DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 666352-2,05%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

bae, türkiye’ye hangi alanda yatırım yapacak? uzmanlar açıkladı
  • Artan Haber
  • Ekonomi
  • BAE, Türkiye’ye hangi alanda yatırım yapacak? Uzmanlar açıkladı
22 okunma

BAE, Türkiye’ye hangi alanda yatırım yapacak? Uzmanlar açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'ı resmi törenle karşıladı. BAE'nin Türkiye ziyaretinde doğrudan yeni yatırımları kapsayan anlaşmalar imzalanacak. Peki BAE, Türkiye'ye hangi alanda yatırım yapacak? CNN Türk canlı yayınında uzman isimler açıkladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Giray Saynur Derman, Şu an Türkiye’nin mevcut durumu Doğu Akdeniz’deki etkinliği gibi pek çok başarıyla imza atan İHA ve SİHA’larla ekonomide ihracat yapmaya başlayan bir bölgesel aktör konumunda. Bunun da Birleşik Arap Emirlikleri’ne yansıması ekonomi temellidir. Özellikle SİHA'lar ve İHA’lar ile ilgilenildiğini duydum. dedi.

ABONE OL
25 Kasım 2021 10:30
bae, türkiye’ye hangi alanda yatırım yapacak? uzmanlar açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara, BAE yönetiminin önemli isimlerinden Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed El Nahyan’ı ağırlıyor. Peki BAE hangi alanda yatırım yapacak? CNN Türk diri yayınında uzman isimler açıkladı. 

‘İHA’LAR İLE İLGİLENDİĞİNİ DUYDUM’

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Giray Saynur Derman konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: 

Özellikle Arap baharı sonrası bir Arap milliyetçiliği hakim. Körfez ülkelerinin politikaları tamamen değişmiş durumda. Katar’da daha önce bir ambargo uygulanmıştı Katar’da bundan nasibini almıştı.

ABD’nin kendi içerisinde ayrışmayla taban tabana zıt siyaset izlemesi yakın dönemde yaşadığımız olaylar oldu. Libya’daki Mısır’daki bilhassa darbeyi desteklemeleri bilinen hareketlerdi. Şu lahza Türkiye’nin mevcut durumu Doğu Akdeniz’deki etkinliği gibi pek fazla başarıyla imza atan İHA ve SİHA’larla ekonomide ihracat yapmaya başlayan bir bölgesel aktör konumunda. Bunun da Birleşik Arap Emirlikleri’ne yansıması iktisat temellidir. Özellikle İHA’larla ilgilenildiğini duydum. Bugünkü ziyaretin temeli iktisat odaklı olacaktır.

Ben bugünkü adımı olumlu görüyorum. Geçen haftalarda yapılan Türk devletleri tarafından yapılan konseyin yapılmış olması. Türk devletlerinin amel birliğine Macaristan da katıldı. Dünyadaki ekonomik kriz için bir nebze de rahatlatıcı olacağını düşünüyorum.

“EKONOMİ TABANLI BİR HAREKET OLDUĞUNU ALGILIYORUM”

Elbette Batı blokunda yer almakla beraber amel birliği siyasi ilişkilerini sürdürecek. Geçen dönemde Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyareti vardı. Türk konseyinin yapılmış olması gibi hareketler aslında fazla yönlü bir hariç politikadır. Ekonomi tabanlı bir hareket olduğunu algılıyorum ben bunu.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Mesut Hakkı Caşın ise şu ifadeleri kullandı: 

Birinci radde devlet protokolü uygulanıyor Birleşik Arap Emirlikleri’ne. Şu lahza da Türkiye BAE’ye ne kadar paha verdiğini ve geçmişte olan krizlere beyaz sayfa açmak istediğini söyleyebilirim.

Türkiye ve BAE Orta Doğu’da birbirini tamamlayan devletlerdi. Türkiye hiçbir zaman BAE’ye karşı hasbane bir tavır sergilememişti. BAE sermayesi yüksek olan bir devlet ve şayet Türkiye’ye geliyorsa kazan kazana göre bir ekonomik amel birliği anlaşması imzalanacaktır.

“BAYRAKTAR İLE YENİ ANLAŞMALAR YAPILABİLİR”

Türkiye dünyanın 17’nci ekonomisi. BAE’nin Türkiye’ye yapacağı yatırımlardan kazançlı çıkabilecek bir ülke olarak görüyoruz. Bayraktar’ın yapmış olduğu İHA’lar iç olmak üzere Türk savunma sanayi BAE ile yeni anlaşmalar yapabilir. Bu bakımda bu bir yeni sayfadır. Ben bu açılımın arkasının geleceğini düşünüyorum.

Burada BAE’nin temkinli olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin mısır ile ilgili bir geri planı yok. Devletler arası iniş ve çıkışlar olabilir ancak şu husus açıktır ki Orta Doğu’da yeni Osmanlı geliyor diye bir tabir yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Orta Doğu’daki vizyonuna bakıldığında her devlet kendi yerini korumalıdır deniliyor. Ortak hasım burada terördür. BAE, Türkiye karşısı bazı yollar izlemiş olabilir. Uluslararası hukukta Türkiye iyi niyetli hareket etmektedir.

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Eray Güçlüer ise şu ifadeleri kullandı:

Bugün Orta Doğu bölgesinin yakın geçmişine bakılacak olursa krizlerle Arap baharından tutun da Irak-İran savaşına kadar fazla ciddi krizlerle boğuşan bir yer.

Aldığımız siyasal haberlerin ekonomiye de etkilerinin hissedilmeye başlandığını görüyoruz. Döviz 12 liranın altını test etti. Bu önemli görüşmenin ekonomiye bir yansımaları oluyor gibi değerlendirdim. Bir yerde ekonomik istikrarın olması için emniyet ve siyasal istikrarın olması lazım ki bu Türkiye’de var. 800 milyar dolarlık bir kaynağı yönetiyor BAE’den gelen ekip. 21 milyar dolarlık bir yatırım konusu gündemde Türkiye’de.

Güven ortamının sağlanmış olmasının bölge ekonomisine katkısının da olacağı son radde önemli. Dövizde birden yükselişler yaşanıyor ancak siyasi istikrar ve itimat ortamı iktisat ile birleştiğinde süreci iyiye götürecek diye düşünüyorum. 800 milyar dolarlık bir kaynak yönetiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da sözlerini birleştirdiğimde bunun sadece BAE ile sınırlı kalmayacak diye düşünüyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.