DOLAR 13,7005-0.25%
EURO 15,4996-0.45%
ALTIN 784,04-0,30
BITCOIN 670494-0,05%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

bakan çavuşoğlu’ndan 10 büyükelçi açıklaması: hadlerini bildirdik
  • Artan Haber
  • Siyaset
  • Bakan Çavuşoğlu’ndan 10 büyükelçi açıklaması: Hadlerini bildirdik
26 okunma

Bakan Çavuşoğlu’ndan 10 büyükelçi açıklaması: Hadlerini bildirdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, fahri konsolosluklarla ilgili bir toplantı yapacaklarını belirterek En son 10 saygısız büyükelçinin de ülkemize yönelik bir ültimatom verme teşebbüsü oldu, hadlerini bildirdik, geri adım attırdık. O yüzden gerek kariyer diplomatları gerekse fahri konsoloslar bu yükümlülükleri çok iyi bilmesi gerekiyor. dedi.

ABONE OL
7 Kasım 2021 13:30
bakan çavuşoğlu’ndan 10 büyükelçi açıklaması: hadlerini bildirdik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çavuşoğlu, Sri Lanka Antalya Fahri Konsolosluğunun Alanya Ofisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Alanya’da önemli programlara katıldıklarını söyledi. Fahri konsoloslukların da önemine işaret eden Çavuşoğlu, “Fahri konsolosluklar sadece bir araca diplomatik plaka takmaktan ibaret değildir, sorumlulukları, yükümlülükleri vardır. Hem temsil ettiği ülkeye karşı hem de ülkemize sorumlulukları vardır. O nedenle fahri konsolosluklardan önümüzdeki süreçte bizim de yurt dışında fahri konsoloslarımız var. Çok daha etkin faydalanacağız. Fahri konsoloslarla ilgili hem Türkiye’de hem yurt dışında önümüzdeki süreçte bir toplantı yapacağız. O ülkelerin büyükelçilerini de çağıracağız. Yurt dışında da bölge bölge bizim yurt dışındaki fahri konsoloslarımızı bir araya getireceğiz.” diye konuştu.

Büyükelçi ve konsolosların bilhassa ekonomik ilişkilerin güçlenmesinde fazla önemli rolleri olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, fahri konsolosların ülkesine, temsil ettiği ülkeye ve ülkemize karşı sorumluluğun ciddiyeti içinde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Yani ne yapacağını ve ne yapmayacağını fazla iyi bilmesi gerekiyor, bunlara uyan oluyor, uymayan oluyor. En son bir fahri konsolos Beşiktaş’ımızın yurt dışında oynadığı bir maç öncesi kendi takımımızı rencide edecek açıklamalarda bulundu, son radde çirkin. Uyardığımız halde bu paylaşımını silmedi, biz de fahri konsolosluk işlemini durdurduk, iptal ettik. Yani ülkemize ve o ülkeye yakışmayacak davranışlardan da kaçınması gerekiyor. En son 10 saygısız büyükelçinin de ülkemize yönelik bir ültimatom verme teşebbüsü oldu, hadlerini bildirdik, geri adım attırdık. O yüzden gerek kariyer diplomatları gerekse fahri konsoloslar bu yükümlülükleri fazla iyi bilmesi gerekiyor.”

Çavuşoğlu, Sri Lanka Antalya Fahri Konsolosluğunun Alanya Ofisi’nin açılışında, siyasi ilişkilerinin fazla iyi olduğu Sri Lanka’yla, ekonomi, kültür ve eğitim gibi birçok alanda ikili ilişkileri daha da geliştirme potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

Diplomatik temasların Osmanlı’nın 1864’te fahri konsolosluk açmasıyla başladığını belirten Çavuşoğlu, “Yani fahri konsolosluk görevinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için de bu örneği vermek istedim. Bugün Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da Sultan İkinci Abdülhamit Han’ın adını taşıyan caddenin geçmişi de o zamanlara dayanıyor. 1948’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra Sri Lanka’yı ilk tanıyan ülkelerden birisi Türkiye Cumhuriyeti’dir.” diye konuştu.

Fiziki mesafenin Sri Lanka ile dostluklarına hiçbir zaman mani olmadığını anlatım eden Çavuşoğlu, bundan sonra da ilişkilerin gelişmesinde bir mani olmayacağını dile getirdi.

Çavuşoğlu, 2004’teki tsunami felaketinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sri Lanka ziyareti ve Türk milletinin hassasiyetinin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni ivme kazandırdığını hatırlattı.

Kendisinin de 2016’da bu ülkeyi ziyaret ettiğini anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Ziyaretim son radde verimli geçmişti ve Sri Lanka’nın içinden geçtiği değişik süreçlerde, terör saldırısı iç her zaman dayanışmamızı gösterdik. En son Sri Lanka Dışişleri Bakanı mevkidaşım ve dostum Gamini Lakshman Peiris ile New York’ta Türkevi’nde görüşme imkanımız oldu. Gayet samimi bir ortamda ilişkilerimizi nasıl daha da geliştirebileceğimizi görüştük. Tüm bu geçmişten sonra tabii 2012’de Sri Lanka Ankara’da Büyükelçilik açtı, hemen biz de karşılığını verdik. 2013’te Kolombo’da Büyükelçiliğimiz faaliyete geçti. 2019’da başlattığımız yeniden Asya inisiyatifimizle beraber Sri Lanka ve Asya ülkelerine bütüncül bir anlayışla yine geri döndük. Bazıları, ‘Biz Asya’da daha ilk kere mı bulunuyoruz?’ diye soruyor. Hayır öyle değil, bizim köklerimiz Asya’da. Biz gelişen ve dünyanın ekonomik gücünün merkezi haline gelen Asya ile bu bütüncül yaklaşımla her alanda ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz ve Sri Lanka bu ülkelerden bir tanesi.”

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ ARTIRILACAK

İki ülke arasında başta ticaret ve yatırımlar olmak üzere iktisat ve diplomasiye ehemmiyet verdiklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Özellikle ticaret hacmimizi 500 milyon dolara çıkarmak için gayret sarf ediyoruz. Bu iki ülkenin potansiyelini esasen yansıtacak bir rakam da değil fakat elimizdeki rakamlar ortada bugün bu yılın ilk yarısında 101 milyon dolar olmuş, yaklaşık 102 milyon dolar. Bu yıl 200 milyon dolara çıkacak. O yüzden 500 milyon hedefi koyduk fakat 1 milyar dolara çıkabilecek bir potansiyelimiz var. Ticaretimize baktığımız zaman bilhassa Sri Lanka’nın Türkiye’ye ihraç ettiği ürünlere baktığımız zaman en önemli kalem çay. Biz de bir çay üreticisiyiz ve çayımızın kalitesi de fazla iyi, ihracat da ediyoruz fakat üretim ve tüketim arasında da bir aleni mevcut fakat Sri Lanka gibi dost ülkelerle bu açığı kapatıyoruz.”

Çavuşoğlu, sadece bir ürüne veya birkaç ürüne bağlı olarak ekonomik ilişkileri sürdüremeyeceklerini, o nedenle bunu çeşitlendirmek gerektiğini bildirdi.

İnşaat, sıhhat ve turizmin de ekonomik ilişkilerle ön plana çıkması gereken sektörlerden bazıları olduğuna değinen Çavuşoğlu, ekonomi, kültür, eğitim ve diplomasinin tüm dünyada ehemmiyet kazandığını söyledi.

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammed Rizvi Hassen ile Sri Lanka Fahri Konsolosu Ali Kamburoğlu da konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından ofisin açılışı gerçekleştirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.