DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 672725-0,03%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bakan akar’dan terörle mücadele vurgusu
23 okunma

Bakan Akar’dan terörle mücadele vurgusu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı. Bakan Akar açıklamasında terörle mücadelenin önemini belirtti. akar, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar yurt içinde, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 32 bin 901, bu yılın başından itibaren ise 2 bin 426 terörist etkisiz hale getirildi. Unutulmamalıdır ki, terör koridoru engellenmeseydi; ülkemiz çok daha büyük ve kapsamlı tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalacaktı. dedi.

ABONE OL
16 Kasım 2021 21:30
bakan akar’dan terörle mücadele vurgusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar yurt içinde, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde yekün 32 bin 901, bu yılın başından itibaren ise 2 bin 426 terörist etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Savunma Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunda, emniyet ortamının yeniden şekillendiğini, kuvvet dengeleri, aktörler ve rollerin daimi değiştiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası ilişkilerde özne haline geldiğini, tesir ve ilgi alanının her geçen gün genişlediğini bildiren Akar, “Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı, en yoğun faaliyetlerini sürdürdüğümüz bu dönemde tabii olarak TSK’nın da vazife ve sorumlulukları artmaktadır. Bu kapsamda Mehmetçik, egemenlik, bağımsızlık ve güvenliğimiz için yurt içi ve hudut ötesinde terörle mücadeleye; mavi vatanımızda ve semalarımızdaki hak, ilgi ve menfaatlerimizi korumaya, azim ve kararlılıkla devam etmektedir.” diye konuştu.

FETÖ, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadelenin artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam ettiğini anlatım eden Akar, “24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar yurt içinde, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde yekün 32 bin 901, bu yılın başından itibaren ise 2 bin 426 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Özellikle anlatım etmek isterim ki ülkemizin ve milletimizin güvenliği için icra edilen tüm operasyonlar, uluslararası hukuka uygun, Irak ve Suriye’nin adalet ve hukukuna saygılı, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır.” dedi.

Akar, birilerinin “sivillere ziyan verildiği, bazı etnik ve dini grupların hedef alındığı” gibi asılsız iddialarla sis tabakası ve yapay gündem oluşturmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

“Bunlar beyhude bir çabadır. Biz, sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan masum insanlar ile tüm dini ve etnik grupların güvenliğine de aka ehemmiyet vermekteyiz. Operasyonlarımızda ayrıca tarihi ve kültürel dokular başta olmak üzere çevrenin korunmasına da azami dikkat ve hassasiyet göstermekteyiz. Bir kere daha vurgulamak isterim ki binlerce yıldır bu coğrafyayı, ekmeği, suyu beraber paylaştığımız Kürtler bizim kardeşimizdir. Türk-Kürt kardeştir. Bunun en aleni göstergesi şanlı bayrağımız ve sancağımız için canlarını feda eden ve şehitliklerimizde bir arada yatan kahramanlarımızdır. Bizim için terörün ve teröristin etnik, dinsel, mezhepsel ayrımı söz konusu değildir. Terörist teröristtir.”

Başta ABD olmak üzere yabancı muhataplarına “PKK eşittir YPG” olduğunu her seviyede dile getirdiklerini, teröristlere verilen her türlü desteğin kesilmesini ısrarla talep ettiklerini aktaran Akar, şöyle konuştu:

“PKK eşittir YPG olduğu hususunda hiçbir tereddüt bulunmamaktadır. Esasen, bizzat terörist elebaşları da Suriye’deki sözde komutanların, daha önce PKK saflarında yer aldığını basında açıkça itiraf etmiştir. Ayrıca ABD Senatosunda düzenlenen oturumlarda, bazı uzmanlar ABD’nin YPG ile ilişkisinin sonlandırılması gerektiğini belirtmektedir. Sonuç olarak soylu milletimizi, 40 yıldan beri başına musallat olan terör belasından kurtarmakta kararlıyız. Bizim biricik hedefimiz teröristlerdir. Bizim için terörist neredeyse hedef orasıdır. Operasyonlarımız, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.”

“MEHMETÇİĞİN NEFESİ TERÖRİSTLERİN ENSESİNDE”

Pençe serisi harekatlarla Irak’ın kuzeyinde teröristlerce “girilemez” denilen yerlere girildiğini, bölgede yıllarca teröristler tarafından geniş bir meydan içinde kullanılan barınak, sığınak, depo ve sözde karargahların tahrip edildiğini dile getiren Akar, “Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesindedir. Terör örgütü sözde elebaşları iki gece aynı yerde yatamamaktadır. Irak için de tehdit teşkil eden ve bölgedeki istikrara ziyan veren terör örgütü ile mücadele, Irak’la koordineli ve yakın amel birliği içerisinde sürdürülmektedir.” diye konuştu.

Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarının başarıyla icra edildiğini, İdlib bölgesinde Bahar Kalkanı harekatıyla da yeni bir göç dalgası ve başta kadınlar ile çocuklar olmak üzere insanlık dramının yaşanmasının da önlendiğini anımsatan Akar, “Unutulmamalıdır ki terör koridoru engellenmeseydi ülkemiz fazla daha aka ve kapsamlı tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalacaktı. Bu operasyonlar sonucunda, yaklaşık 470 bini İdlib’e olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli evlerine ve topraklarına gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde dönmüştür. Suriye harekat alanında zaman vakit ateşkes ihlalleri ve saldırılar meydana gelmektedir. Yapılan her türlü tacize ve saldırıya misliyle karşılık verilmekte, her türlü tedbirler alınmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 29 Eylül’de Soçi’de yapılan görüşmeden sonra taciz ve saldırılarda bir azalma meydana geldiğini dile getiren Akar, “Bu çerçevede, Suriye konusunda Rusya ile sahada ve masada temas ve koordinasyonumuz devam etmektedir. Güvenli hale getirilen bölgelerde hayatın normalleşmesi için ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar ile koordineli olarak çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, 14 hastanede yaklaşık 3 milyon kişiye sıhhat hizmeti verilmiş, terör örgütünün ziyan vererek kapattığı ve Türkiye tarafından yeniden eğitim ve öğretime açılan bin 325 okulda 300 binden fazla öğrenciye eğitim desteği sağlanmış; 500’den fazla cami ve kilise onarılarak hizmete sunulmuştur. Suriye’de istikrarın bir lahza önce sağlanması, insani trajedilerin son bulması için her türlü gayret gösterilmektedir.” açıklamalarında bulundu.

msb'nin 2022 yılı bütçesi plan ve bütçe komisyonunda İlgili Haber MSB'nin 2022 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

bakan akardan terörle mücadele vurgusu

“BİZ LİBYA’DA YABANCI GÜÇ DEĞİLİZ”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sadece ülkesinin güvenliği için değil, dost ve kardeş ülkelerin barış, huzur ve güvenliği için de mücadele ettiğini aktaran Akar, “500 yıllık kardeşlik bağlarımız olan Libya’da ikili anlaşmalarımız ve TBMM’nin onayı doğrultusunda bulunuyor; askeri eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetleri icra ediyoruz. Bir hususun iyi anlaşılması lazım, Biz Libya’da kesinlikle yabancı kuvvet değiliz.” dedi.

Şu anda Libya’da istikrar adına bir gelişme varsa ve siyasi süreç başlamışsa bunun Türkiye’nin katkılarıyla olası hale geldiğini anlatım eden Akar, “Libya makamları da bu gerçeği anlatım etmektedir. Amacımız ‘Libya, Libyalılarındır’ anlayışıyla toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış, sulh ve istikrar içerisinde yaşayan bir Libya’nın oluşumuna katkıda bulunmaktır.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afganistan’da bugüne kadar önemli görevler üstlendiğini, BM ve NATO kararlarına istinaden TSK bünyesinde Afganistan’da 2002’den itibaren yaklaşık 20 bin personel vazife yaptığını belirten Akar, şunları kaydetti:

“ABD ve NATO’nun Afganistan’dan ayrılma kararını müteakip beklenenden hızlı gelişen ve şartların daha da güçleştiği son süreçte, tahliye kararı alınmış ve 48 saatten az bir süre içerisinde, planlandığı şekilde tahliye işlemi başarıyla tamamlanmıştır. Mehmetçik, bugüne kadar vazife aldığı tüm coğrafyalarda olduğu gibi Afganistan’da da atalarımıza ve şanlı tarihimize yaraşır şekilde görevlerini başarıyla icra ederek yerel halkın gönlünü kazanmış, dünya barışına hizmet etmenin gururuyla sağ salim ülkesine dönmüştür. Türkiye olarak bundan sonra da bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda tüm Afgan halkı için önemli olan Kabil Havaalanı’nın işletilmesine yönelik çalışmalara Katar ile beraber devam etmekteyiz.”

bakan akar: tsk dünyada az sayıda ordunun edinebileceği yüksek teknolojiye sahip İlgili Haber Bakan Akar: TSK dünyada az sayıda ordunun edinebileceği yüksek teknolojiye sahip

Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunda, Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uluslararası hukuka müsait olmayan taleplerinden ve yayılmacı anlayışlarından kaynaklı bazı sorunların yaşandığını belirtti.

Yunanistan’ın her türlü gerçeği çarpıtarak ve adeta kuzu postuna bürünerek mağdur ülke imajı vermeye, AB üyeliğine sığınarak hukuk dışı ve saldırgan eylemlerini örtbas etmeye, yapay bir tehdit algısı oluşturarak bazı ülkelerle ittifak kurmaya çalıştığını anlatım eden Akar, “Tüm iyi niyetli diyalog çağrılarımıza rağmen Yunanistan’ın yaptığı her türlü haksız, hukuksuz eylemlere, mütekabiliyet kapsamında diplomatik alanda ve sahada lüzumlu karşılık verilmektedir.” diye konuştu.

Yunanistan’ın “ittifak içinde ittifak” girişimlerinin hem NATO dayanışmasına hem de ikili ilişkilere ziyan verdiğini vurgulayan Akar, şunları söyledi:

“Bütün bunlar bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı sağlamayan, aksine gerginliği tırmandıran, müttefiklik ruhuna aykırı eylemlerdir. Ayrıca Yunanistan, bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla da provokatif bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunmaktadır. Yunanistan’ın bu yaklaşımının beyhude bir gayret olduğunu, bizimle beraber kendi akademisyenleri, bazı diplomatları ve emekli komutanları da aleni yüreklilikle anlatım etmektedirler. Tüm bunların yanı dizi Yunanistan, göçmenlere karşı AB’nin savunduğunu iddia ettiği ortak değerlere ve evrensel ilkelere aykırı ve insanlık dışı uygulamalar sergilemektedir.”

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde kadın ve çocuklar iç göçmenleri acımasız bir şekilde geri itmeye devam ettiğini dile getiren Akar, “Geri ittiği göçmenlerin görüntülerini sildirmekten, delilleri yok etmekten de çekinmemekte ve yaptığı hukuksuzluğu gizlemeye çalışmaktadır. Tüm bunlara rağmen biz, aramızdaki sorunların uluslararası hukuka uygun, barışçıl yöntemlerle, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve diyalog ile çözülmesini samimi olarak istemekteyiz. Bunun için de her türlü çabayı göstermekteyiz.” sözlerini sarf etti.

Hulusi Akar, itimat arttırıcı önlemlere ilişkin görüşmelerin 4. turu için davet ettikleri Yunan heyetini Ankara’ya beklediklerini belirterek, “Defalarca anlatım ettiğimiz gibi Türkiye hiç kimse için tehdit değildir. Aksine dost ve ortakları için güçlü, etkin ve güvenilir bir müttefiktir. En samimi temennimiz, Türk ve Yunan halklarının, bölge zenginliklerinden de adil bir şekilde istifade ederek barış, refah ve itimat içinde yaşaması, Ege Denizi’nin, Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk denizi olmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“KIBRIS’TA EGEMEN EŞİTLİĞE DAYALI, BAĞIMSIZ İKİ DEVLET TEK ÇÖZÜMDÜR”

Kıbrıs’ta bugüne kadar ortaya konulan çözüm yöntemlerinden bir sonuç alınamadığına dikkati çeken Akar, “Artık Kıbrıs Türk halkının, egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmeden, müzakerelerin ilerleyemeyeceği açıkça görülmelidir. Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı, müstakil iki devlet biricik çözümdür.” görüşünü paylaştı.

bakan akardan terörle mücadele vurgusu

“Kıbrıs bizim milli meselemizdir.” diyen Akar, garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıslı kardeşlerinin yanında olduklarını vurguladı. Bakan Akar, “Sonuç olarak Ege’de ve Doğu Akdeniz’de hem kendimizin hem de KKTC’nin hak, ilgi ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Kafkasya’nın istikrarına aka ehemmiyet verdiğini, bu bölgede barışın sağlanması için aka gayret gösterdiğini söyleyen Akar, Azerbaycan’ın 30 yıldır işgal altındaki öz topraklarını, 44 gün süren “Tek Vatan Harekatı” ile Ermenistan işgalinden kurtardığını anımsattı.

Bu süreçte Türkiye’nin haklı davasında Azerbaycan’ın yanında yer aldığını aktaran Akar, “Harekatın ardından imzalanan ateşkes kapsamında kurulan Ortak Merkez’de, TSK personeli ve Rus askeri beraber vazife yapmakta, ateşkesin kalıcı olması ve istikrar için gayret sarf etmektedir. Halihazırda TSK, Azerbaycan ordusunun modernizasyon, tatbikat ve eğitim faaliyetlerine destek sağlamakta, işgalden kurtarılan bölgelerde müşterek mayın/EYP arama ve imha faaliyetlerini sürdürmektedir.” dedi.

“KEDERDE VE KIVANÇTA BİR VE BERABER…”

Şuşa Beyannamesi’ni, başta emniyet olmak üzere her alanda Türkiye ve Azerbaycan arasındaki amel birliğini öngören “tarihi bir adım” olarak nitelendiren Akar, şunları kaydetti:

“Bu beyanname, sadece iki ülkenin değil tüm Kafkasya’nın kalkınması ve istikrarı için de aka ehemmiyet taşımaktadır. Ermenistan, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Aliyev’in uzattığı sulh ve dostluk elini tutmalı, 6’lı Platform önerimiz iç bu fırsatları iyi değerlendirmelidir. ‘İki devlet, biricik millet’ anlayışıyla kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğumuz Azerbaycanlı kardeşlerimizin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da haklı davalarında yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

NATO’nun 70 yıllık etkin ve saygın bir üyesi ve ikinci aka ordusuna sahip Türkiye’nin, NATO’daki önemini koruduğunu dile getiren Akar, Türkiye’nin NATO müttefikliğine müsait olarak eğitim, tatbikat, harekat ve terörle mücadele konularında sorumluluklarını layıkıyla yerine getirdiğinin altını çizdi.

Milli Savunma Bakanı Akar, Türkiye’nin NATO misyon, operasyon ve karargahlarına 3 bin personel ile iştirak ettiğini ve bu konudaki sıralamada ilk beş ülke arasında yer aldığını belirtti.

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ ile mücadelenin elde edilen yeni bilgi, vesika ve verilerle bir tüm halinde kararlılıkla devam ettiğini anlatan Akar, “TSK’nın şanlı üniformasını hiçbir hainin taşımasına asla müsaade etmedik, etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Akar, hain darbe girişimi sonrasında yurt içi ve hudut ötesinde düzenlenen harekatlar ile sayısı ve çapı giderek artan aka tatbikatlarda elde edilen başarıların, TSK’nın, FETÖ’den temizlendikçe daha da güçlendiğinin en aleni göstergesi olduğunu vurguladı.

Bakan Akar, “Kara Kuvvetlerimizin muharip olanak ve kabiliyetlerinin arttırılması maksadıyla komando tugayı sayımız 17’ye yükseltilmiştir. Deniz kuvvetlerimizin ise deniz seyir süresi, sadece 2020 yılı içerisinde tüm zamanların en yüksek seviyesine, 200 bin saate ulaşmıştır. Yine hava kuvvetlerimiz de bu dönemde, görevlerinin artmış olmasına rağmen faaliyetlerini başarıyla yerine getirmektedir.” dedi.

Milli Savunma Üniversitesinin faaliyetlerine de değinen Akar, “Tüm personelimizi milli, manevi ve mesleki değerlerimiz doğrultusunda yetiştirmek ve donanımlı bir hale getirmek suretiyle, TSK’nın etkinliği, caydırıcılığı ve saygınlığı her geçen gün artmaktadır. Öğrenci alımları Anayasa, kanunlar ve ilgili mevzuata müsait olarak, yargı denetimine açık, şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir.” ifadesini kullandı.

bakan akar ve tsk komuta kademesi i̇ran sınırında İlgili Haber Bakan Akar ve TSK komuta kademesi İran sınırında

Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, teşviki ve desteğiyle savunma sanayide aka atılımların gerçekleştirildiğini, yerlilik ve millilik oranının yüzde 80’ler seviyesine yaklaştığını belirtti.

Modernizasyon çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini anlatım eden Akar, “Geçmişte piyade tüfeğimizi dahi yurt dışından tedarik ederken, artık milli piyade tüfeklerimizi, akıllı hassas mühimmatımızı, ÇNRA’larımızı, Fırtına obüslerimizi, İHA/SİHA/TİHA’larımızı, ATAK helikopterlerimizi, fırkateynlerimizi ve cenk gemilerimizi tasarlayıp inşa, imal ve ihraç seviyesine gelmiş bulunuyoruz.” diye konuştu.

Yerli ve milli silah sistemlerinin harekat sahasında elde ettiği başarıların tüm dünyanın dikkatini çektiğini, milli savunma sanayi ürünlerine olan talebi artırdığını dile getiren Akar, tüm dünyanın dikkatini çeken bir seviyeye ulaşılmasına rağmen daha kat edilmesi gereken mesafelerin olduğu bilinciyle hareket ettiklerini söyledi.

Akar, Türkiye’nin 1990’lı yılların başından itibaren uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi tedarik çalışmalarını sürdürdüğüne dikkati çekerek, “Bu çerçevede tedarik prensiplerimize müsait olan S-400 sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017 tarihinde imzalanmıştır. S-400 bir savunma sistemi olup, S-300, NATO ittifakı içinde nasıl kullanılıyorsa, S-400 sistemi de bizde aynı şekilde kullanılacaktır, kullanılabilir.” dedi.

F-35 PROJESİ

Türkiye’nin, tüm sorumluluklarını yerine getirmesine rağmen S-400 gerekçe gösterilerek F-35 tedarikinin engellendiğini dile getiren Akar, “Bu gelişmeler üzerine Türk ve ABD heyetleri, 27 Ekim 2021’de Ankara’da bir araya gelmiştir. Bu görüşmede Türkiye’nin uğradığı zararın nasıl telafi edileceği de iç olmak üzere, F-35 için yaptığımız harcamaların geri ödenmesine yönelik görüş ve taleplerimiz iletilmiştir. Mali hususlarda ayrıntılı olarak müzakerelerde bulunmak üzere, 2022 yılı başlarında ABD’de yeniden bir araya gelinmesi hususunda taraflar mutabık kalmışlardır.” diye konuştu.

Bunun yanı dizi yeni F-16 tedariki ve mevcut F-16 cenk uçakların bir kısmının modernize edilmesi için resmi talebin Yabancı Askeri Satışlar çerçevesinde 30 Eylül’de ABD’ye iletildiğini anlatım eden Akar, şunları söyledi:

“ABD yönetiminin konuya olumlu yaklaşabileceğini düşünüyoruz. Ancak süreç Kongre onayına tabi olacağından, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ABD’nin tavrının olumsuz olması durumunda Türkiye, içinde bulunduğu tehdit ortamında güvenliğini sağlayabilmek için mecbur ve tabii olarak öbür alternatifleri değerlendirmek durumunda kalacaktır. Bu ve benzeri sorunları görüşmek üzere temaslarımız sürmekte olup, şu anda da Bakanlığımızdan bir heyet ABD’de bulunmaktadır.”

“MEHMETÇİĞİN TEK BEKLENTİSİ…”

Hudut güvenliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Akar, “Kaçakçı, terörist ve yasa dışı girişler engellenerek, personel ve malzeme takviyesi yapılarak, her türlü hava ve arazi şartlarında ileri teknolojiye sahip gözetleme sistemleri kullanılarak sağlanmaktadır. Hudutlarımız, Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleriyle korunmaktadır.” diye konuştu.

Suriye hududunda Milli Savunma Bakanlığı, İran hududunda ise İçişleri Bakanlığı tarafından Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi projelerinin yürütüldüğünü dile getiren Akar, “1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızda 261 bin 137 göçmenin geçişi engellenmiş, yakalanan 98 bin 763 düzensiz göçmen ile 406 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. ‘Hudut namustur’ anlayışıyla, yüksek bir moral ve motivasyonla, gerektiğinde canını ortaya koyarak vazife yapan Mehmetçiğin biricik beklentisi, kahramanlık ve fedakarlığına saygı gösterilmesidir.” dedi.

Doğal afet ve acil durumlarda ilgili kurumlarla koordineli olarak uçak, helikopter, personel, araç, gereç ve ekipman desteği ivedilikle sağlandığını belirten Akar, “TSK’da bulunan hava araçlarının çift maksatlı olarak kullanılması için Tarım ve Orman Bakanlığı ile lüzumlu koordinasyon yapılmaktadır. TSK, güvenliğimizin sağlanmasında olduğu gibi tabii afetler ve acil durumlarda da tüm imkanlarıyla soylu milletimizin emrindedir.” ifadesini kullandı.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun yapılan yasal düzenleme ile daha dinamik, etkin, güçlü ve rekabetçi bir yapıya kavuşturulduğunu, Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketine (MKE A.Ş.) dönüştürüldüğünü hatırlatan Akar, “Bu süreçte, öbür kamu kurumlarına ve Bakanlığımıza bağlı birimlere geçmek isteyen işçilerimizin ve çalışanlarımızın hakları korunarak geçiş imkanı sağlanmış, hiçbir çalışanımız mağdur edilmemiştir. Bu dönüşüm ile şirketimiz, TSK’nin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı dizi dost ve müttefiklerimizin de gelişen ve artan ihtiyaçlarına yanıt verebilecektir. Bu şekilde şirketimizin uluslararası pazarda da etkin bir konuma ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

ASKERİ SAĞLIK HİZMETLERİ

Askeri sıhhat hizmetlerine de değinen Akar, sıhhat hizmet desteğinin, hudut ötesi ve muharebe hattında askeri sıhhat personeli, geri bölgede ise Sağlık Bakanlığı personeli tarafından verildiğini belirtti. Akar, “Operasyon alanlarında ve yurt içinde askeri sıhhat hizmet desteğinin geliştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ile yakın koordinasyon içerisinde çalışmalarımız sürdürülmektedir.” dedi.

Koronavirüs ile mücadelenin de titizlikle ve yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Akar, “Başta operasyon bölgeleri olmak üzere tüm birlik ve kurumlarımızdaki faaliyetler salgın şartlarına rağmen hiçbir aksaklığa meydan verilmeden planlandığı şekilde devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.

Ülkenin ve milletin güvenliğinin sağlanmasındaki başarıda en aka payın şehit ve gazilerde olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Ne yaparsak yapalım, aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize ve onların değerli ailelerine olan minnet borcumuzu tam manasıyla ödeyemeyiz. Böyle olmakla beraber dünyada öbür hiçbir millette emsali görülmemiş bir vefa ve minnet duygusuyla şehitlerimizin aziz hatırasına, gazilerimize ve onların emaneti değerli ailelerine sahip çıkmakta, kederde ve kıvançta daima yanlarında olmaktayız. Bu bilinçle Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ve devletimizin tüm kurumları, şehitlerimizin değerli aileleri ve gazilerimize sağlanan hakların geliştirilmesi için azami gayreti göstermektedir.”

Akar sözlerini, “Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde ve yasalar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımız ile sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Peygamber ocağı olarak da bilinen kahraman ordumuz; soylu milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışı içerisinde, ciddiyet ve samimiyetle görevini yerine getirmekte azimli ve kararlıdır.” ifadeleriyle tamamladı.

milli savunma bakanı akar'dan 10 kasım mesajı İlgili Haber Milli Savunma Bakanı Akar'dan 10 Kasım mesajı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.