DOLAR 13,6941-0.2%
EURO 15,5061-0.38%
ALTIN 784,14-0,28
BITCOIN 662219-1,56%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

kapıdaki tehlike! korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var?
  • Artan Haber
  • Gündem
  • Kapıdaki tehlike! Korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var?
29 okunma

Kapıdaki tehlike! Korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var?

İki yılı aşkın süredir tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını, hayatımızı her yönüyle çepeçevre sardı. Bu dönemde değişen alışkanlıklarımız ve verdiğimiz kayıplar sonucu psikolojik rahatsızlıklarda da bir artış meydana geldi. Tarihte de büyük buhranlar sonucu ortaya çıkan psikolojik salgın örneklerine rastlamak mümkün. Strasburg ve Afrika'da yaşanan ilginç psikolojik salgınlar akıllara yeni bir soru getirdi. Koronavirüs sonrası bu kez ruhsal bir salgın kapıda mı?

ABONE OL
24 Kasım 2021 10:30
kapıdaki tehlike! korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr Tarih boyunca birçok salgın hastalık yaşandı. Bunlardan en yaygın olanları biyolojik kaynaklı iken, nadir bilinen psikolojik salgın hastalıklar da mevcut. Bu salgın hastalıklara verilebilecek en önemli iki örnek ise 1518 yılında Strasburg’da gerçekleşen dans salgını ve 1962 yılında Tanzanya’da yaşanan gülme salgını. Peki bu salgınlar ortaya nasıl çıktı? Ne oldu da bu gizemli salgınlar bir anda toplumları ölümle burun buruna getirdi? Günümüzde yaşanan koronavirüs salgını sonrasında herhangi bir depresyon salgınının yaşanıp yaşanamayacağını Psikiyatrist Uzm. Dr. Şahut Duran’a sorduk. kapıdaki tehlike korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var

ÖLENE KADAR DANS ETTİLER

1518 yılında, Fransa’nın Strasburg şehrinde haftalarca süren gizemli bir salgın yaşandı. Frau Troffea isimli bir kadın, kendisinden öbür hiç kimsenin duymadığı düşünülen bir şarkı veya tını eşliğinde dans etmeye başladı. Kısa bir süre içinde Frau Troffea’ya onlarca şahıs katıldı. Topluluk giderek büyüdü ve dans salgını tam olarak 400 kişiye bulaştı. Bu 400 kişinin 400’ü de çılgınlar gibi ayakları kanaya kadar hiç durmayan dans etti. Bu salgın sırasında insanlar yorgun düşüp yürek krizi geçirdiler ve ölene kadar dans ettiler.

kapıdaki tehlike korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var

BİR ANDA DURDULAR

Üç ay sürdüğü düşünülen bu tuhaf salgın, başladığı gibi bir anda bitti. Dans eden insanlar birdenbire durarak hiçbir şey ham gibi hayatlarına devam ettiler. Dönemin kayıtlarına göre yaşanan bu olayın ardından kimse şaşkınlığını gizleyemedi ve ne olduğuna dair herhangi bir kanıya varamadılar.

kapıdaki tehlike korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var

SEBEBİ BULUNAMADI

Yaşanan bu tuhaf olayın ardından uzmanlar uzun süre bu salgının ardında yatan gerçeği bulamadı. Kimileri bunun ruhsal bir arıza olduğunu düşünürken kimileri bunun kültürel bir etkinlikten kaynaklandığını düşündü.

6 bin yıllık gizem! aramızda yaşıyorlar... türk şaman biricik tek anlattı İlgili Haber 6 bin yıllık gizem! Aramızda yaşıyorlar… Türk şaman biricik tek anlattı

SEBEBİ KITLIK OLABİLİR Mİ?

Bazı teorisyenlere göre 1500’lü yıllarda yaşanan tabii felaketlerin ve ölümcül salgınların yaygın olduğu bir dönemdi. Kıtlık da bu dönemde mücadele edilen bir öbür durumdu. Tarihçi John Waller göre insanlar, bunca felaket karşısında, bilhassa de batıl inançlarının da etkisi ile kitlesel ‘stres-kaynaklı psikoza yakalanmış olabilirler. John Waller’e göre, böyle bir psikozun etkisi ile belde sakinleri transa girmiş ve bilinçsiz bir şekilde dans ettiler. Fakat bu yalnızca bir teori olarak kaldı.

kapıdaki tehlike korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var

GÜLME KRİZİ HERKESİ ETKİSİ ALTINA ALDI

Strasburg’da yaşanan dans salgınından yüzlerce yıl sonra Tanzanya’da 1962 yılında bir gülme krizi salgını yaşandı. Anlatılanlara göre 30 Ocak 1962 yılında Kashasha’da bir yatılı okulda okuyan üç kız talebe kendi aralarında şakalaşmaya başladı.

türklerin 'albız' ile imtihanı! bin yıldır böyle korkutuyor İlgili Haber Türklerin 'albız' ile imtihanı! Bin yıldır böyle korkutuyor

Yaptıkları bu şaka karşısında gülmeye başlayan öğrencilerin keyifli halleri aka bir salgına dönüştü. Kısa bir süre içinde tüm öğrencileri etkisi altına meydan bu salgın sebebiyle okulun müdürü öğrencileri susturamadıkları için evlerine gönderdi. Çok kısa bir süre içerisinde gülme salgını tüm köye bulaştı.

kapıdaki tehlike korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var

SALGIN 18 AY SÜRDÜ

Tanzanya’da yaşanan bu salgın 14 köye yayıldı ve tam olarak 18 ay sürdü. Gülme salgınının 30 bin kişiyi etkisi altına aldığı söylendi. Tıpkı günümüz Koronavirüs salgınında olduğu gibi gülme salgını için de köylerde karantina bölgeleri kuruldu. Kurulan bu karantina bölgelerinde salgın, aylar sonra kontrol altına alındı ve herkes eski haline geri döndü.

kapıdaki tehlike korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var

SEBEBİ YENİ KAZANILMIŞ BAĞIMSIZLIK OLABİLİR Mİ?

Tanzanya’da yaşanan bu olayı Texas Üniversitesi’nden Christian Hempelmann, bölgede yeni kazanılan bağımsızlığın getirdiği psikolojik ve zor durumdaki halkın yaşadığı strese bağladı. Yaşanılanlar sonrasında böyle bir dışa vurumun yaşandığını; sadece gülme değil ağlama, sinir atakları geçirme, huzursuzluk, amaçsız bir şekilde koşma gibi eylemlerin de yaşandığını belirtti.

umay ana etkisi! efsane onunla başladı... İlgili Haber Umay Ana etkisi! Efsane onunla başladı…

Hempelmann yaşanan durumu ‘kitlesel psikojenik’ hastalık vakası olarak tanımladı. Gülme krizinin sadece bir küme kahkahası olmadığını, aynı stresi yaşayan insanların bilinçaltında semptomlarını kopyaladığını belirtti. Yani bu cin vakaların mutluluktan değil stresten ve birden psikolojik değişmelerden ötürü yaşandığı ve insanların ağrı, bayılma, solunum problemleri gibi anksiyeteye bağlı problemler yaşadığı ortaya çıktı. Bu hadise yalnızda Tanzanya ile sınırlı kalmadı. Tarih boyunca Tanzanya’da yaşanan bu olayın benzerlerinin etraf ülkelerde de yaşandığına dair raporlar olduğu söyleniyor.

kapıdaki tehlike korona sonrası sırada psikolojik bir salgın mı var

KORONAVİRÜS SONRASI DEPRESYON SALGINI YAŞANABİLİR Mİ?

Peki iki yıldır hayatlarımızda köklü değişiklikler meydana getiren Koronavirüs sonrasında kitleleri etkileyecek bir depresyon salgınına yakalanmak olası mü? Psikiyatrist Uzm. Dr. Şahut Duran, “Biz salgını, pandemiyi herkesin yaşadığı akut ve kayıplara sebep olan bir hastalık ve bir travma olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

korona vurdu! 'okullarda ilginç görüntülerle karşılaştık' İlgili Haber Korona vurdu! 'Okullarda ilginç görüntülerle karşılaştık'

“Bu salgınla nasıl kafa edebilirsek olası bir depresyondan da korunabiliriz” diyen Duran, “Ancak süreç içinde de gördüğümüz gibi bu travma devam ediyor ve biz kayıplar vermeye devam ediyoruz. Her ne kadar duyarlılığımız azalsa da korkularımız, kaygılarımız pandemi ile beraber devam ediyor. Bu duyguların etkisi de depresyon olarak ortaya çıkıyor. Bu hal kişisel olarak toplumların savunma mekanizmalarına oranla değişebiliyor. Pratikte gördüğümüz de birebir adlandırmakta zorlansak veya fark etmesek de son zamanlarda ruhsal arıza artışı mevcut. Bu hal bir depresyona sebep veriyor ve biz bunu pratikte görüyoruz. Koronavirüs sonrası bir depresyon salgınından bahsetmek toplumların olayları göğüsleyebilme kabiliyetine göre değişse de bireysel bir depresyon artışından bahsetmek mümkün” açıklamasını yaptı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.