DOLAR 12,41700.01%
EURO 14,0111-0.33%
ALTIN 712,950,00
BITCOIN 7090634,87%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

döviz kurundaki yükseliş ne anlama geliyor? ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusunun anlamı
  • Artan Haber
  • Ekonomi
  • Döviz kurundaki yükseliş ne anlama geliyor? ‘Ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusunun anlamı
27 okunma

Döviz kurundaki yükseliş ne anlama geliyor? ‘Ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusunun anlamı

Döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili konuşan Prof. Dr. Sefer Şener Bu kurdaki yükselmeyle ilgili kura baktığımızda alışlardan ve satışlardan kaynaklı değil. Kur alım satımlarla değil, beklentiyle bu noktaya geliyor. Doğal olarak burada algıyla ilgili bir sorun var. Ani düşüşler de görülebilir. dedi.

ABONE OL
24 Kasım 2021 09:30
döviz kurundaki yükseliş ne anlama geliyor? ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusunun anlamı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CNN Türk diri yayınına katılan Prof. Dr. Sefer Şener, döviz kurlarındaki hareketlikle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Piyasanın ürem indiriminin devam edeceğini fiyatladığını söyleyen Şener, yükselişin ana sebebinin verilen mesajlar olduğunu belirtti. Şener, “Normal şartlarda sima baz fiyatlık indirim için 1 lira 10 kuruşluk yükselişi öngörülebilir.” ifadelerini kullandı.FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK Mİ?

Verilen mesajlardan ürem indiriminin aralık ayında da süreceğinin görüldüğü söyleyen Şener, “Merkez Bankası’nın metninde fazla açık. Piyasanın beklentisi bu yönde. Piyasada yılın ilk 3 ayında da ürem indirimi olacağını fiyatlanıyor. Bundan sonraki süreçte volatilite sabit kalırsa enflasyona yansıması olacaktır. Aylık bazda kurdan ötürü enflasyonun üzerine bir yük gelecektir.” şeklinde konuştu.

cumhurbaşkanı erdoğan'dan son dakika 'erken seçim' açıklaması İlgili Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika 'erken seçim' açıklaması

“ANİ DÜŞÜŞLERİ DE GÖREBİLİRİZ”

Döviz kurundaki yükselişlere dikkat çeken Şener, “Merkez Bankası ve hükümetin vereceği mesajlara bağlı. Bundan sonraki süreçte de etkileri kısmında da devam edeceği görülebilir. Bu kurdaki yükselmeyle ilgili kura baktığımızda alışlardan ve satışlardan kaynaklı değil… Şunu düşünebiliriz: Mesele hükümetten fazla farklı bir söylem gelse, pozitif bir hava oluşsa o zaman bu derinlik olmadığını için birden düşüşleri de görebiliriz. Kur alım satımlarla değil, beklentiyle bu noktaya geliyor. Doğal olarak burada algıyla ilgili bir örneğin var. Olumlu açıklamalar gelse birden düşüşler de görülebilir.” dedi.

 merkez bankası'ndan döviz kuru açıklaması İlgili Haber Merkez Bankası'ndan döviz kuru açıklaması

“CUMHURBAŞKANI NET MESAJLAR VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusuna değinen Şener, “Cumhurbaşkanı bilhassa belirtti, sermaye yapısında bir sıkıntı olmadığı konusunda net mesajlar verdi. Ama piyasa ürem indirimlerinin devam edeceğini algılıyor, fiyatlıyor. Dolayısıyla deniliyor ki dünyada da bir değişim var… ‘Biz yüksek ürem düşük kurdan değerlendirdik. Bundan sonraki stratejimiz ‘yüksek kur düşük faiz’ deniliyor. Bu modelle istihdamın yatırımın artacağı öngörülüyor. Uzun vadeli düşünülüyor.” ifadelerini kullandı.

erdoğan 'kur ve ürem oyununu görüyoruz' dedi ve çok net konuştu: ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız İlgili Haber Erdoğan 'kur ve ürem oyununu görüyoruz' dedi ve çok net konuştu: Ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız

“FAİZ KARARINDA YÖN AŞAĞI DOĞRU”

Faiz indiriminin süreceğini söyleyen Şener, “Merkez Bankası’nın mesajında bir değişim olmazsa ürem indirimin olacağı belirtiliyor. Faizin nereye kadar indirileceğini piyasa gösterecek. Piyasa koşullarında bunu yükseltmek gerekirse yükseltecektir. Ama gördüğümüz cihet aşağıya doğru. Enflasyonla ilgili vurgu değişirse sıkılaştırma da yapılabilir. Faiz artışı da bir sıkılaştırmadır. Ya da piyasayı fonlama da farklı bir cihet kullanabilir. Bunlara Merkez Bankası karar veriyor.” dedi.

“PİYASAYA YANSIMASI FARKLI OLABİLİYOR”

Şener, “Buradaki erek istihdamı, üretimi, yatırımı artırmak. Ama bunun piyasaya yansıması farklı olabiliyor. Bunların uzun vadeye yansıtabilmek, tüketiciye yansıtabilmek fazla farklı bir olgu. Şunu unutmamak lazım kurdaki oynaklık bu şekilde devam ederse bunun enflasyon üzerine yansıması farklı olacaktır. Yani buradaki risk budur.” dedi.

mhp lideri bahçeli'den ürem indirimi yorumu İlgili Haber MHP lideri Bahçeli'den ürem indirimi yorumu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.