DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 674205-1,75%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

kalp krizini hangisi daha fazla tetikliyor? hamburger mi yoksa stres mi?
  • Artan Haber
  • Sağlık
  • Kalp krizini hangisi daha fazla tetikliyor? Hamburger mi yoksa stres mi?
33 okunma

Kalp krizini hangisi daha fazla tetikliyor? Hamburger mi yoksa stres mi?

Fast food ağırlıklı beslenenlerde kalp rahatsızlığı kaynaklı ani ölüm riski yüzde 46 daha fazla... İş hayatında, evde, trafikte hatta keyifle izlemek istenilen bir müsabakada bile insan vücudu strese girebiliyor. Uzmanlara göre, stres de hamburger gibi damarlarda hastalıklara yol açabiliyor. Bu nedenle gerekli olmakla beraber stres miktarının belirli düzeyde kalması büyük önem taşıyor. Habertürk'ten Demet Demirkır'ın haberi - Sağlık Haberleri

ABONE OL
6 Kasım 2021 14:30
kalp krizini hangisi daha fazla tetikliyor? hamburger mi yoksa stres mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Demet Demirkır gastro25@haberturk.com

Dünya üzerinde meydana gelen ölümlerin en önemli sebeplerinden biri kardiyovasküler yani yürek damar hastalıklarıdır. Uzmanlara göre, cerrahi ve ilaç tedavilerindeki onca gelişmeye rağmen bu oranda azalma yeterince gerçekleşemiyor. Kalp krizinin birçok nedeni olabiliyor. Kalp krizinde en aka faktör, genetik olsa da stres, fast food tarzı beslenme ve hareketsiz ömür tarzı da yürek krizini tetikleyen faktörler arasında yer alıyor.

“HAMBURGER BİR KALORİ BOMBASI”

Fast food kültürünün temelini oluşturan hamburgerin insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Erdem Karaçöp, “1 porsiyon hamburger içerisinde 312.89 kalori bulunmaktadır. Bu enerji 37.78 gr karbonhidrat, 52.73 mg kolesterol, 11.62 g yağ ve 13.34 g protein ile sağlanmaktadır. Ayrıca içerisinde 255,2 mg sodyum bulunmaktadır.

Hamburgerler, patates kızartmaları, pizzalar ve benzeri birçok amade gıda yüksek miktarda doymuş yağ ve tuz içermektedir. Yüksek tuz miktarı hipertansiyona yatkınlık oluşturur. Doymuş yağlar ise zaman içerisinde ana arter damarlarda birikerek tıkanmalara yol açabilir. Damar tıkanıklığı yürek krizine ve inmeye sebep olan en aka etkendir. Buna ilave olarak hamburger bir kalori bombasıdır. Bu tarz yiyecekler diyabet ve obezite gelişimine de sebep olur” açıklamasında bulundu.

Doç. Dr. Karaçöp, hamburgerin temel olarak ekmek ve köfteden yapıldığını ancak etin daha uzun ömürlü olması için birçok katkı maddesi ve koruyucular içerdiğini söyledi.

FAST FOOD AĞIRLIKLI BESLENENLERDE KALP RAHATSIZLIĞI KAYNAKLI ANİ ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 46 DAHA FAZLA

Doç. Dr. Karaçöp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Etin içerisindeki katkı maddeleri her ne kadar eti koruma altına alsa da insan vücudunda bazı zararlara yol açmaktadır. Hamburger menüde olan patates kızartması ve soğan halkaları da benzer koruyucu maddeleri içermektedir. Amerika’da 21 bin şahıs üzerinde yapılan bir çalışmada yeme alışkanlıkları incelendi. 10 yıl süren çalışmada katılımcılar her altı ayda bir düzenli olarak sıhhat taramasından geçirildi. Fast food ağırlıklı beslenen bireylerde yürek rahatsızlığı kaynaklı birden ölüm riski yüzde 46 daha fazla saptandı.

Aynı çalışmada ‘Akdeniz tarzı’ beslenme alışkanlığına sahip bireylerde yürek krizi gibi birden gelişen bir sıhhat sorunundan hayatını kaybetme riskinin yüzde 24 daha az olduğu gösterildi. Başka bir çalışmada ise garp tarzı fast food ile beslenen şark kökenli insanlarda diyabet gelişimi ve koroner yürek hastalığına bağlı ölümde artış saptandı. 2019 yılında Avustralya’da yapılan bir çalışmada fast food restoranlarının yoğun olarak bulunduğu bölgelerde yürek krizi sıklığında artış gözlendi.”

Doç. Dr. Karaçöp, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan ‘Heart Stoppers (kalp durduran)’ ile Arizona eyaletinde bulunan ‘Heart Attack (kalp krizi)’ adlı fast food zincirlerinin hamburgerin yürek sağlığına olan olumsuz etkisini kabul edip, bunu reklama çevirdiklerini söyledi.

HAMBURGER KONUSUNDA KESİN ÇÖZÜM: TÜKETİMİNDEN TAMAMEN KAÇINMAK

Hamburgerle yürek krizi arasındaki ilişki incelenirken dikkat edilmesi gereken noktaların hamburgerin ne kadar sıklıkla tüketildiği ve tüketilen hamburgerin içeriği olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Karaçöp, “Örneğin, 40 yıldır düzenli fast food tüketen bir bireyde hamburgerin yürek sağlığına zararlı etkileri kaçınılmazdır. Hamburger konusunda kesin çözüm tüketiminden tamamen kaçınılmasıdır” diye konuştu.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Asım Enhoş ise yürek hastalıklarında en önemli risk faktörünün genetik olduğunu söyledi. Dr. Enhoş, “Genetik faktörlerin yanı dizi diyet, egzersiz, stres ve uyku düzeni de iç olmak üzere ömür tarzı seçimlerinin kardiyovasküler sağlıkta rol oynadığını uzun zamandır biliyoruz. Bu faktörlerin damarlarda yağlanma dediğimiz ateroskleroza (damar sertliği) katkıda bulunduğu bilimsel olarak net bir şekilde tanımlanmıştır. Ateroskleroz, kardiyovasküler hastalıkların temel mekanizmasını oluşturur. Gittikçe metropolleşen hayatlarımızda hareketsiz ömür tarzı, fast food tüketiminin artışı ve stres gibi faktörler bizi sinsice ve hızla kardiyovasküler hastalıklar açısından riskli konuma getirmektedir. Bir hamburgerin sebep yürek damar tıkanıklığı yaptığı ya da spor yapmayan birinin sebep daha kolay yürek krizi geçirebileceği önceki yıllarda bilimsel makalelerde ele alınmış, altta yatan mekanizmalar net bir şekilde ortaya konmuştur. Ancak, fazla daha fazla yaygın olan ve hayatımızın bir parçası haline gelen ve kafa etmesi oldukça zor olan stresin yürek damar hastalıklarıyla ilişkisi net olarak bilinmemektedir. Bu belirsizlik birçok ilim insanının ilgisini çekmiş böylece stres-kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişki üzerine deneysel araştırmalar yapılmasına sebep olmuştur” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Asım Enhoş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çin’de 2020 yılında uluslararası bir makalede yayınlanan deneysel bir araştırmada psikolojik stres altında kalan sıçanlarda azalmış bağırsak kan akımı, damar çaplarında daralma ve kanda artmış yıkım enzimleri miktarı gözlenmiştir. Kalp krizi oluşturulmuş iki küme sıçanda ilave olarak psikolojik strese maruz bırakılmış olanlarda mikrodolaşım disfonksiyonu ve artmış enfarktüs boyutu net olarak gösterilmiştir.”

“STRES, KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLARA YOL AÇABİLİR”

European Heart Journal’da 2021 yılında yayınlanan öbür bir çalışmaya dikkat çeken Dr. Enhoş, “Akut stresin kardiyovasküler ölüm üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma Los Angeles’ta meydana gelen bir deprem sonrası ve Almanya’da bir futbol maçı sonrası meydana gelen kardiyovasküler ölüm oranının öbür günlere oranla daha fazla olduğunun görülmesi üzerine bunun mekanizmasını açıklamak için dizayn edilmiştir. Çalışmada akut stresin kanda bulunan beyaz kan hücrelerini aktive ettiği, bu hücrelerin de aterosklerotik plaklar üzerinde bir inflamasyona yol açtığı, aynı zamanda damar cidarından serbestlenen muhtelif maddelerin bu süreci hızlandırarak damar tıkanıklarına yol açtığı ileri sürülmüştür. Yapılan deneysel modellemede akut stresin kardiyovasküler hastalıklara yol açabileceği gösterilmiştir.

İş hayatımızda, evimizde, trafikte hatta keyifle izlemek istediğimiz bir müsabakada bile insan vücudu strese girebilir. Stres insanların hayatta kalması için lüzumlu bir mekanizma olmakla beraber miktarının belirli düzeyde kalması oldukça önemlidir.”

“STRES EN AZ FAST FOOD KADAR ZARARLI”

Hamburger gibi fast food tüketiminin kardiyovasküler hastalıklar üzerine etkisine benzer şekilde stresin de muhtelif mekanizmalar üzerinden damarlarda hastalıklara yol açtığını belirten Dr. Enhoş, “Yapılan çalışmalar da stresin kardiyovasküler hastalıklar üzerine akut ve kronik etkisini açıklamış en az fast food kadar zararlı olduğunu göstermiştir. Ölüm sebeplerinde üst sırayı çeken kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde stres ile başa çıkma yöntemlerinin tahmin ettiğimizden daha önemli olduğu söylenebilir.”

Stresin insan hayatında kaçınılmaz olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Emrah Polat ise “Hemen hemen her gün stresle karşılaşırız; trafik sıkışıktır ve işe yetişmemiz gerekebilir. Yöneticimiz son anda bize yeni bir vazife verebilir ve görevin yetişmesine az bir süre vardır, romantik partnerimizle tartışabilir ve kendimizi yeterince iyi anlatım edemediğimizi düşünebiliriz. Stres bunun gibi günlük yaşamda kolayca karşılaşabileceğimiz sebeplerden ötürü meydana gelebilir. Bunun yanı dizi travmatik yaşantılar, tahmin edilemez olaylar, belirsizlik, potansiyelimizi zorlayan durumlar ve içsel çatışmalar da bizi strese sokar. Kısacası belirli bir hadise karşısında kafa etme yöntemlerimizin yetersiz kaldığı durumlarda stresle karşı karşıya kalırız” dedi.

STRES HEM PSİKOLOJİK HEM BEDENSEL OLARAK ETKİLİYOR

Psikolog Polat, “Araştırmalara göre stres, psikolojik olarak bizi etkilediği gibi bedensel olarak da etkilemektedir.Strese girmiş bir insanın vücudunda strese karşı tepkiler oluşur. Bu tepkiler psikolojik, fizyolojik ve davranışsaldır. Örneğin; hemen derhal hepimiz genç yaşta yürek krizi geçirmiş bir kişinin duyumunu almışızdır. Bu tip erken yaşta geçirilen yürek krizlerinde önemli sebeplerinden bir tanesi de strestir. İleri yaş yürek krizlerinde de stresin rol oynadığına dair araştırmalar mevcuttur. Aynı zamanda araştırmalar, sakin ve huzurlu bir ortam içerisinde bulunan hastaların hastalıklarının gidişatının huzursuz ve stresli bir ortamda bulunan hastalara göre fazla daha iyi olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra, kabul gördüğümüz yakın ilişkilerimiz olduğu zaman hastalıklara yakalanma olasılığımız da daha düşük olur. Yani kısacası stres hem ruhumuzu hem de bedenimizi ciddi şekilde etkilemektedir” diye konuştu.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ

  • Koronavirüs geyiklere de bulaştı! Bilim Kurulu Üyesinden izah geldi
  • Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap!
  • Sağlık Bakanlığı: 26 bin 894 şahıs organ nakli bekliyor
  • KOAH hastalarına soluk aldıran yeni yöntem
  • DSÖ Türkiye Temsilcisi açıkladı! 2050’ye kadar 2,4 milyon ölüm

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.