DOLAR 13,77250.39%
EURO 15,57890.21%
ALTIN 789,590,41
BITCOIN 655360-3,11%
İstanbul
18°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

bakan ersoy: turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir
  • Artan Haber
  • Siyaset
  • Bakan Ersoy: Turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir
26 okunma

Bakan Ersoy: Turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yıl sonu yeni turizm hedeflerini açıkladı. Türkiye'nin bu yıl ilk defa İspanya'yı geride bıraktığını belirten Bakan Ersoy, '28 milyon ziyaretçi, 22 milyar dolar gelir' hedefinin revize edildiğini, yeni hedefin '29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir' olduğunu açıkladı.

ABONE OL
25 Kasım 2021 21:30
bakan ersoy: turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya’da bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldı. Bakan Ersoy, son 2 yıldır dünyayı etkisine meydan salgının küresel ölçekte tüm sektörlerin işleyişini olumsuz etkilediğini söyledi. Durumun, her alanda değişimi ve kalıcı farklılaşmayı beraberinde getirdiğini belirten Ersoy, “Bu süreçte akılcı ve gerçekçi yaklaşımlarla kendimizi daimi yenileyerek, geliştirerek ve güncelleyerek yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Pandemiden en fazla etkilenen sektörlerin seyahat ve turizmle dolaylı paydaşları kültür ve sanat olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Bu kadar fazla belirsizliğin olduğu ve son radde uzun sürdüğü bir süreç. 2022 yılını da iç edersek 3 sezondan bahsediyoruz, dünyada ilk kere karşı karşıya kalınan bir süreç. Bu süreçte gösterdiğiniz soğukkanlılık, amel birliği ve sabrınızdan bilhassa mesul davranışlarınızdan ötürü sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

bakan ersoy: turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir

‘KİŞİ BAŞI GELİRİ DE YÜKSELTTİK’

Bakan Ersoy, bu yıl sonu için revize edilen yeni hedefi ise şöyle açıkladı:

“Devletle beraber hareket eden fakat her şeyi devletten beklemeyen, hızlı alınması gereken kararlara çabuk adapte olan, şikayet etmek yerine ‘Ben de varım’ diyen, risk meydan siz sektör oyuncuları sayesinde 2021 yılında sezon başı hedefimiz olan ’25 milyon ziyaretçi, 20 milyar dolar gelir’ seviyesini, ’28 milyon ziyaretçi ve 22 milyar dolar’ gelir olarak daha önce revize etmiştik. Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmekte olan kasım ve aralık aylarını dikkate aldığımızda, hedefimizi ’29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir’ olarak yukarı yönde revize ettiğimizi de buradan duyurmak istiyorum. Böylesi zor bir yılda devlet ve sektörün tüm kesimleri el ele vererek Akdeniz çanağında rakiplerimizi geride bırakarak tam da 1 yıl önce söylediğimiz gibi çıkış yapmayı başardık. Üstelik bunu yaparken 2018’de 647 dolar şahıs başı turizm gelirimizi 830 dolara çıkarttık. Yani sadece ziyaretçi sayımız ve yekün geliri değil temel biz turizmciler için önemli olan şahıs başı geliri de bu dönemde yükseltmeyi başardık.”

‘İLK KEZ İSPANYA’YI GERİDE BIRAKTIK’

Antalya’daki ‘Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin tarihinde ilk kere yüzde 40 geriden takip ettiği İspanya’dan daha fazla ziyaretçi ağırladığını, rakipleri geride bırakmayı sağlayan değişikliklerin, Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Güvenli Turizm Sertifikası olduğunu aktardı. TGA’nın ağırlıklı olarak özel sektör tarafından temsil edildiğini anlatan Bakan Ersoy, kaynağı sağlayanların da kaynağın nereye harcanacağına karar verdiği, en şeffaf idare biçimine sahip olduğunu kaydetti.

bakan ersoy: turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir

‘YAPILAN İŞLER SONUÇ VERDİ’

Yapılan işlerin sonuç verdiğini belirten Ersoy, bu yıl İstanbul’un yine Avrupa’nın en iyi destinasyonu seçildiği, ilk kere Ege’de bir destinasyon Bodrum’un ilk 25 listesine girdiği, Troya Müzesi’nin Time Dergisi’nin dünyada gidilmesi gereken 100 yer arasında gösterildiği örneklerini verdi. TGA’nın sektörün sigortası gibi çalıştığını belirten Ersoy, “Konaklama binde 7.5 hisse ödüyor ve aslında eder kırılımlarının önüne geçmeye çalışıyoruz. İş eder kırmaya geldiğinde yüzde 20’den fazla fena dönemlerde yüzde 50’ler bile görülüyor. İşte siz markalaşmayı sağlayabilir, destinasyon ve ürünü markalaştırmayı başarırsanız, o zaman bu krizlerden fazla az etkileniyorsunuz. Binde 7.5 nere, yüzde 30-50’ler nere” dedi.

‘2022 GASTRONOMİ TURİZMDE ATILIM YILI OLACAK’

Turizm 12 aya yayılır ve ülkenin her tarafında gelir kapısı haline gelirse o zaman halkın da sahip çıkacağını ve turizmin daha iyi noktalara ilerleyeceğini anlatan Bakan Ersoy, 2022 yılı için Türkiye’nin gastronomi turizminde atılım yılı olacağını açıkladı. Ersoy, “Gastronomi turizmiyle ilgili takip ettiğimiz konuları sonuçlandırıyoruz ve yılbaşından itibaren açıklamaya başlayacağız. Türkiye ciddi farkındalık yakaladı ve uluslararası gastronomiyle popüler olmuş turizm ülkeleri arasında yerini alacak. Bizim gastronomi, yeme-içme sektörümüz hepsinden iyi durumda fakat biz bunu tam olarak anlatamıyoruz. Bu konuda lüzumlu çalışmaları iki yıldır fazla sıkı takip ediyorduk ve gelen haberlere göre 2022 yılı başı itibarıyla sonuçlarını alacağız” diye konuştu.

‘İKLİM KRİZİ KONUSUNDA BELLİ ADIMLARI ATMALIYIZ’

Turizmde tüm ülkelerin potansiyel misafir, aynı zamanda potansiyel rakip olduğu uyarısında bulunan Bakan Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikası’nda 2022 yılında ikinci aşamaya geçileceğini kaydetti. Önümüzdeki süreçte pandemiyle ilgili bazı kurallardan vazgeçileceğini fakat hayatımıza yeni kurallar gireceğini anlatan Ersoy, şunları söyledi:

“Dünyanın yeni konularından en aka ihtisaslaşmamız gereken konu sürdürülebilir turizm ve çevre, yani iklim değişikliği. Eğer biz turizmciler bir tüm olarak hareket edip aynı güvenli turizm sertifikasında olduğu gibi sürdürülebilir turizm ve iklim krizi konusunda belli kuralları belirleyip, adımları atmazsak bu yarışta önümüzdeki seneden itibaren geri kalmaya başlayacağız. Bu fazla önemli, bizim keyfiyetimize bağlı bir konu değil. Dünyanın aka kuruluşları havayolları başta bu adımları atmaya başladı. Biz de ülke olarak Paris Anlaşması’nı imzaladık ve en fazla bizi ilgilendiriyor. Sektörler olarak bu adımları atmamız gerekiyor.”

Bu süreci minimum 3 yıla yaymayı düşündüklerini açıklayan Ersoy, “Güvenli Turizmi, Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası olarak değiştireceğiz. 3 yıl içinde, yatırımlarımızda neler yapmamız lazım, dünyada öncü olacak şekilde bu adımları atmamız lazım. Bu işten kaçış yok, atan ülkelerle atmayan ülkeler ayrıştırılacak. Kurallara uymayan havayoluna mesela 30-50 dolar karbon vergisi gelecek. Kurallara uymamış, belli etraf puanını yakalayamamış ülkelere vergi gelecek, yani o ülkeye ve otele giden mesken ekstra nakit ödemek zorunda kalacak. Bu işlere biz öncü olmak, hızlı davranmak zorundayız” diye konuştu.

ÜÇ BÖLGEYE ARITMA YATIRIMI

Bakanlığın hiç görülmeyen alt bina yatırımları olduğunu da anlatan Ersoy, Belek-Boğazkent bölgesinde 50 yıl arıtma ihtiyacı kalmayacak arıtma tesisi yatırımının tamamlandığını, işletme ihalesinin yapılmasının ardından da aralık veya ocak ayında hizmete gireceğini söyledi. Bodrum atık ab yatırımının da başladığını belirten Ersoy, “Hiç kanalizasyon dahi olmayan bölgeler vardı, tamamını yatırım kapsamına aldık ve tüm kanalizasyon ve arıtma alt yapısını tamamlıyoruz. Birkaç aşamalı program ve 2022’de birinci kısmı ve 2023’te tamamı devreye giriyor ve o bölgenin de 50 yıl boyunca ihtiyaç duyacağı arıtma alt yapısını tamamlamış olacağız. Üçüncü hedef bölgemiz, yıl sonuna kadar ihale aşamasını gerçekleştireceğiz. Proje ve fizibilite çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Kemer bölgesi alt yapı, oradaki arıtma eskimiş durumda ve gene 50 yıl boyunca ihtiyacı olan arıtmanın bu yıl startını vereceğiz ve 2023-2024’te tamamlayacağız” dedi.

bakan ersoy: turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir

VOLKAN BOZKIR: TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ AŞAMA KAYDETTİ

Antalya’da düzenlenen ‘Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katılan BM 75’inci Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, sürdürülebilir turizm için çevresel ve kültürel değerlerin korunması hassasiyetlerinin önemine dikkat çekti. Volkan Bozkır, turizmi tehdit eden üç temel faktör olarak siyasi istikrarsızlık, Covid-19 ve iklim krizini gösterdi. Siyasi istikrarsızlığın tüm dünyada ‘cennet’ olarak addedilen birçok yeri bugün kullanılamaz hale getirebildiğini belirten Bozkır, iklim değişikliğine örnek olarak da Karayipler’de okyanuslarda üreyen yosunların tüm sahili kapladığını ve denize girilemez hale getirdiğini anlattı. Covid-19 salgınına da işaret eden Bozkır, dünyanın uzun süre nasıl mücadele edeceğini bilemediği ve bugün Türkiye’nin 118 milyon aşıyla hiç aşı görmemiş ülkelerin olduğu bir dünyada fazla önemli aşama kaydettiğini söyledi.

VALİ YAZICI: 2019’U GEÇERİZ

Antalya’nın Türk turizminin lideri, koşucusu, her şeyi olduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı da “Biz Antalya olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın liderliğinde ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ ile pandemi döneminde bu şehirde tüm paydaşlarla beraber dünya standardında sağlıklı bir şekilde turizm hizmeti sunulacağını gösterdik. Geçen yıl 3,5 milyon turist ağırladık. Bu yıl da dün itibarıyla 8 milyon 612 bini bulduk. Özellikle geçen yıl üç ayda gösterdiğimiz güvenli ve sağlıklı turizm bizim bu yılki rakamımızı yükseltti. Ben gelecek yıl fazla daha yüksek miktarlarda hatta 2019’u da geçerek daha fazla mesken ağırlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

YEREL YÖNETİMLERE KAYNAK TALEBİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise kongrenin, geleceğin turizmine fer tutacağını belirterek, Antalya’nın kendisine bahşedilen birçok tabii güzelliğiyle turizmde her daim öncü olmaya amade olduğunu söyledi. Başkan Böcek, Atatürk’ün ‘Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir’ sözünün öylesine söylenmiş bir söz olmadığını kaydetti. 1980’lerden sonraki yatırımlarla bugün Antalya’nın ‘turizmin başkenti’ olarak taçlandırıldığını kaydeden Böcek, TGA ve konaklama vergilerinden yerel yönetimlere de kaynak aktarılması gerektiğini belirterek, bu konuda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan destek istediğini dile getirdi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da pandemide 2021 yılında seyahat kısıtlamalarının dünya genelinde kademeli kaldırılmasıyla turizmin yeniden hareket kazandığını anlattı. Koronadan sonra yeni dünya oluştuğunu, turizm sektörü olarak 2021 Şubat ayından beri yoğun çalışma yürütüldüğünü kaydeden Yağcı, Antalya’da bu yıl 9 milyon turist rakamları konuşulmasını sağlayan başarının, birliktelik, amel birliği ve koordinasyonla geldiğini söyledi. Erkan Yağcı, yeni kaynak pazarlar oluşturulması gerektiğini de kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.