DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 672136-0,78%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

okullarda maske kullanımını teşvik edecek karar
26 okunma

Okullarda maske kullanımını teşvik edecek karar

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne “Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar” bölümünü ekledi.

ABONE OL
26 Kasım 2021 11:30
okullarda maske kullanımını teşvik edecek karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okullarda meydana gelebilecek koronavirüsle ilgili 18 örnek olaya yer verilerek bunlar karşısında nasıl yol izlenmesi gerektiğinin anlatıldığı rehberde yanıtları paylaşılan sorulardan bazıları şöyle:

– Bir sınıf, 10 gün içinde iki öğrencinin PCR testinin pozitif çıkması nedeniyle karantinaya alınmıştır. Temasın 5. gününde PCR testinde sınıftaki öğrencilerin birçoğu pozitif çıkmıştır. Bu sınıf için ne yapılmalıdır?

5. gün yapılan PCR testinde pozitif çıkan öğrenciler evde izolasyona alınır. Hasta öğrencilerle karantina süresince temas etmedikleri için PCR testleri negatif çıkan öğrenciler sima yüze eğitime devam eder.

– 10 gün içinde olmayan ancak aynı sınıfın içerisinde süreklilik arz eden PCR pozitiflikleri olması durumunda sınıf karantinaya alınacak mı?

Sınıf karantinaya alınmaz; alınması için öğrenciler arasında 10 gün içinde 2 veya üzerinde Kovid vakası saptanması gerekir.

– Bir sınıfta ilk vaka çıktıktan sonra 10 gün içinde öbür bir talebe ve ailesi pozitif çıkarsa ne yapılmalı?

Öğrenci hastalığı evden de sınıftan da almış olabilir. İki hal ayrılamayacağı için çocuğun PCR testinin pozitif çıktığı günden itibaren sınıf karantinaya alınır.

– Bir Kovid-19 vakasının tespit edildiği sınıfta ders veren ve okul dışında riskli teması olmadığını belirten branş öğretmeninin ikinci vaka olması durumunda nasıl hareket edilmelidir?

Branş öğretmeninin dersteki maske kullanma durumu sorgulanır, maske kullanımının kurallara müsait olması durumunda ikinci vaka olarak kabul edilmez. Pozitif öğrencinin olduğu sınıfta ilk vakadan sonraki 10 gün içinde öğrenciler arasında Kovid-19 vakası çıkması durumunda sınıf karantinaya alınır. Ayrıca okuldaki öğretmenlerin temas durumu iyi değerlendirilmelidir.

– Aynı sınıfta öğrenciler arasında 10 gün içinde iki Kovid vakası çıktığında yakın temaslı olarak belirlenen talebe tam aşılıysa izolasyona alınır mı?

En az 2 doz aşılı, son 180 gün içinde hastalığı geçirmiş veya hastalığı geçirdikten sonraki dönemde en az 1 doz aşı yaptırmış öğrenciler, yakın temaslı olmaları durumunda önlemlere uyarak semptomlarını da takip ederek sima yüze eğitime devam edebilirler.

İkizler, biricik vaka mı sayılır?

– Öğrenci servislerinde 10 gün içinde birdenbire fazla öğrencide PCR pozitifliği durumunda, servistekilerin dışında, pozitif öğrencilerin bulunduğu sınıfların tümü karantinaya alınacak mı?

Servisteki tüm öğrenciler karantinaya alınır. Bu öğrencilerin sınıflarında 10 gün içinde 2. vaka çıkması durumunda sınıf karantinaya alınır.

– Bir sınıfta pozitif çıkan ikiz kardeşler biricik vaka mı yoksa iki vaka olarak mı kabul edilmeli?

Aynı evde yaşıyorlarsa ortak temas nedeniyle biricik vaka kabul edilir. Farklı evlerde kalıyor ve aynı sınıfa gidiyorsa iki vaka olarak kabul edilir, sınıf karantinaya alınır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.