DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 674906-1,86%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

son dakika: bakan pakdemirli açıkladı! müsilaj desteği…
30 okunma

Son dakika: Bakan Pakdemirli açıkladı! Müsilaj desteği…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılara ekonomik desteğin sağlanması konusunda da gereken tüm çalışmaları tamamladık. Marmara’da 3 bin 447 balıkçımız ödeme için başvurdu. Başvuran bölge balıkçılarımıza yaklaşık 8,2 milyon lira destekleme ödemesini  bu hafta yapacağız. dedi.

ABONE OL
3 Kasım 2021 21:30
son dakika: bakan pakdemirli açıkladı! müsilaj desteği…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Marmara Denizi, 45 bin ton yıllık midye üretim kapasitesine ulaşacak. Bu kapsamda bir nevi biyolojik ab arıtma sistemi kuruyoruz. Böylece saatte 22,5 milyar litre su, midyeler tarafından filtre edilerek temizlenecektir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu’nda müsailaj ile mücadelede bakanlığın çalışmalarını anlattı. Bakan Pakdemirli, Marmara Denizi’nin önemli kirlilik baskısı altında olduğunu söyleyerek, “Marmara Denizi’nde umumi olarak hamsi, istavrit, sardalya türleri başta olmak üzere yekün 62 türde ekonomik değere sahip deniz ürününün avcılığı yapılmaktadır. 2020 yılı TÜİK verilerine göre Marmara Denizi’nde avlanan ab ürünleri miktarı yüzde 6,3’e düşmüş olmasına rağmen; doğrudan 22 bin 213, dolaylı olarak da 100 bin kişiye gelir kaynağı oluşturmaktadır” dedi.

‘HASSAS KIYI SUYU KÜTLESİ İLAN EDİLECEK’

Bakan Pakdemirli, Marmara Denizindeki müsilaj sorununda ziraat sektörünün payının yüzde 8,3 olduğunu vurgulayarak, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 22 maddelik Marmara Denizi Müsilaj Eylem Planı oluşturuldu. Bu fiil planı kapsamında bakanlığımızın sorumluluğunda yürütülen 5, işbirliğiyle yürütülecek 6 fiil bulunmaktadır. Karada oluşan yayılı yükler belirlendi, denize ulaşan yükleri belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlığımızca; hassas ab kütleleri ile bu kütleleri etkileyen alanların belirlenmesi ve ab kalitesinin iyileştirilmesi hakkında yönetmeliğin güncellenmesi için lüzumlu çalışmaları tamamladık. Yönetmeliğin yayımlanması ile Marmara Denizi kenar suyu kütleleri, hassas kenar suyu kütlesi olarak ilan edilecektir” dedi.

‘ALINAN BALIK NUMUNELERİ MEVZUATA UYGUN BULUNDU’

Bakan Pakdemirli, Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulunca oluşturulan müsilajın insan sağlığına etkilerinin belirlenmesi çalışma grubu kapsamında 7 il, 23 bölgeden balık numuneleri alındığını söyleyerek, “‘Balık yiyebilir miyiz’ gibi bir soru geldi. Analiz sonuçları, Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği mevzuatımıza müsait bulunmuştur. Çift kabuklu yumuşakça üretim alanlarında yapılan izleme çalışmaları sonuçlarına göre; meydan sınıflandırma kriterlerine aykırı bir hal tespit edilmemiştir. Balıkçılık faaliyetlerinin kontrolü alt çalışma grubu kapsamında; bakanlığımız tarafından Marmara’da belirlen 6 istasyonda ab nitelik verileri, ab ürünlerinin ömür koşullarında üremesi ve büyümesi üzerine etkileri araştırılmaktadır” dedi.

‘HAYALET AĞLAR TEMİZLENİYOR’

Marmara Denizindeki tüm hayalet ağların temizlenmesi eyleminde şimdiye kadar 150 bin metrekare hayalet file belirlediklerini ve bunun 21 bin 500 metrekaresini çıkardıklarını kaydeden Pakdemirli, “Müsilaj Eylem Planı Kapsamında Çanakkale ilinde mercan resiflerinin bulunduğu alanları balıkçılık koruma alanı olarak belirledik. Marmara Denizi’nden avcılık yoluyla elde edilen ve dökme olarak adlandırılan ufak balıkların avlanmasını ve balık unu yağı fabrikalarına nakledilmesini yasakladık. Marmara Denizinde 2021 yılında şimdiye kadar 25 bin kontrol yaparak 66 gemiye el koyduk. Geçen yıl ile beraber Marmara’da el konulan gemi sayısı 168 oldu” dedi.

‘BALIKÇILARIMIZA DESTEK ÖDEMESİNİ BU HAFTA YAPACAĞIZ’

Bakan Pakdemirli, müsilajdan ziyan gören balıkçılara verdikleri desteğe ilişkin şunları söyledi: “Marmara Denizi’nde geçimini balık avcılığı ile sağlayanların yaşadıkları zararı bir nebze olsun telafi etmek ve devletimizin yanlarında olduğunu bilmeleri için müsilajdan etkilenen balıkçılara önemli destek açıkladık. Bu kapsamda; müsilaj nedeniyle ziyan gören balıkçılara ekonomik desteğin sağlanması konusunda da gereken tüm çalışmaları tamamladık. Böylece; Marmara Denizi’ndeki ufak ölçekli balıkçılara verilecek destek miktarını iki katına yani 2 bin ila 2 bin 900 liraya çıkardık. Müsilaj nedeniyle ziyan gören balıkçılara ekonomik desteğin sağlanması konusunda da gereken tüm çalışmaları tamamladık. Marmara’da 3 bin 447 balıkçımız ödeme için başvurdu. Başvuran bölge balıkçılarımıza yaklaşık 8,2 milyon lira destekleme ödemesini bu hafta yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘MİDYELER TARAFINDAN FİLTRE EDİLEREK TEMİZLENECEK’

Bakan Pakdemirli, Marmara Denizi’ne İstanbul kıyılarından 40 bin levrek, 3 bin kalkan, 75 bin midye bırakıldığını ve bırakılmaya devam ettiğini belirterek, “Mevcut projelerle birlikte, yatırım ve ruhsat süreci devam edenler hayata geçtiğinde Marmara Denizi, 45 bin ton yıllık midye üretim kapasitesine ulaşacak. Bu kapsamda bir nevi biyolojik ab arıtma sistemi kuruyoruz. Böylece saatte 22,5 milyar litre su, midyeler tarafından filtre edilerek temizlenecektir. Tarımsal üretimden kaynaklı nitrat kirliliğini önlemeye yönelik bölgede en az 22 büyükbaş hayvana eşdeğer hayvancılık işletmelerine, hayvansal gübre deposu yapma zorunluluğu getirilmiştir. Bunun yanı sıra, Marmara Denizi Havzası’nda hayvansal gübre deposu yapma zorunluluğu olan 12 bin işletmenin hibe desteğinden faydalanmaları için çalışmalar başlattık.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.