DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 674906-1,86%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

çin merkez bankası karbon salımını azaltmak için kredi desteği verecek
  • Artan Haber
  • Ekonomi
  • Çin Merkez Bankası karbon salımını azaltmak için kredi desteği verecek
25 okunma

Çin Merkez Bankası karbon salımını azaltmak için kredi desteği verecek

Çin Merkez Bankası, karbon salımını azaltmaya yönelik projeler için kredi destek mekanizmasını devreye sokacağını bildirdi.

ABONE OL
9 Kasım 2021 09:30
çin merkez bankası karbon salımını azaltmak için kredi desteği verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası, konuyla ilgili açıklamasında, karbon salımını azaltmaya yönelik projelere verilen kredilerin yüzde 60’ını yıllık yüzde 1,75 faizle üstleneceğini bildirdi.

Banka, finans kuruluşlarının kredi sözleşmelerini, gösterge ürem ve kredi ürem oranlarına göre yapmalarını, ardından destek için doğrudan fon sistemine başvurmalarını istedi.

Destek meydan kuruluşların, karbon azaltım hedefine yönelik kredileri ve bu kredilerle sağlanan emisyon kesintileri hakkındaki bilgileri kamuya açıklamalarının talep edileceği kaydedildi.

Açıklamada, yapısal nakit politikası aracının pak enerji, enerji tasarrufu ve çevrenin korunması konularında fayda sağlamasının beklendiği vurgulandı.

ÇİN ENERJİ KRİZİNE TEDBİR OLARAK KÖMÜR ARZI VE STOKLARINI ARTIRIYOR

Çin, küresel fiyatlarının yükselmesiyle kömüre bağlı enerji üretiminde yaşadığı sıkıntıyı, arz ve stokları artırarak hafifletmeye çalışıyor.

Çin’in ekonomik planlama organı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), kömür arzının ekim ortasından bu yana artarak günde 11,93 milyon tona ulaştığını açıkladı.

Açıklamada, kömür stoklarının da 6 Kasım itibarıyla 117 milyon tona ulaştığı, bunun eylül sonu stok miktarından 40 milyon ton fazla olduğu belirtildi.

Kömürle çalışan elektrik santralleri ve ısınma hizmeti sağlayan şirketlere, orta ve uzun vadeli tedarik anlaşmalarıyla güvence verildiğine işaret edilen açıklamada, talebin aka ölçüde karşılandığı bildirildi.

Açıklamada, artan kömür arzı ve stoklarının eder yükselişini önleyeceği, üretim ve envanterin güçlenmesiyle fiyatların düşmesinin beklendiği vurgulandı.

31 EYALET VE BÖLGENİN 20’SİNDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ YAŞANMIŞTI

Çin’de, elektrik üretiminin yüzde 56’sı kömürle çalışan termik santrallerden sağlanıyor. Ülkede, küresel kömür fiyatlarının artması nedeniyle arzda ve buna bağlı elektrik üretiminde sıkıntılar yaşanıyor.

Üreticiler, girdi maliyetinin ziyan edecek oranda artması nedeniyle elektrik arzını durdurmak zorunda kalmış, bu sebeple Çin ana karasındaki 31 eyalet ve bölgenin 20’sinde eylülde aralıklı elektrik kesintileri meydana gelmişti.

Hanehalkı elektriğinin aka ölçüde kömürle çalışan santrallerden sağlandığı kuzeydoğu eyaletlerinde fazla sayıda kentte habersiz enerji kesintileri yaşanmıştı. İç, güney ve şark eyaletlerinde birçok fabrika ve imalathaneye kesintili elektrik verilmesi üretimde sıkıntılara yol açmıştı.

Kesintiler nedeniyle Apple ve Tesla gibi aka küresel şirketlerin yanı dizi küresel imalat zincirlerinde önemli rolü olan fazla sayıda ufak ve orta ölçekli işletme, üretime fasıla vermek zorunda kalmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.