DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 669362-1,30%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

i̇ndirime gel!
20 okunma

İndirime gel!

Alışverişte Black Friday yani Kara Cuma hareketi devam ediyor. Dün geceden itibaren başlayan indirimler sanal ve fiziksel perakendeyi patlattı. Bu özel günün kurlardaki artışa rağmen 50 milyar TL’ye yakın ciro yaratması bekleniyor.

ABONE OL
26 Kasım 2021 09:30
i̇ndirime gel!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HANİFE BAŞ – Alışverişte Black Friday hareketi başladı. 26 Kasım Cuma günü yani bugün tüm gün boyunca fiziksel ve online perakendede indirim yağmuru yaşanacak. Yüzde 80’lere varan indirimlerin sağlandığı bu özel günde, sanal ticaret yanında AVM’ler de hareketli. Kurlardaki artış ve hammadde sıkıntısı nedeniyle de tüketicilerin daha sonra alamam düşüncesiyle daha fazla alışveriş yapacağı öngörülüyor. Kasım ayında Bekarlar Günü, Black Friday ve Siber Pazartesi’nin 60 milyar TL’lik iktisat yaratacağı öngörülüyor. Black Friday biricik başına 50 milyar TL’ye yakın ciro yaratması bekleniyor.

AVM’ler hareketli

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerde Efsane Cuma hareketi beklediklerini belirterek, “Yüzde 10’lara varan bir satış ve ziyaretçi artışı olacağını öngörüyoruz. Bu hafta başı itibariyle umumi bir hareketlenme gördük zaten. Ancak perakendecilerin hammadde sorunu yaşaması tabii ki bizi de düşündürüyor. Efsane Cuma nedeniyle en fazla talebin teknoloji, amade giyim, kozmetik gibi alanlarda olmasını bekliyoruz” dedi.

Carousel İcra Kurulu Üyesi Orhan Demir, tüketicilerin kampanya fırsatlarını iyi değerlendirdiği dile getirerek, “Her yıl kutlanır hale gelen bu özel alışveriş günü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aka bir ilgi görüyor. Carousel olarak zengin marka karmamızla bu özel güne hazırız. Mağazalarımız bu özel alışveriş günü için birçok kategoride ciddi oranlarda indirim yaptı. Bu doğrultuda önemli bir talep artışı olacağını ve bu talebin günlük ziyaretçi sayımızda da yaklaşık yüzde 25 gibi bir artış sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Üç aylığa denk

Silk&Cashmere CEO’su Ferhat Zamanpur, Türkiye’ye Black Friday uygulamasını ilk getiren marka olduklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “2012’den beri uyguluyoruz. 2015’ten itibaren ise Türkiye’de öbür perakendeciler bu özel günü kutlamaya başladı. Biz her yıl Black Friday’de üç aylık satışımızı gerçekleştiriyoruz. Kasım ayı boyunca talep alıyoruz. Bizim müşterilerimiz bu dönemi her yıl bekliyor. Biz gerçekten indirim yapıyoruz. Bu yıl da benzer bir ciro bekliyoruz. Kurların yükselmesi insanları biraz kaygılandırdı fakat talepte düşüş beklemiyoruz. Ayrıca bu dönemde satışlarımızın yarıya yakınını onlinedan yapıyoruz.”

Miroglio Grup Genel Müdürü Uğur Ayaydın, Black Friday’ın perakendenin fazla önemli günlerinden biri haline geldiğini kaydederek, şunları söyledi: “Kasım ayı bizim için fazla hareketli. Bu özel gün bu yıl maalesef kurların sıçradığı döneme denk geldi ve satın almada negatif etkisi olacak fakat biz 2019 yılına göre satışımızın iki kat artacağını öngörüyoruz. Black Friday sanal satışta daha etkili oluyor. Bu tarafın da gelişmesini sağlıyor.”

 Farklı isimleri var

Black Friday’de satış hacmi her yıl katlanarak artıyor. Tüm sektör oyuncuları hazırlıklarını geçen yılın rekorunu kırmak üzere yapıyor. Black Friday’e, Türkçe’de ‘Kara Cuma’ demek yerine fazla farklı isimler kullanılıyor. ‘Süper Cuma’, ‘Şahane Cuma’, ‘Çılgın Cuma’, ‘Beklenen Cuma’, ‘Muhteşem Cuma’ ve ‘Efsane Cuma’ bunlar arasında. Strateji ve pazarlama danışmanlığı şirketi Simon-Kucher & Partners’ın yaptığı Black Friday Tüketici Alışveriş Davranışları araştırmasına göre, Türkiye’de 10 tüketiciden 9’u Black Friday’de alışveriş yapacağını söyledi. Tüketiciler yılın en aka indirim günü için geçen yıla göre bütçelerini de yüzde 35-75 oranında artırmayı planlıyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de Black Friday’in bilinirliği yüzde yüze ulaştı.

Bunlara dikkat

İhtiyaç listesi belirleyin.

 Alacağınız ürünün farklı satıcılardaki eder ve indirim oranlarını kontrol edin.

Geçmişe dönük eder analizlerini inceleyin.

Bazı satıcılar önce eder artırıp sonra düşürme yöntemini seçiyor. Buna aldanmayın.

Ucuz alırken neyi noksan aldığınızı göz önünde bulundurun.

İndirim döneminde yoğunluktan kargoda aksama yaşanabileceğini de unutmayın.

Paravan sitelere dikkat edin.

Bilmediğiniz sitelerin adres ve iletişimlerini araştırın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.