne katılacak İlgili Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 ve Dünya Liderler Zirvesi'ne katılacak cumhurbaşkanı erdoğan'dan başkent millet bahçesi paylaşımı İlgili Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başkent Millet Bahçesi paylaşımı

“BAŞKENTİ KÜLTÜR, TARİH VE TABİAT KORİDORUYLA KUŞATMIŞ OLACAĞIZ”

Tarihe vefa, geçmişe saygı anlayışıyla 44 ildeki 79 tarihi meydanı yeniden düzenlediklerini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunlar arasında bilhassa Ankara Hergelen Meydanı, Konya Mevlana Meydanı, Erzurum Hacı Cuma bölgesi, Afyonkarahisar Mısri ve İmaret Camii, Kayseri Kaleiçi mevkii, Yozgat merkez Çapanoğlu Camii, Kastamonu merkez Nasrullah Camii, Niğde merkez Kale, Muş, Bursa, Kütahya ve Sinop yenileme projeleri de var. Birbirinden güzel ve sağlam kamu binalarıyla, cephe yenileme çalışmalarıyla, sokakları sağlıklı hale getirmeye dönük projelerle şehirlerimizin çehresini değiştiriyoruz. Özellikle eski Ankara adıyla andığımız Altındağ’da tarihe ve kültüre ehemmiyet verdiğimiz, bunları ön plana çıkartan fazla önemli yenileme projelerini hayata geçiriyoruz. Bunun için Ankara Kalesi’nden başlayıp eski belediye binasının bulunduğu yere kadar uzanan kapsamlı bir plan hazırladık. Hamamarkası bölgesindeki konakların restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Ankara’nın tarihini, kültürünü ve medeniyet değerlerini yeniden gün yüzüne çıkartan bu projeleri, Atatürk Orman Çiftliği’nden buraya kadar uzanan bir ulus bahçesi zinciriyle tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece başkentimizin merkezini kilometrelerce uzunluktaki bir kültür, tarih ve tabiat koridoruyla kuşatmış olacağız.”

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

“ANKARA ŞANINA YAKIŞIR BİR GÖRÜNÜME KAVUŞACAK”

“Durmak yok yola devam” sözünü beyhude söylemediklerini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: “Ankara için yaptıklarımız ve yapacaklarımız sadece bunlardan ibaret değil, İmrahor Millet Bahçesi’nden başlayarak Eymir Gölü, Gölbaşı Millet Bahçesi, Mogan Gölü ve Gölbaşı Arboretum alanını içerisine meydan yeni bir yeşil koridor daha oluşturuyoruz. Başkentimizin en önemli koruma ve yaşatma projelerinden biri olan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki çalışmalar da hızla sürüyor. Ankara’nın merkezinde özgün mimarisi, havuzu, parkları ve anıt ağaçlarıyla yemyeşil bir alanı kuruyoruz. Cumhuriyetin ilk devre mimarisinin yadigarı yapıları yüksek teknolojisiyle, enerji verimli, yalıtımlı, sıfır atık uyumlu akıllı bina özellikleriyle aslına müsait şekilde restore ediyoruz. İnşallah tüm bu çalışmalarla Ankara şanına yakışır bir görünüme kavuşacaktır.”

ATATÜRK HAVALİMANI’NA MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ

Erdoğan, yarın İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin en önemli eserlerinden biri olan yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışını yapacaklarını anımsatarak, “Sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli kültür merkezi olacak bu eserin de şimdiden İstanbulumuza hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle bir de muştu vermek istiyorum. İstanbul Atatürk Havalimanında da Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir ulus bahçesi kuruyoruz. Bu yılın sonunda ihalesini yapacağımız bu ulus bahçesinin hem ülkemizin hem İstanbul’un şanına yakışır bir yapıt olacağına inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir anlaşmayla Dünya Bankası ve gelişmiş ülkeler vasıtasıyla Türkiye’ye kazandırdığımız 3 milyar 157 milyon dolarlık kaynağı da yeşil iklim dostu projeler için kullanacağız. İnşallah ülkemizi yeşil kalkınma devrimiyle 2053 vizyonuna hazırlamaya şimdiden başlıyoruz.” dedi.

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

Erdoğan, Başkent Millet Bahçesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, geçen 19 yılda ülkeyi her karış toprağıyla geliştirmek ve güzelleştirmek için gece gündüz çalıştıklarını anlatım etti.

Bu döneme Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların 5-10 misli yapıt ve hizmeti sığdırmaya başardıklarını belirten Erdoğan, demokrasi ve kalkınma yolunda atılan her adımın Türkiye’yi güçlendirdiğini, milletin refahını artırdığını vurguladı.

Türkiye’nin iç ve hariç vesayetin zincirinden kurtulup kendi rotasını belirledikçe, milli iradenin üstünlüğünü kökleştirdikçe, imkanlarını genişlettikçe önüne çıkartılan engellerin çapının büyümeye başladığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ama unuttukları bir şey vardı. Türkiye istedikleri gibi itip kakabilecekleri, istikamet çizebilecekleri, parmak sallayabilecekleri, siyasi istikrarsızlık, ekonomik kriz, sosyal çatışma çıkartabilecekleri eski Türkiye değildir. Üstelik salgın krizi ve ardından yaşanan üretim tedarik sıkıntısı kendilerini küresel sistemin efendisi olarak gösterenlerin aslında ne kadar kırılgan olduklarını da ortaya çıkarmıştır. Bunun için biz, bir yandan ülkemizin siyasi ve ekonomik istikrarını korumak için mücadele ederken öbür yandan da bizi 2023 hedeflerimize taşıyacak adımlara sürat verdik.

Özellikle şu anda ana muhalefet ve beraberinde oldukları bir şeyi unutuyorlar, biz Cumhur İttifakı olarak emin adımlarla yarınlara yürüyoruz. Şu anda Avrupa’ya bakalım, İngiltere’de raflar boş, Avrupa’da boş, Amerika’da raflar boş. Bizde bolluk, bereket yoluna devam ediyor. Fakat nankörlere ne anlatırsan anlat, alamazlar. Gözleri mevcut görmez, kulakları mevcut duymaz, dili mevcut Hakkı söylemez. Onun için biz Cumhur İttifakı olarak emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.”

“EKONOMİMİZİ YERLE YEKSAN ETMEK İSTEDİLER, OLMADI”

Türkiye olarak Milli Mücadeleden sonraki en aka ve kritik atılımı başarıya ulaştırmaya fazla az kaldığını aktaran Erdoğan, “Önümüze kurulan tuzakları birer birer bozarak nasıl bugünlere geldiysek içeride ve dışarıda sergilenen sinsi oyunları da milletimizle beraber boşa çıkartacağız.” dedi.

Erdoğan, “Terör örgütlerini devreye soktular olmadı. Milletimizi birbirine düşürmek istediler olmadı. Darbe denediler olmadı. Ekonomimizi yerle yeksan etmek istediler gene olmadı. Şimdi 2023 öncesi son kozlarını sahaya sürdüler. Ülkemize karşı yükselen çirkin seslerin, içerideki bazı kesimler eliyle çıkartılan kuru gürültünün sebebi işte budur. Sadece hukuk ve ahlak değil aynı zamanda us ve mantık dışı çıkışlarla ülkemizin dikkatini dağıtmaya, milletimizin önünü kapatmaya çalışıyorlar. Hep söylediğim gibi gene başaramayacaklar.” değerlendirmesini yaptı.

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

Bu süreçte hep beraber bedel ödendiğini ve sıkıntılar çekildiğini anlatan Erdoğan, her siyasi engeli aşmanın, her ekonomik atağın önünü kesmenin, her saldırıyı savuşturmanın ülkeye ve millete bir maliyeti olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz milletimizle beraber bu kutlu yola her türlü bedeli ödemeyi göze alarak çıktık. Nasıl terörle mücadelede, darbe girişimlerinde şehitler ve gaziler verme pahasına istiklalimize sahip çıktıysak, bu süreçte de sabrederek yolumuza devam edeceğiz. İnsanlarımızın günlük hayatlarında yaşadığı her sıkıntının, sorunun, üzerlerine binen her yükün farkındayız. Ama emin olun az kaldı. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü tutarak biraz daha yol aldığımızda bizi bekleyen aydınlık geleceğe hep beraber kavuşacağız. Hiçbir bedelin onurumuzdan, haysiyetimizden, evlatlarımıza bırakacağımız aka ve güçlü Türkiye mirasından daha önemli olmadığı inancıyla bu mücadeleyi azimle sürdüreceğiz. Şu anda karşımda bulunan topluluk nereden nereye geldiğimizi gösteriyor. 2023 imtihanını başarıyla geride bıraktığımızda artık Türkiye’yi durdurabilecek hiçbir fani kuvvet hiçbir mani tanımıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet Bahçesi’nin ülkeye ve Ankaralılara hayırlı olmasını diledi, emeği geçenleri tebrik etti.

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

TÖRENDEN NOTLAR

Açılış öncesinde Sanatçı Alişan, konser verdi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından alandakilere Başkent Millet Bahçesi tanıtım filmi izletildi.

Açılış törenine, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Ankara Valisi Vasip Şahin ile olimpiyat şampiyonu milli okçu Mete Gazoz katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, yapılan duanın ardından kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.

Erdoğan ve protokol üyeleri, daha sonra ulus bahçesinde incelemelerde bulundu.

son dakika...cumhurbaşkanı erdoğandan atatürk havalimanı müjdesi i̇hale yıl sonunda

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.