DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 670536-1,30%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

prof. dr. emin erkan korkmaz: eğitimde ‘robot öğretmenler’ de devreye girebilir
  • Artan Haber
  • Teknoloji
  • Prof. Dr. Emin Erkan Korkmaz: Eğitimde ‘robot öğretmenler’ de devreye girebilir
54 okunma

Prof. Dr. Emin Erkan Korkmaz: Eğitimde ‘robot öğretmenler’ de devreye girebilir

Eğitimde sohbet robotları ve arttırılmış gerçeklikle öğrenmenin bir hayal olmadığını belirten Prof. Dr. Emin Erkan Korkmaz, “Artık her öğrenci için özelleşmiş, o öğrencinin eğilimlerini, başarılı ve başarısız olduğu konuları takip edebilen ve öğrencinin en verimli şekilde öğrenmesini sağlayabilmek için süreci optimize edebilen sistemlerin eğitimde kullanılması gelecek için önemli bir olasılık olarak karşımızda durmakta” dedi.

ABONE OL
4 Kasım 2021 18:30
prof. dr. emin erkan korkmaz: eğitimde ‘robot öğretmenler’ de devreye girebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emin Erkan Korkmaz, yapay zekânın eğitime yansımasını değerlendirdi. Yapay zekâ araştırmalarında son yıllarda hızlı bir ilerleme kaydedildiğini anımsatan Prof. Dr. Korkmaz, yapay zekâ yöntem ve teknolojileri kullanılarak mühendisliğin yanı dizi tıp, eczacılık, finans gibi farklı alanlarda oldukça başarılı uygulamaların geliştirildiğini anımsattı. Bu teknoloji ve uygulamaların günlük yaşamın önemli bir parçası haline dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Korkmaz, yapay zekâ teknolojilerinin eğitim alanında öneminin daha da artacağını vurguladı.

“İKİ ŞEKİLDE KULLANILABİLİR”

Yapay zekâ teknolojilerinin eğitim alanında iki farklı şekilde kullanılabileceğini anlatım eden Korkmaz, “Öncelikle yapay zekânın eğitimin kalitesinin arttırılması için yardımcı bir faktör olarak kullanılması olası. Şu anda bile kopya, intihal gibi durumların belirlenmesi, sınavların notlandırılması gibi işlevleri yerine getiren yazılımlar mevcut ve hatta öğrencilere öğrenme süreçlerinde geri bildirim ve teklif sunan sistemler de bulunmakta” diye konuştu.

DOĞAL DİL İŞLEME KAPASİTELERİ ARTTI

Prof. Dr. Emin Erkan Korkmaz, yapay zekâ alanında en önemli problemlerden birinin tabii lisan işleme olduğunu anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Son yıllarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda bilgisayarların tabii dili anlama ve kullanma konusunda kapasiteleri oldukça arttı. Bu nedenle eğitimi doğrudan gerçekleştirebilecek sohbet robotlarının/yazılımların ortaya çıkması artık bir hayal değil. Bu teknolojinin gelişmesi ile artık her talebe için özelleşmiş, o öğrencinin eğilimlerini, başarılı ve başarısız olduğu konuları takip edebilen ve öğrencinin en verimli şekilde öğrenmesini sağlayabilmek için süreci optimize edebilen sistemlerin eğitimde kullanılması gelecek için önemli bir olasılık olarak karşımızda durmakta. Bu sistemlerin yaygınlaşması durumunda gene insan eğitimcilere ihtiyaç olacaktır. Ama belki de artık bu eğitimcilerin rolü daha fazla danışmanlık ve koordinatörlük çerçevesinde gerçekleşecektir.”

YABANCI DİL ÖĞRENİMİNDE ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Sadece yapay zekâ teknolojilerinin değil, sanal gerçeklik veya arttırılmış gerçeklik gibi teknolojilerinin de eğitim sürecine önemli katkılarının olacağını öne süren Korkmaz, “Örneğin yabancı lisan öğrenen bir öğrencinin bu teknolojiler sayesinde sanal bir ortamda farklı kişilerle farklı diyaloglara girmesi, sanal bir restoranda yemek siparişi vermesi ya da sanal bir alışveriş sahnesinde yer alması olası olacaktır” diye konuştu.

MAKİNELERİ KULLANABİLEN MAKİNE

Prof. Dr. Emin Erkan Korkmaz, yapay zekânın işsizliğe sebep olup olmayacağının da fazla merak edilen konular arasında olduğunu anımsatarak, bu konuda kesin bir yargıya varmanın fazla kuvvet olduğunu anlatım etti.

İnsanlığın bugüne kadar fazla farklı makine, cihaz ve teknoloji ürettiğine işaret eden Korkmaz, makineleşme ve fabrikalaşma gibi süreçlerin tarihte her zaman insanlarda işlerinden olma korkusu yarattığını da vurguladı. “Ancak tarihsel süreçte makineleşme ile yeni amel alanları, yeni sektörler ortaya çıkmış ve insanların farklı alanlarda istihdam edilmesi olası olmuştur” diyen Prof. Dr. Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benzer bir şekilde yapay zekâ teknolojilerinin de farklı amel alanları yaratacağı yaygın bir görüş. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmakta. Geçmişte üretilen her makine için, en azından o makineyi kullanacak ya da tamir edecek insanlara ihtiyaç ortaya çıkmıştı. Örneğin telefon üretilince, telefon operatörlüğü gibi bir meslek ortaya çıkmış ya da üretilen arabaları kullanacak şoförlere ihtiyaç duyulmuştu. Yapay zekâyı ‘makineleri kullanabilen makine’ olarak da tanımlamak mümkün. Bu tarihte ilk kere karşımıza çıkan bir olgu. Bu nedenle yapay zekâ sistemlerinin öbür makineleri kullanarak yani şoförlük, operatörlük, emniyet görevlisi ve benzeri işleri tam bir otomasyon içinde gerçekleştirebilmesi, daha önce karşılaşmadığımız ve kitlesel bir işsizlik yaratma potansiyeline sahip bir hal olacak. Bu konuda daha fazla düşünmeye ve tartışmaya ihtiyaç bulunmakta.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.