DOLAR 13,6914-0.21%
EURO 15,5129-0.38%
ALTIN 786,18-0,02
BITCOIN 671717-0,42%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

doç. dr. varol: trakya’nın havası kirli
26 okunma

Doç. Dr. Varol: Trakya’nın havası kirli

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol, Trakya'nın havası da kirli. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, partikül madde 10 açısından baktığımızda en kirli il Edirne ama özellikle sanayi kaynaklı kirlilik yani insan eliyle yaratılan kirlilik açısından baktığımızda Tekirdağ ve Kırklareli, Edirne'yi yakalıyor ki bu da PM 2.5 kirliliği dedi.

ABONE OL
25 Kasım 2021 13:30
doç. dr. varol: trakya’nın havası kirli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Namık Kemal Üniversitesi  (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Varol, Dünya Sağlık Örgütü limit değerlerine göre, Türkiye’nin hava kirliliği karnesinin zayıf olduğunu belirterek, ölçüm istasyonları değerlerine baktıklarında Trakya’nın havasının da pasaklı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Varol, “Trakya’nın havası da kirli. Üzülerek söylüyorum; Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, partikül madde 10 açısından baktığımızda en pasaklı vilayet Edirne fakat bilhassa sanayi kaynaklı kirlilik, yani insan eliyle yaratılan kirlilik açısından baktığımızda Tekirdağ ve Kırklareli, Edirne’yi yakalıyor ki bu da PM 2.5 kirliliği. Kirliliğin pek fazla nedeni var. Isınma kaynaklı olabilir, ulaşım kaynaklı olabilir fakat hızlı göç alma, fena sanayileşme, fosil yakıt kullanımı, bunlar bilhassa Edirne dışında Tekirdağ ve Kırklareli için kirliliği açıklamaya çalıştığımız sebepler. Daha fazla sanayiyi düşünüyoruz” dedi.

doç. dr. varol: trakyanın havası kirli

‘HAVA KİRLİLİĞİ KAYNAKLI ÖLÜMLER YÜKSEK’Türkiye’nin, 2021 raporları incelendiğinde, hava kalitesi verilerinin fazla iyi olmadığını söyleyen Doç. Dr. Varol, “Trakya bölgesinin hava kalitesi verileri iyi değil. Özellikle Edirne’ye baktığımızda Keşan kaynaklı yoğun bir kirlilik görüyoruz. Tekirdağ ve Kırklareli’ye baktığımızda bu kirliliğin daha fazla sanayi kaynaklı olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalar ve raporlar bize gösteriyor ki hava kirliliği kaynaklı ölümler oldukça yüksek. Özellikle bu bölge için söyleyecek olursam 2017-2019 yılları arasında 30 yaş üstü ölümleri incelediğimizde hava kirliliği kaynaklı ölümlerin oldukça yüksek olduğunu şayet hava kalitesi Dünya Sağlık Örgütü limit değerlerine indirilseydi 1249 kişinin ölmesi engellenebilirdi, diye düşünüyoruz. Bu da fazla önemli bir rakam. Bunun dışında Türkiye geneli için de benzer şeyleri söyleyebiliriz. 2019 yılında yaklaşık 30 bin şahıs Türkiye’de hava kirliliği kaynaklı yaşamını yitirdi. Yani hava kirliliğine atfedilen, engellenebilir önlenebilir ölümler bunlar” diye konuştu.

doç. dr. varol: trakyanın havası kirli

‘KİRLİ HAVA KORONAVİRÜSÜ DE ETKİLİYOR’Doç. Dr. Varol, son zamanlarda yapılan çalışmaların, hava kirliliğinin koronavirüsü etkilediğini ortaya koyduğunu belirtip, “Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde kişiler daha fazla koronavirüse yakalanıyorlar ve hastalıkları daha ağır geçiyor. Bunun iki temel mekanizması var. Bunlardan bir tanesi zaten pasaklı havası bulunan kentlerde yaşadıkları için daha fazla kronik hastalığa sahipler ve biliyorsunuz kronik hastalığa sahip olmak, daha ağır koronavirüs hastalığı geçirmek demek. Covid-19’la pandemiyle mücadele etmek istiyorsak aslında pasaklı havayla mücadele etmemiz gerekir” dedi.Makine Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Aziz Avukatoğlu da “Hava kirliliğinin sonuçlarını şöyle açıklayabiliriz. 2 ay önce Karadeniz’de birden yağmurlar ve sel baskınları oldu. Ben bu yaz Edirne’de gölgede 47 dereceyi gördüm. Kışın doğru dürüst kar yağdığını bilmiyorum. Bunlar hep karbon gazın sera gazı dediğimiz etkiyi yaratıp, soğuğu absorbe etmemesi, mekanı sürekli sıcak tutması. Emin olun, tamamen tabii gaza dönülse, yüzde 100 bile değil yüzde 80’in üstüne bile çıkılsa yeşilin rengi bile değişecek. Hava kirliliğinin ikinci sebebi de Edirne’mizde vasıta sayısı mı arttı bilmiyorum fakat sabah işe gidiş ve akşam işten dönüş saatlerinde yoğunluk oluyor. Bu da karbonmonoksit ve karbondioksitin aktif hale gelmesini, çevremizin ve havamızın kirlenmesine sebebiyet veriyor” diye konuştu. Hava kirliliğinde kükürtdioksit ve karbonmonoksidin de etkili olduğunu söyleyen Avukatoğlu, “Düzgün yanma olmadığı zaman karbonmonoksit oranı artar ve etraf kirliliğine yol açar ve hava kirliliğini baskın hale getirir. Kükürtdioksit ise çevreye zararından ziyade bacalarda da kurum oluşumunu ve zift akımını sağlar. Bunlara mani olmak için bilhassa kömüre ton başına 20 kilogram kireç serpilmesi gerekir. Serpilmediği zaman kükürtdioksit fena yanmada daha fazla aktif hale gelir. Bu nedenle bacalarımızın düzgün olması, yönleri belli ve kapaklarının takılması lazım” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.