DOLAR 12,4259-0.06%
EURO 14,0015-0.59%
ALTIN 715,110,31
BITCOIN 7115795,50%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘ön yargıyı bırakıp kucaklaşma dönemi’
19 okunma

‘Ön yargıyı bırakıp kucaklaşma dönemi’

Açıkel, “Genel Başkanımızın söylediği bütün önyargıların geride bırakılarak kucaklaşma dönemine girilmesi gerektiğidir” dedi.

ABONE OL
16 Kasım 2021 19:30
‘ön yargıyı bırakıp kucaklaşma dönemi’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” açıklamasına ilişkin, “Genel Başkanımızın anlatım etmeye çalıştığı şey, Türkiye’nin geçmişten gelen tüm önyargıları, tüm hataları geride bırakarak aka bir kucaklaşma dönemine girmesi gerektiği” dedi. Parti Genel Merkezi’nde partiler arası rey geçişlerini, anketleri ve “helalleşme” konularını konuştuğumuz Açıkel’in değerlendirmeleri özetle şöyle:

CESUR ADIMLAR ATILDI: Türkiye fazla renkli, siyasi ve kültürel olarak da fazla muhtelif dinamiklere sahip bir ülke. Genel Başkanımızın anlatım etmeye çalıştığı şey Türkiye’nin geçmişten gelen tüm önyargıları, tüm hataları geride bırakarak aka bir kucaklaşma dönemine girmesi gerektiği. Genel Başkanımız aka bir sabır, özenle toplumun tüm kesimleriyle bir araya geliyor. Genel Başkanımızla görüşen kesimler ‘Biz CHP’yi, CHP kadrolarını böyle bilmiyorduk. Bundan mesut olduk’ ifadesini kullanıyor. Türkiye’de gerçekten bir demokrasi ittifakı kurulduysa toplumsal barışın yeniden inşa edilmesi için fazla acar adımlar atıldıysa, başörtüsü meselesinden tutun etnik önyargıların aşılmasına, ömür tarzlarına ilişkin dışlayıcı ifadelerin geri bırakılmasına dönük olumlu adımlar atıldıysa bunlar da Sayın Kılıçdaroğlu’nun ve CHP kadrolarının samimi çabasının etkisi var. Helalleşmeyi böyle okumak lazım.

YENİDEN KURULUŞ, KURTULUŞ HİKAYESİ: Biz cumhuriyetimizin birinci yüzyılından eksiğiyle, hatasıyla dersler çıkararak fakat bu birikimleri daha da zenginleştirmek yolunda 1920-30’ların kalkınma hamlesini 1950-60’ların fazla partili ömür deneyimlerini ve cumhuriyetimize yakışan bir devlet yönetimi, eğitim ve kırsal kalkınma hamlesini, kadın erkek eşitliğiyle beraber İstanbul Sözleşmesi’yle beraber daha ileri noktalara taşımak zorundayız. Helalleşmeyi hem kucaklaşma hem yeniden kuruluşun, kurumlarımızın yeniden inşasının hem de bu bozuk çarpık düzenden kurtuluşun hikayesi olarak düşünmek gerekiyor. Bu konuda Genel Başkanımız gerçekten dünya demokrasi tarihine, sosyal demokrasi tarihine girecek bir biçimde cumhuriyeti demokrasiyle ve kalkınmayla taçlandıracak bir aka yürüyüşü başlatmış durumda.

MİLLET İTTİFAKI’NIN OY POTANSİYELİ: CHP’nin oylarının yüzde 27-28’leri; İYİ Parti’nin oylarının yüzde 15-16’ları ortalama olarak gösteren anketler var. Buna DEVA, Gelecek gibi yeni kurulan partilerle Millet İttifakı’nın içinde yer almış olan Saadet Partisi’nin oylarını da eklediğimiz zaman Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki farkın Millet İttifakı lehine 5-6 bazen 7-8 puanı bularak ilerlediğini görüyoruz. Cumhur İttifakı gittikçe zorlanıyor yüzde 40’ın üstüne çıkmakta.

OY GEÇİŞLERİ: Türkiye’de siyaset uzun süredir kutuplaşmış durumda. Fakat liyakatsizlik, kayırmacılık, ekonominin durumu seçmenin şimdiye kadar ‘hiç rey vermem’ diye düşündüğü partilere yönelmesinin önünü açtı. AKP’den de CHP’ye rey geçişi var. Özellikle şehir yoksullarından, Kovid döneminde yalnız bırakılan esnaftan ve hacizlerle boğuşan çiftçiden ciddi rey geçişi söz konusu. Aynı şekilde AKP’ye rey veren ailelerin çocuklarından da, Z kuşağından da fazla sayıda CHP’ye rey vereceğini söyleyen genç kardeşlerimizle karşı karşıya kalıyoruz. AKP’den ve MHP’den İYİ Parti’ye rey geçişi de söz konusu. Yeni kurulan partilere de geçişi görüyoruz. İttifak içi rey geçişleri olabiliyor fakat bundan daha fazla biz artık Cumhur İttifakı’ndan Millet İttifakı’na doğru hızlanan bir rey eğilimi gözlemliyoruz.

‘Yüzde 50+1’i yakalayamazlar’

CHP KİMDEN OY ALIYOR: Özellikle yoksullaşan, güvencesiz ve kırılgan toplum kesimlerinden CHP’ye yüksek miktarda geçiş beyan eden seçmenle karşı karşıya kalıyoruz. Kararsızların içerisinden yönelimi görebiliyoruz.

CHP SEÇMENİNİN JESTİ: (CHP’den İYİ Parti’ye giden seçmeni geri kazandınız mı?) CHP’nin seçmeni fazla demokrat ve Türkiye’de bilhassa Millet İttifakı’nın bileşeni olan partilerin güçlenmesi için jest yapma kapasitesi olan bir parti. Bu jestler her durumda devam edecek, bilhassa cumhurbaşkanlığı adaylığı noktasında Millet İttifakı partileri arasında aka bir empati ve sempati olduğunu söyleyebiliriz.

45 ARTI 1 BİLE ZOR: Sadece Cumhur İttifakı toplamı olarak değil, Erdoğan kendi başına da tarihinin en fena istatistikleriyle karşı karşıya. 50 artı 1’i yakalayamadığını hatta 45 artı 1’i bile görmesinin zor olduğunu anketlerde çıkarsayabiliyoruz. Toparlayabileceği noktayı çoktan geçmiş durumda. AKP içindeki hesaplaşmalara bile bu anket yorumları yansıyor. AKP’nin içindeki bir kanat MHP’nin, öbür kanat da AK Parti’nin oylarını düşük gösteriyor. AKP’nin 37 bandının yukarısına çıkamadığını görüyoruz.

MİLLET İTTİFAKI GENİŞLEYECEK: Biz CHP kadroları olarak Millet İttifakı’nın tüm bileşenleriyle beraber daha da genişleyeceğimizi ümit ederek ve bunu tasarlayarak bu fena gidişata ‘dur’ diyecek, gerçekten cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışan bir demokrasi, kalkınma ve devlet yönetimi anlayışıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.