DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 672136-0,78%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘i̇haleye giren ağır bedel öder’
36 okunma

‘İhaleye giren ağır bedel öder’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin “Kanal İstanbul ihalesini hiç kimse almayacak. Alan olursa çok ağır bedeller ödeyecek. Bunun ihalesi açılacaksa ihaleye giren ağır bedeller ödeyecektir” dedi

ABONE OL
6 Kasım 2021 18:30
‘i̇haleye giren ağır bedel öder’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gökhan Karakaş – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “İstanbul İklim Vizyonu” programına katıldı. Kadıköy’deki Müze Gazhane’de gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Kılıçdaroğlu, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgenin Akdeniz kuşağı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bir Akdeniz ülkesiyiz. Kuşağın nasıl etkilendiğini, son orman yangınlarında gördük. İspanya’dan Türkiye’ye kadar bir Akdeniz havzasında olağanüstü orman yangınları oldu. Pek fazla diri hayatını kaybetti. Aslında ormanların karbondioksiti nasıl yok ettiğini ve oksijeni nasıl artırdığını hepimiz fazla iyi biliyoruz. Ormanları korumak, mavi gezegeni bir anlamda korumak demektir. Bu bağlamda uluslararası kuruluşlardan söz ederken, Akdeniz ülkelerinin de bir araya gelip iklim kriziyle ilgili mücadelede dayanışma göstermeleri gerekir. İtalya’da mı yangın oldu? Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler, acaba gereğini yapıyorlar mı? Paris İklim Sözleşmesi’ni biz daha yeni kabul ettik parlamentoda rey birliğiyle. Paris İklim Sözleşmesi aslında bu sürecin ilk adımı. Asıl bundan sonra o sözleşmenin gereğinin yapılması lazım. Acaba ülkeler bu sözleşmenin gereğini ne kadar yerine getirecekler? Biz ne kadar yerine getireceğiz? Bunun da üzerinde durulması lazım. BM’nin ve uluslararası kuruluşların bu konuda yazılmış, 30 yılı aşkındır, hemen derhal her yıl yayınlanan raporları var. Belli süre içerisinde bu mücadelenin hem yapılması hem denetlenmesi hem sonlandırılması gerekiyor. Eğer bu yapılabilirse, ortak bir gayret harcanabilirse, dünya mavi gezegen olmaya devam edecektir. Yoksa kendi sonumuzu getirmiş olacağız.”

‘Kimse almayacak’

Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin ise şunları söyledi:

“Kanal İstanbul ihalesini hiç kimse almayacak. Alan olursa fazla ağır bedeller ödeyecek. İster içeriden ister dışarıdan, bu coğrafyaya ihanet etmek üzere açılan ihaleyi birisi alıyorsa ve iklim krizinin bu kadar yaygın olarak konuşulduğu dünyada siz hâlâ İstanbul’a ihanet etmeye devam edecekseniz ve bunun ihalesi açılacaksa ihaleye giren ağır bedeller ödeyecektir. Bunu herkesin bilmesini istiyorum.”

‘3600 ilave gösterge hayata geçmeli’

Haliç Kongre Merkezi’nde emekli polis memurlarıyla da buluşan Kılıçdaroğlu, 3600 ilave göstergenin bir lahza önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Polislik alelade bir meslek değildir. Ortak hareket etmeniz gerekiyor. Başka önemli nokta sizin göreviniz öbür memurların görevinden farklıdır. Oysa polis hayatın her alanıyla ilgilidir. Her lahza ölümle karşılaşılabilen polislerin vazife alanı alelade memurların vazife alanından fazla farklıdır. Dolayısıyla sizin görevinize müsait özel düzenlemeler yapılmalıdır. Emniyet teşkilatının liyakat kültürü yok edildi. Bağlı olduğunuz şahıs yani İçişleri Bakanı doğrudan doğruya sorunlarını çözmesi gerekir. Polislik maaş mesleği değildir. Sizin 3600 ilave gösterge almanız için elimizden geleni yapacağız ve alacaksınız” dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir polis arkadaşın söylediği bir tümce var, onu okuyarak sözlerimi bitireyim; ‘Bir polis şehit olmaktan korkmaz fakat emekli olmaktan korkar.’ Emekli olmaktan korkmayacağınız günler fazla uzakta değil. Az kaldı az. Göreceksiniz. Herkesin huzur içinde yaşayacağı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Bu devletin kaynaklarını, 83 milyonun ödediği vergileri, adalet sahiplerine vereceğiz, ‘Beşli Çete’ye değil. Polisler başımızın tacıdır. Benim de hayatımı koruyorlar. Benim hayatımı korumasalardı ben linç girişimine maruz kalırdım. Polisin ne kadar değerli olduğunu bizzat kendi yaşamımdan biliyorum.”

Büyükelçilere ‘Kanal İstanbul’ mektubu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki tüm büyükelçilere kendi dillerinde “Kanal İstanbul Projesi” ile ilgili mektup gönderdi. Kılıçdaroğlu, mektubunu sosyal medya hesabından paylaştı. CHP lideri, mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Kanal İstanbul Projesi, ekolojik sistemi altüst ederek sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya ziyan verecek niteliktedir. İklim kriziyle mücadelenin ortak sürdürülmesi için Akdeniz havzasının en aka şehirlerinden biri olan İstanbul ve dünyamızın geleceği adına bu çağrının yapılması mecbur bir hal almıştır. Bütün dünyanın iklim krizinin yıkıcı etkileriyle mücadele içinde olduğu bir süreçte, Kanal İstanbul gibi ekosistem bütünlüğünü bozarak, doğaya geri dönüşü olmayan zararlar verecek bir projenin desteklenmesi, doğanın korunması ve iklim krizi ile mücadeleyle taban tabana zıt niteliktedir. Ülkenizdeki yatırımcılar, Kanal İstanbul gibi her yönüyle dünya iklimine karşı bir hareket olan bu projeyi desteklememelidir. Bu, ülkemiz ile beraber dünyanın iklimine de dönülmez bir ziyan verecektir. İstanbul’a ihanet, dünyaya ihanet anlamına gelir. Kanal İstanbul Projesi’nin uygulanmasının önlenmesi için mücadele vermeye devam edeceğim. Ülkemin iklimini, havasını, suyunu, toprağını korumak benim görevim. Sizlere de dünyayı korumak için çağrıda bulunuyorum.” l ANKARA Milliyet

İstanbul Valisi’ne tebrik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı tebrik ederek, “Fakir fukaranın yanında olan bürokratlarımızın başımızın üstünde yeri mevcut ve hep olacak” dedi. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın, “İstanbul’umuzda atık toplama ve ayırma faaliyetlerine yönelik depo sahipleri ve atık toplayıcıları ile bir araya geldik” paylaşımını alıntılayarak, şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya’yı tebrik ederim. Fakir fukaranın yanında olan bürokratlarımızın başımızın üstünde yeri mevcut ve hep olacak.” – ANKARA Milliyet

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.