DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 675453-5,98%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

roketsan yerli ve milli tedarikçi tercih ediyor
35 okunma

ROKETSAN yerli ve milli tedarikçi tercih ediyor

ROKETSAN Yan Sanayi Geliştirme ve Millileştirme Müdürü Özgüç Onur Güneri, 2020'de 2 bin 93 farklı tedarikçiden alım yaptıklarını, bu satın almaların büyük çoğunluğunu yerli imkanlarla, yerli tedarikçilerden yapmaya çalıştıklarını söyledi.

ABONE OL
9 Kasım 2021 13:30
roketsan yerli ve milli tedarikçi tercih ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneri, Girişimci İşadamları Vakfı’nın (GİV) Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlediği ve Anadolu Ajansının “Global İletişim Ortağı” olarak yer aldığı Türkiye Girişimci Buluşması Zirvesi ve Sergisi programında, “Savunma Sanayinde Satın Alma Süreçleri” başlıklı sunum yaptı.

Güneri’nin sunumu öncesi, katılımcılara ROKETSAN’ın çalışmaları ve ürünleri ile ilgili sinevizyon izletildi.

İnsan ve teknolojiye yatırıma ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Güneri, “AR-GE’ye en fazla yatırım yapan şirketler sıralamasında, gururla söyleyebiliriz ki 3. sıradayız. Her geçen gün bu teknolojileri arttırmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“2020’de 2 bin 93 farklı tedarikçiden alım yaptık”

Şirket olarak silah sistemleri, hammadde, elektronik, optik, taşıma ekipmanları, mühimmat, kimyasal, bağlantı elemanları gibi alanlarda satın alma yaptıklarını Güneri, şunları kaydetti:

“2020’de 2 bin 93 farklı tedarikçiden alım yaptık. Bu satın almaların aka çoğunluğunu yerli imkanlarla, yerli tedarikçilerden yapmaya çalıştık. Biz sektör olarak da şirket olarak da bir misyon şirketiyiz. Bu kapsamda da KOBİ’lerimizi geliştirmek, onlardan olası olduğunca alım yapmak bizim en aka hedeflerimizden bir tanesi. Bu rakamların yüzde 70’ini de KOBİ statüsündeki şirketler oluşturuyor.” diye konuştu.

Güneri, tüm bu tedarikçilerden 185’inin doğrudan onayını yaptıkları ve süreçlerine tanık oldukları, kalifiye ettikleri tedarikçiler olduğunu dile getirerek, yerli imkanlarla alım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Yerli imkanlarla faydalandıkları 1710 firma olduğunu hatırlatan Güneri, “Konya’nın da içinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesinden 914 firma ile çalışıyoruz. Bütün Türkiye’ye eşit oranda dağılmamış da olsa olası olduğunca Türkiye’nin geneline temas edecek şekilde her türlü yeteneği ve yetkinliği de değerlendirmek için elimizden geldiğince çabalarımıza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güneri, Avrupa, ABD ve Uzak Doğu’dan da ürün aldıklarını fakat satın almalarının yüzde 79’unu milli ve yerli tedarikçilerin oluşturduğunu vurguladı.

Millileştirmenin bir tercih değil, ülkenin geleceği için bir zorunluluk olduğunu dile getiren Güneri, şunları kaydetti: “Bizim millileştirmeden anladığımız ve ortaya konan vizyon nedir? Sürdürülebilirlik, burada en önemli nokta. Siz belli bir oranda millileştirmeyi sağlayabilirsiniz, belli bir devre içinde sağlayabilirsiniz ancak hep vurgulanan ekosistem ortada yoksa ve bunu da sürdürülebilir bir hal haline getirmediyseniz, onu sürekli kılamazsınız. Bütün önceliklerimizi de bunu değerlendirerek yapıyoruz. Dışa bağımlılığı en üye indirgeyecek şekilde ve yerli imkanlarımızı maksimize edecek şekilde etkin çözümler ortaya koymaya çalışıyoruz.”

Girişimcilik ekosistemine paha katmak, girişimcileri bilgilendirmek, fikir ve projeleri milli ve uluslararası yatırımcılarla bir araya getirerek projelerin ticarileşmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen zirve, bu akşam düzenlenecek ödül töreniyle son bulacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.