DOLAR 13,77880.42%
EURO 15,57690.21%
ALTIN 788,450,26
BITCOIN 670121-0,68%
İstanbul
18°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

i̇ngiltere’den iklim değişikliğiyle mücadelede yoksul ülkelere yardım sözü
  • Artan Haber
  • Dünya
  • İngiltere’den iklim değişikliğiyle mücadelede yoksul ülkelere yardım sözü
35 okunma

İngiltere’den iklim değişikliğiyle mücadelede yoksul ülkelere yardım sözü

İkinci haftasına giren COP26 İklim Zirvesi'nde bugün, küresel ısınmanın özellikle yoksul ülkeler üzerindeki etkileri ele alınıyor. Bu konuda yeni bir taahhüt açıklayan İngiltere, yoksul ülkelere 290 milyon sterlin finansman desteği sözü verdi.

ABONE OL
8 Kasım 2021 18:30
i̇ngiltere’den iklim değişikliğiyle mücadelede yoksul ülkelere yardım sözü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

290 milyon sterlinlik fonun aka bölümü, Asya-Pasifik ülkelerine aktarılacak.

274 milyon sterlin: Asya-Pasifik ülkelerinde iklim fiil planlaması ve yatırımını desteklemek, doğayı koruma projeleri geliştirmesini kolaylaştırmak ve düşük karbonlu kalkınmayı teşvik etmek için kullanılacak.

15 milyon sterlin: Gelişmekte olan ülkelerin iklim krizine yanıt verecek çözümler geliştirmeleri için kullanılacak.

1 milyon sterlin: İklimle bağlantılı felaketler iç acil durumlarda, küresel insani yardımın daha hızlı ve etkili bir biçimde sağlanması için kullanılacak.

290 milyon sterlinlik fon İngiltere’nin hariç yardım bütçesinden sağlanacak. İngiltere hükümeti geçtiğimiz ay, hariç yardım bütçesini, milli gelirin yüzde 0.5’ine düşüreceğini açıklamıştı. Bu karar en erken 2024-2025’e kadar geçerli olacak.

Hükümetin kıdemli iklim değişikliği danışmanları, kesintiyle beraber İngiltere’nin yoksul ülkelere “uzun vadeli iklim yardımı yapamayacağına ya da bu yardımlar konusunda ciddi olmadığına” işaret ettiğini söylemişlerdi.

İKLİM FİNANSMANINA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

Gelişmekte olan ülkeler, yıllık sera gazı salımlarını azaltarak 2050’den önce “net sıfır” karbom emisyonu hedefine ulaşırken, iklim değişikliğine uyum sağlayacak yatırımları yapabilmek için yıllık 100 milyar dolarlık iklim finansmanına ihtiyaç duyuyor.

Gelişmekte olan ülkeler, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımlarının fazla ufak bir bölümünden sorumlu. Bugün dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’inin salımları, en yoksul nüfusun yüzde 50’sinin salımlarını ikiye katlıyor. Buna rağmen iklim krizinin yıkıcı etkilerinden en fazla bu ülkeler etkileniyor.

Daha zengin ülkeler, 2009’da gelişmekte olan ülkelere 2020 yılına kadar yıllık 100 milyar dolarlık iklim finansmanı sağlanacağını taahhüt etmişti bu plan gerçekleşmedi.

100 milyar dolar için bugünkü hedefse 2023 olarak belirlendi. İngiltere’nin Uluslararası Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan, bu kararla ilgili olarak hayal kırıklığını paylaşmış ve daha fazla insanın yoksulluğa itilmeden dünyanın ”hemen şimdi harekete geçmesi’ gerektiğini belirtmişti.

TRİLYON STERLİNLİK BİLANÇO

Zengin uluslar, tarih boyunca salımları için yasal bir yükümlülük altına girmediler. Çünkü böyle bir faturanın bilançosu trilyonları bulabilir.

Bugüne kadar yalnızca İskoçya, ekonomileri iklim krizinden ziyan gören ülkelere 1 milyon sterlinlik bir telafi fonu taahhüt etti.

Konuyla ilgili yorumunda Bangladeş’teki Uluslararası İklim Değişikliği ve Kalkınma Merkezi Direktörü Saleemul Huq, gelişmiş bir ulusun küresel ısınmaya katkısının sorumluluğunu ilk kere aldığını belirtti.

Huq, İskoçya’nın ilk olduğunu fakat son olmayacağına inandığını da söylüyor.

Kaynak: BBC News Türkçe

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.