DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 666352-2,05%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

doğal gazda kademeli tarife!
41 okunma

Doğal gazda kademeli tarife!

Doğal gaz için kademeli ve sosyal tarife planları gündemde. Doğal gazı çok kullanan sanayi kuruluşları tasarrufa yönlendirilecek.

ABONE OL
3 Kasım 2021 18:30
doğal gazda kademeli tarife!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun’un verdiği bilgiler şu şekilde: “Doğal gazda kademeli tarife gündemde. Genel çerçeveye baktığımızda erek tabii gaz tüketiminde tasarrufu sağlamak.

DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEĞİ YÖNÜNDE SİNYALLER GELİYOR

Kaynaklar şunu belirtiyorlar; Bazı sanayi gruplarına bakıldığında asıl aşırı tüketimin bu noktada olduğu anlatım ediliyor. İşte bu nedenle de orada mevcut tüketimden sonra bakıldığında şayet aşırı bir tüketim olursa işte o noktada fiyatlandırma da ve tarife de bazı değişikliğe gidilebileceği yönünde bazı sinyaller geliyor.

doğal gazda kademeli tarife

HENÜZ YASAL BİR DÜZENLEME YOK

Mevcut belirlenen bir tüketimin üzerinde aşırı tüketime geçildiğinde o noktada fiyatlandırmada daha farklı bir sitem gelebilir. Henüz buna ilişkin yasal veya düzenleme anlamında bir adım atılmış değil.

ÇOK KULLANAN DAHA ÇOK TASARRUFA YÖNLENDİRİLECEK

Genel plan ve çerçeve bu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kademeli tarife ve sosyal tarife gündemimizde” demişti.

Doğal gaz konusunda aşırı tüketim olan noktalara belirli düzenlemelerin yapılması planlanıyor. Konut ve esnafa yönelik olarak ise şu lahza bir adım atılmayacağı belirtiliyor. Çok kullanan daha fazla tasarrufa yönlendirilecek.”

BAKAN DÖNMEZ’DEN DOĞAL GAZ AÇIKLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2022 yılı bütçe sunumunu yapmıştı.  Bakan Dönmez, 2021 yılı ilk 9 ayında üretilen elektriğin yaklaşık, yüzde 37’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından, yüzde 31’inin kömürden, yüzde 32’sinin tabii gazdan, geri kalanının ise öbür kaynaklardan sağlandığını, yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 52 olarak gerçekleştiğini söyledi. Bakan Dönmez, son 20 yıllık tüketim verilerine göre elektrik tüketiminde yıllık ortalama yüzde 5 oranında artış gerçekleştiğini kaydederek, elektrik üretiminde kömürün dünyada ciddi bir paya sahip olduğunu söyledi. Dönmez, “Taş kömürü iç yekün kömür rezervimiz 21 milyar tonun üzerine çıkmıştır. Yerli kömür kaynaklı elektrik kurulu gücümüz 2021 yılı eylül ayı sonu itibarıyla 11 bin 336 megavata ulaşmıştır. 2020 yılında 89 milyon ton yerli kömür üretimiyle ekonomimize 7 milyar TL’lik katkı, ayrıca yan sektörlerle beraber 120 bin kişiye de istihdam sağlanmıştır” diye konuştu.

‘ARZ GÜVENLİĞİ SAĞLANMIŞTIR’

Bakan Dönmez, tüm yerleşim yerlerine tabii gaz ulaştırmayı hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu: “2021-2026 döneminde ilave 367 yerleşim yerine daha tabii gaz arzı sağlanacağının müjdesini vermek isterim. Doğal gaz kullanmaya başladığımız 1987 yılında 500 milyon metreküp olan yıllık tabii gaz tüketimimizin, 2021 yılında geçen yıla göre yüzde 22 mertebesinde artış göstererek 60 milyar metreküp seviyelerine yakın olmasını bekliyoruz. Bu tüketim artışına rağmen tabii gazda arz güvenliği sağlanmıştır. Özellikle kış aylarında tüketimin yoğun olduğu dönemlerde gündeme gelen kesinti ve kısıntılar artık geride kalmıştır. Sakarya Havzasında keşfi yapılan 540 milyar metreküplük tabii gaz rezervini Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılında vatandaşlarımızın kullanımına sunmak için çalışmalarımız planlanan şekilde ilerlemektedir. Sakarya sahasındaki üretim plato döneminde, tabii gaz ihtiyacımızın üçte birini sağlayarak piyasa ihtiyacının önemli bir miktarını karşılayacaktır. Ayrıca, Karadeniz’deki tabii gaz keşfimizin yanı dizi 2021 yılında siyah alanlarında gerçekleştirilen 26 yeni keşifle yaklaşık 60 milyon varil petrol eşdeğeri rezerv ülkemize kazandırılmıştır.”

‘DEVLETİMİZİN 50-60 MİLYAR TL VERGİ ALACAĞINDAN VAZGEÇMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR’

Bakan Dönmez, akaryakıt fiyatlarının enerji sektöründeki önemli hususlardan biri olduğunu bildirerek şöyle dedi: “Küresel piyasalardaki eder artışlarının doğrudan vatandaşlarımıza yansımasını önlemek adına, devletimizin 2021 yılında 50-60 milyar TL aralığında bir vergi alacağından vazgeçmesi öngörülüyor. Bu sayede, 2021 yıl başından itibaren ham petrol fiyatları TL bazında yaklaşık yüzde 117 artış gösterirken, vatandaşlarımıza sunulan akaryakıt fiyatlarında ortalama yüzde 17 artış olmuştur. Arz güvenliğimiz adına lüzumlu aksiyonları proaktif şekilde alarak sayılarını ve kapasitelerini artırdığımız tabii gaz ve LNG giriş noktalarımız ile biricik kaynağa bağımlılık oranımız düşürülmüş olup, bu kış herhangi bir arz sorunu yaşanmasını beklemiyoruz.” 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.