DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 674166-1,36%
İstanbul
15°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

kömürden çıkış için anlaştılar, ama…
22 okunma

Kömürden çıkış için anlaştılar, ama…

COP26 beşinci gününde fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçişe odaklandı. Kömürden çıkış koalisyonunun oluşturulması heyecan yaratsa da, dünyanın en büyük kömür üreticilerinin kömür kullanımını durdurma noktasında taahhüt vermemesi hayal kırıklığı yarattı

ABONE OL
5 Kasım 2021 15:30
kömürden çıkış için anlaştılar, ama…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fatma Gülçin Kabasakallı – Birleşmiş Milletler’in (BM) 26. İklim Konferansı’nın beşinci gününde, dünyanın kömür başta olmak üzere fosil yakıtlardan nasıl kurtulacağı ve pak enerjiye geçiş konusu damga vurdu. İngiltere hükümetinin liderliğinde 190 ülke ve kuruluş, kömürden çıkış için koalisyon oluştururken, Polonya, Vietnam ve Şili gibi önde gelen kömür kullanıcılarının da bulunduğu 40’tan fazla ülke kömür kullanmayı bırakmayı taahhüt etti. Bununla beraber dünyanın en aka kömür üreticileri olan ABD, Çin, Hindistan ve Avustralya’nın taahhütte bulunmaması hayal kırıklığı yarattı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

İngiltere’nin “Kömürden Temiz Enerjiye Dönüşüm” açıklamasına göre, 40’tan fazla ülke arasından gelişmiş ekonomiler 2030’lu yıllarda ve daha yoksul ülkelerse 2040’lı yıllarda kömür enerjisini kademeli olarak durdurmayı kabul etti. Öte yandan COP26 kapsamındaki ülke heyetleri arasında süren müzakerelerde henüz beklenen yoğunlukta bir gelişme yaşanmadığı haberleri gelirken, hem finansman tarafında hem de ülkelerin net sıfır emisyon hedefi vermemesinin memnuniyetsizlik yarattığı da belirtiliyor.

GEÇİŞ ZOR OLACAK

COP26 Konferansı’nda kömürden çıkış niyeti beyan edilse de son birkaç aydır dünyada yaşanan enerji krizi ve enerji fiyatlarındaki artışın ülkelerin pak enerjiye geçişini zorlaştıracağı da görüldü. ABD Başkanı Joe Biden’ın, fosil yakıtlardan çıkış konusunda net bir taahhüt vermeden, iklim savunucularının karşı çıkmasına rağmen tabii gazı ‘temiz enerjiye geçiş kaynağı’ olarak göstermesi tepki gördü. AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson da yaptığı açıklamada, enerji piyasalarındaki mevcut krizin kömürden çıkışı durdurmaması gerektiğini vurguladı. 20’den fazla ülke ve finans kuruluşunun, denizaşırı fosil yakıt geliştirme için tüm finansmanı durdurma ve gelecek yıldan itibaren harcamaları yeşil enerjiye yönlendirme kararı ise memnuniyet yarattı. Anlaşmanın bağlayıcı olmaması ve Çin’in hiçbir şekilde buna iç olmaması eksiklik olarak yorumlansa da yaklaşık 8 milyar Dolarlık fonun fosil yakıtlardan düşük karbonlu kaynaklara yönlendirileceği kaydedildi.

FİNANSMAN BASKISI

İklim Konferansına katılan ülke heyetleri ve akademisyenlerin değerlendirmeleri, genellikle finansman konusunda hala bir adım atılmadığı yönünde oldu. Glasgow’dan gelen kulis haberlerine göre, COP26’nın en önemli kararı olarak görülen, çölleşme ve ormansızlaşmanın durdurulması bildirgesi memnuniyetle karşılanırken, her yıl ayrılması taahhüt edilen 100 milyar Dolarlık Yeşil İklim Fonu’nun yetersizliği hala vurgulanıyor.

Finansman konusu dışında müzakerelerin önceki iklim konferanslarına göre daha yavaş ilerlediği belirtilirken, konferansın ikinci haftasında ilerleme kaydedilebileceği beklentisi sürüyor. Karbon piyasalarını düzenleyen Paris İklim Anlaşması’nın 6. Maddesinde pakt sağlanıp sağlanamayacağı ise henüz net değil. Ancak haftaya bu konuda bir sonuç alınabileceği de gelen haberler arasında.

ORGANİZASYON ZORLADI

İngiltere’nin hane sahipliği yaptığı COP26 Konferansı’nda pandemi nedeniyle alınan önlemler nedeniyle tam bir kaos ortamı yaşandığı yorumları da yapıldı. Pek fazla yan etkinliğin ve panellerin yapıldığı toplantılara gitmek isteyen katılımcıların 2 ila 3 saat boyunca girişte dizi beklediği belirtildi.

BİROL: 1.8 DERECE YAKALANABİLİR

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, İklim Zirvesi’nde açıklanan mevcut sıfır emisyon hedefleri tam anlamıyla uygulanırsa, küresel sıcaklıkları 1.5 radde değil fakat 1.8 derecede sınırlandırmanın hâlâ olası olduğunu açıkladı.

kömürden çıkış için anlaştılar, ama...

TÜRKİYE İLGİ ÇEKTİ

COP26’da Türkiye’nin kurduğu pavilyona ve düzenlediği etkinliklere yoğun katılım görüldü. Türkiye’nin karbon piyasaları ile ilgili çalışmalarının da anlatıldığı toplantılara, bilhassa yabancı katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.