DOLAR 12,4173-0.23%
EURO 14,0032-0.61%
ALTIN 712,39-0,07
BITCOIN 7110866,05%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

i̇crayla çocuk teslimi bitiyor
22 okunma

İcrayla çocuk teslimi bitiyor

AK Parti’nin, 8 ayrı kanunda değişiklik içeren 54 maddelik yasa teklifi ile 1932 yılından beri uygulanan “icra yoluyla çocuk teslimine veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair usul”, icra sistemi dışına çıkarılıyor.

ABONE OL
3 Kasım 2021 17:30
i̇crayla çocuk teslimi bitiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU AnkaraTeklifte yer meydan önemli düzenlemeler özetle şöyle:- Çocukların teslimi veya kişisel ilişki kurulmasında icra memurları değil, Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan adli destek ve mağdur hizmet müdürlükleri yetkili olacak. Müdürlüklerde müdür ve öbür görevlilerin yanı dizi psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacılar vazife yapacak. İlam ve tedbir kararları bu uzmanlar tarafından yerine getirilecek. Çocuğun yaşadığı yerde uzman yoksa öğretmenler de kararları uygulamakla mesul olabilecek.

Polisten yardım

– İlam ve tedbir kararlarının yerine getirilmesi için valilikler tarafından liste yapılacak. Listede görevli psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacıların yanı dizi kılavuz muallim ve öbür görevlendirilen öğretmenlerin ismi yer alacak.

– Çocuk, ilam ve tedbir kararına rağmen velayet sahibi olmayan ana ya da babaya gösterilmiyorsa, ana ya da baba, ilgili müdürlüğe başvuracak. Müdürlüğe, çocukla görüşmeye gelmeden 48 saat önce bildirim yapılması gerekecek.

– Çocuğun üstün yararı söz konusuysa adalet sahibi ile danışman eşliğinde görüşmesi için aile mahkemesinden karar alınabilecek.

– Çocuğu göstermekle yükümlü velayet sahibi gizlilik ya da koruma altındaysa, çocuğun adalet sahibiyle görüşmesi bu hal gözetilerek gerçekleştirilecek.

– Müdürlük, velayet sahibi kişiye ulaşarak, çocuğu getirmesi gereken yeri bildirecek. Yükümlüyle bağlantı kurulamazsa, yükümlü çocuğu getirmeyeceğini söylerse ya da çocuğu getirmezse, “teslim emri” gönderilecek. Yükümlü bunu yerine getirmezse, çocuk nerede bulunursa alınarak öbür ebeveyne teslim edilecek. Bunun için kolluk güçlerinden de yardım istenecek.

Yılda üç kere şartı

– Çocukla görüşmek için bildirimde bulunmasına rağmen geri arda iki kere ya da yılda üç kere görüşmeye gelmeyen kişinin dosyası işlemden kaldırılacak. Yükümlü, bir yıl boyunca teslim emrine müsait davranır ve mahkemenin kişisel ilişki kararına daha sonra da uyacağını taahhüt ederse, dosya işlemden kalkacak.

– Çocuğun teslim işlemleri için valilikler ve belediyeler tarafından müsait yerler hazırlanacak. Şoför ve vasıta temin edilecek.

Harç ödenmeyecek

– Çocuk teslimine aykırı hareket edenlere üç aya kadar disiplin hapsi cezası verilecek. Kararlar iki yıl içinde infaz edilecek.

– Çocuğun teslimine ilişkin görüntüleri paylaşılması ve sosyal medyada yer alması durumunda içeriğin engellenmesi ve çıkartılması sağlanacak.

– Çocuk teslimi konusundaki işlemlerde harç ödenmeyecek. Böylece parası olmadığı için çocuğunu görememek söz konusu olamayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.