DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 674972-1,47%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

bakan dönmez duyurdu! varınca-1 kuyusu yeniden devreye alındı
20 okunma

Bakan Dönmez duyurdu! Varınca-1 kuyusu yeniden devreye alındı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisiyle 2022'nin ilk çeyreğinde bir arama kuyusu daha kazılacağını belirterek, Eski sahalarımızı yeni bir anlayışla, yeni metot ve yöntemlerle yeniden ele alıyoruz. 1982 yılında kapatılan Varınca-1 kuyumuzu, bugün yeni teknolojilerle yeniden değerlendirdik ve günlük 3 bin varilin üzerinde bir üretimle devreye aldık. dedi.

ABONE OL
25 Kasım 2021 18:30
bakan dönmez duyurdu! varınca-1 kuyusu yeniden devreye alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son teknolojiyle donatılmış yeni sondaj gemisi aldıklarını belirterek, “Dünyada bu gemiden sadece 5 tane var. Bu gemiyle fazla önemli çalışmalar yapacağız. 2022’nin bahar aylarında bu gemimiz ekibe iç olacak ve haziran gibi sondaj faaliyetlerine başlayacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Ankara’daki otelde düzenlenen ’13’üncü Hidrokarbon Arama-Üretim İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıda Bakan Dönmez ile beraber Türkiye’de hidrokarbon konusunda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcileri de yer aldı. Dönmez, mevcut sondaj filosuna yenisini eklediklerini belirterek, “‘Oruç Reis’, ‘Barbaros Hayrettin Paşa’ sismik araştırma gemilerimiz ve ‘Fatih’, ‘Kanuni’, ‘Yavuz’ sondaj gemilerimiz ile ‘mavi vatan’daki filomuzu kısa sürede fazla güçlü bir hale getirdik. Mevcut sondaj filomuza geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha ekledik. Bu gemileri güçlü irade ve kararlılık sayesinde filomuza iç ettik. Sayın Cumhurbaşkanı’mız enerji bağımsızlığı konusunda fazla net bir rota çizdi. Enerjide müstakil bir Türkiye pek fazla dengenin de yeniden oluşmasını sağlayacaktır. Petrol ve tabii gaz bugün enerji ithalatımızın aka bir kısmını oluşturuyor. Bu durumu bilakis çevirmenin en önemli yollarından biri enerjide kendi kendine yeten bir ülke olmaktan geçiyor. Çünkü biliyoruz ki petrol ve gaz sektörü, dünyada meydana gelen tüm ekonomik krizlerden, ülkeler arası sorunlardan etkilenen bir yapıya sahip ve dışa bağımlılık bu etkinin daha fazla hissedilmesine sebep olan unsurların en başında geliyor” diye konuştu.

‘DAHA FAZLA ARAMA VE SONDAJ YAPACAĞIZ’

Bakan Dönmez, dışa bağımlı olunan kaynaklarda kontrol edilebilir seviyeye gelmek istediklerini belirtip, “Çalışmalarımız yerli üretimi artırmak yönünde devam ediyor. Daha fazla arama ve sondaj yapacağız. Daha fazla yerli ve yenilenebilir enerji alanında çalışma yapacağız. Madenlerimizi işleyerek daha fazla uç ürün olarak ihraç edeceğiz. 1982 yılında kapatılan Varınca-1 kuyumuzu, bugün yeni teknolojilerle yeniden değerlendirdik ve günlük 3 bin varilin üzerinde bir üretimle devreye aldık. Yatay sondajlarla da bilhassa çatlak rezervuara sahip alanlarda üretimlerimizi artırıyoruz. Adıyaman’daki Karakuş sahamız da 1995 yılında üretimi sona eren kuyularımızdandı. Ancak yeni bir yöntemle kuyumuzu yeniden açtık ve bugünkü üretimimiz daha öncekinin neredeyse 2 katına çıktı” dedi.

‘KUYUMUZA ŞEHİDİMİZİN ADINI VERDİK’

Dönmez, daha önce arama-üretim yapılmayan Cudi’de bugün günlük 700 varillik üretim olduğunu belirterek, “Kuyumuza, şehit düşen astsubayımız Esma Çevik’in adını verdik. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmetle anıyorum. Karada ve ‘mavi vatan’ denizlerimizde aramalar gerçekleştiriyoruz. Karadeniz’de yaptığımız çalışmalar ve ulaştığımız sonuçlar, ülkemiz ekonomisi için aka sıçrama yaptıracak düzeyde. Diğer taraftan ülkemiz üzerinde oluşturulmuş olumsuz psikolojinin ortadan kalkması açısından terapi niteliğinde oldu. Tüm bu olumlu sonuçlar hiçbir şey yapmayarak olmuyor. Bakanlığımız tüm birimleriyle aka bir aile ve ailemizin tüm üyeleri ülkemiz için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor” diye konuştu.

‘YENİ GEMİMİZ, HAZİRANDA SONDAJ FAALİYETLERİNE BAŞLAYACAK’

Mevcut sondaj filosuna geçen günlerde bir yenisini daha eklediklerini dile getiren Bakan Dönmez, “7’nci nesil olarak tarif ettiğimiz son teknolojiyle donatılmış yeni sondaj gemimizin alımını tamamladık. Dünyada bu gemiden sadece 5 tane var. Bunlardan birinin de bizde olması hepimizi gururlandırıyor ve heyecanlandırıyor. Bu gemiyle fazla önemli çalışmalar yapacağız. 2022 yılının bahar aylarında bu gemimiz de ekibe iç olacak ve haziran ayı gibi sondaj faaliyetlerine başlayacak” dedi.

‘FATİH SONDAJ GEMİMİZLE BİR ARAMA KUYUSU DAHA KAZMAYI PLANLIYORUZ’

Ayrıca 2022’de bir arama kuyusu daha kazmayı planladıklarını belirten Bakan Dönmez, “2022 yılı ilk çeyreğinde ‘Fatih’ sondaj gemimizle bir arama kuyusu daha kazmayı planlıyoruz. 2022 yılı içerisinde tüm kuyularda üretim öncesi tamamlama operasyonlarını bitirmeyi planlıyoruz. Bir taraftan da deniz tabanı üretim sistemleriyle siyah tesislerinin malzeme temini ve inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Dağıtım hattının deniz tabanına yerleştirilmesi çalışmalarına da 2022 yılının ilk yarısında başlayacağız inşallah. Bu yıl ise ekim sonu itibarıyla 19,8 milyon varil ham petrol ürettik. Bunun yüzde 76’sını Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) kalan yüzde 24’ünü ise özel sektör eliyle ekonomimize kazandırdık. Doğal gaz üretiminde ise yekün 347,3 milyon metreküp üretimi gerçekleştirdik. Bunun da yüzde 80’ini TPAO kalan yüzde 20’sini ise öbür şirketler üretti. Günlük ham petrol üretim ortalamamız ise 65,328 varil olarak gerçekleşirken; 1,15 milyon metreküplük de tabii gaz üretimimiz oldu” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.