DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 675383-0,94%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

son dakika: cumhurbaşkanı erdoğan müjdeyi verdi! dördüncü sondaj gemisi geliyor
  • Artan Haber
  • Ekonomi
  • Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi! Dördüncü sondaj gemisi geliyor
25 okunma

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi! Dördüncü sondaj gemisi geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan doğal gaz sondaj çalışmalarıyla ilgili yeni bir müjdeyi duyurdu. Erdoğan, Sondaj filomuza dördüncü gemimizi de ekledik, bu gemi diğerlerinden farklı olarak yedinci nesil olarak adlandırılan en modern, en son teklonoji ile donatılmış, ilk defa bizim kullanacağımız gemidir. Yeni gemimizle denizin 3665 metre derinliğine kadar sondaj yapabileceğiz. dedi.

ABONE OL
17 Kasım 2021 17:30
son dakika: cumhurbaşkanı erdoğan müjdeyi verdi! dördüncü sondaj gemisi geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sondaj filosuna dördüncü geminin de eklendiği açıklaması hatırlatılarak “İsmi ne olacak?” sorusu üzerine Erdoğan, “İsmini henüz belirlemedik fakat sıfır kilometre. İnşallah ayrı bir kuvvet katacak.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücrette dar gelirlilerin üzerindeki yükü hafifleteceğiz. Biz ürem belasını milletimizin sırtından kaldıracağız. Faize milletimize ezdirmeyeceğiz. Ben görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sürdüreceğim. Faizi savunanlarla beraber olmam. Anlayan anlar anlamayan anlamaz fakat biz faize kesinlikle milletimizi ezdiremeyiz.

Hala kalkıp da bu yolda beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunan arkadaşlar kusura bakmasınlar, faizi savunanla beraber olamam, olmam.

“ENFLASYONLA MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM”

Bizi arkadaşlarımıza ne oluyor da onlar faizi savunur hale geliyor. Bu görevde olduğum sürece kusura bakmayın faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğiz, enflasyonla mücadelemi sürdüreceğim.

son dakika: cumhurbaşkanı erdoğan müjdeyi verdi dördüncü sondaj gemisi geliyor

Küresel ekonomik sistemin yeniden yapılandığı bir dönemde Türkiye tarihinde olmadığı kadar bir cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Biraz daha fedakarlıkla bu süreci zaferle sonuçlandırmamızın önünde hiçbir mani yok.

Diğer ülkeler giderek daha fazla sıkıntıya girerken, biz önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız.

Biz amel adamlarımıza diyoruz ki; hani sen düşük faizle kredi istiyordun, hadi gel al, niye almıyorsun, bu amel adamlarımızı da anlamıyorum. Siz nasıl insansınız, sen amel adamıysan, yatırımdan yanaysan işte sana kredi, hadi alın krediyi yatırımı yapın.

Bunlar nasıl amel adamı, Türkiye’nin en aka amel adamlarıymış, ondan sonra bize sallıyorlar, istediğiniz kadar sallayın tutmaz.

Biz bir şeye inandık, bu ülkeyi kalkındırmak için hangi kurum olursa olsun, TÜSİAD’ı şusu busu vesaire, dürüst olacaksınız dürüst.

GÖZLER ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU’NA ÇEVRİLDİ

Bu açıklamaların ardından gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevrildi. CNN Türk muhabiri Gülşen Coşkun asgari ücrete ilişkin son gelişmeleri aktardı. İşçi kesimi asgari ücrete ilişkin olarak rakamın hemen belirlenmesinden yana.

İşte Coşkun’un haberinin detayları: Cumhurbaşkanı Erdoğan dar gelirliler üzerindeki yükün hafifletileceğini söyledi. Bu nasıl olacak peki? Şimdi gözümüz kulağımız bu noktada aslında. Öncesinde ise o masada oturacak taraflardan biri amale kesimi bir araya geldi. Şu önemli, aslında işçiyi masada temsilen Türk-İş var. Türk-İş geçtiğimiz yıllarda öbür amale sendikalarıyla beraber hareket etme kararı almıştı. Bu yıl gene benzer bir tabloyu aslında görüyoruz. Asgari ücret görüşmelerinin hemen öncesinde amale kesimi bir araya geldi. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK bir araya geldiler. Bunun önemi şu; bundan sonraki süreçte işveren tarafında gözler olacak. Bir taraftan tabi hükümet tarafında.

İşçi kesimi ne isteyecek? İşçi kesimi bundan sonrasına ilişkin olarak nasıl bir yol haritası izleyecek? Tüm bu başlıklar bu toplantıda ele alındı, önemli olan bu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dar gelirlilere ilişkin olarak asgari ücret konusunda da dikkat çekmişti. Çalışma Bakanı da geçtiğimiz dönemde buna vurgu yapmıştı. O vurguda bilhassa enflasyona ezdirmeyeceğiz çalışanı vurgusu var. Yani temel parametrenin bu olacağını şimdiden umumi çerçeve olarak söyleyebiliriz. Peki amale kesimi ne istiyor? İşçi kesimi insanca yaşanabilir bir ücret istiyor. Henüz rakam telâfuz etmedi amale kesimi. Nasıl bir talep ve beklentileri yönünde olduğunu ancak dediğimiz gibi insanca yaşanabilir bir ücret olması söyleniyor.

Aynı zamanda toplumu tebessüm ettirecek asgari ücretin altına imza atmak istiyor amale kesimi.Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay geçtiğimiz günlerde de buna vurgu yapmıştı. Bir öbür talepse şu gene Türk-İş’in daha önce yaptığı açıklamaydı bu da. Görüşmelerin daha hızlı sonuçlanması bekleniyor. Aralık ayında başlayacak görüşmeler. Henüz takvim net değil fakat amale kesimi diyor ki biz bunu uzatmayalım, bir aya yaymayalım, hemen belirleyelim diyor. Aralık ayının ilk 10 günü komisyonları toplayalım amale ne alacağını bilsin, işveren de ne vereceğini bilsin diye bir vurgu yapıyor. Şimdi gözümüz kulağımız hem takvimde hem de asgari ücretin ne olacağında, görüşmelerin nasıl geçeceğinde.

türkiye dördüncü sondaj gemisini filosuna kattı İlgili Haber Türkiye dördüncü sondaj gemisini filosuna kattı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.