DOLAR 13,76940.36%
EURO 15,58370.24%
ALTIN 789,140,35
BITCOIN 655730-3,30%
İstanbul
15°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kimya sektörünün 10 aylık ihracatı 20 milyar doları geçti
27 okunma

Kimya sektörünün 10 aylık ihracatı 20 milyar doları geçti

Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü ihracatı geçen yılın ekim ayına göre yüzde 34 artarak 2,31 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ABONE OL
4 Kasım 2021 14:30
kimya sektörünün 10 aylık ihracatı 20 milyar doları geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA muhabirinin İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerinden derlediği bilgilere göre, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü, Ekim 2021’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34 artışla 2,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün 10 aylık performansı değerlendirildiğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artışla 20,5 milyar dolarlık ihracat yapılmış oldu.

Lübnan, ekim ayında en fazla ihracat yapılan ülke oldu. Ekimde Lübnan’ı takip eden ilk onda yer meydan öbür ülkeler ise Yunanistan, Almanya, Irak, Belçika, Hollanda, İtalya, Güney Afrika Cumhuriyeti, İngiltere ve ABD oldu. İlk 10 ülke arasında en fazla artış yüzde 788,11 ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nde oldu.

Lübnan’a yapılan kimya ihracatı 123 milyon 329 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 109,29 arttı. Ekim ayında Lübnan’a en fazla ihraç edilen ilk 5 ürün grubu sırasıyla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “yıkama müstahzarları”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun” ve “anorganik kimyasallar” oldu.

2021 Ocak-Ekim döneminde en fazla kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla Hollanda, Almanya, ABD, Irak, İtalya, Yunanistan, Belçika, İspanya, İngiltere ve Lübnan olarak ilk 10’da yer aldı.

En fazla “plastikler ve mamulleri” ihracatı gerçekleştirildi

Ekim ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında plastikler ve mamulleri ihracatı, 761 milyon 680 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı.

İkinci sırada 571 milyon 66 bin dolarlık ihracatla mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 171 milyon 165 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. ‘Anorganik kimyasalları takiben ilk onda yer meydan öbür sektörler ise; ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘gübreler’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘organik kimyasallar’ ve ‘muhtelif kimyasal maddeler’ oldu. Ekim ayında alt sektörlerde en fazla ihracat artışı yüzde 301,30 ile gübreler sektöründe gerçekleşti.

“Yıllık bazda en fazla ihracat yapan ikinci sektör olmaya devam ediyoruz”

Kimya sektörünün ekim ayı performansı ile ilgili AA muhabirine değerlendirme yapan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Ekim ayında kimya ihracatımız yüzde 34,14 artışla 2 milyar 316 milyon dolar olarak gerçekleşti. İlk on aylık ihracatımız ise yüzde 38,39 artışla 20,5 milyar dolar oldu. Ekim ayında en fazla plastikler ve mamulleri, mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünleri ve anorganik kimyasallar ürünlerini ihraç ettik.” diye konuştu.

Ekim ayında en fazla ihracat yaptıkları ülkenin Lübnan olduğunu belirten Pelister, “Lübnan’ı Yunanistan ve Almanya takip etti. Yıllık bazda en fazla ihracat yapan ikinci sektör olmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki bu başarı bizleri gururlandırıyor. Ekim ayı kimya sanayi ortalama kapasite kullanım oranına baktığımızda da eylül ayına göre artarak 73 seviyelerinden 75 seviyelerine yükseldiğini görüyoruz. Bu veriler bize ümit verirken öbür yandan emtia fiyatlarındaki artışlar, kurdaki volatilite, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar, müstahsil ve ihracatçılarımızı zorluyor. Özellikle enerjiyi yoğun kullanan sektörümüzde ilave maliyet olacak bu yüklerin kaldırılmasını ve kolaylık sağlanmasını bekliyoruz. Bu sorunları aşabilirsek ihracatımız daha da artacaktır.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.