DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 671728-6,90%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap!
49 okunma

Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap!

Çift doz BioNTech aşısı olmasının üzerinden 6 ay geçen 60 yaş üstündekiler, kronik hastalarla sağlık çalışanlarına hatırlatma dozu uygulamasına dün başlandı.

ABONE OL
5 Kasım 2021 13:30
aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABERTURK.COM

 • 01 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  Çift doz BioNTech aşısı olmasının üzerinden 6 ay geçen 60 yaş üstündekiler, kronik hastalarla sıhhat çalışanlarına hatırlatma dozu uygulamasına dün başlandı.

 • 02 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  3. DOZ KİMLERE YAPILACAK?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili “mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının müsait olacağına karar verildi” açıklamasında bulunmuştu.

  Aşıların sistemlere tanımlanması üzerine vatandaşlar randevularını alarak hastane ve aile sağlığı merkezlerinde aşılarını yaptırmaya başladı.

 • 03 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  “3. DOZ ÇOK KIYMETLİ”

  3. doz aşılamanın başlamasıyla ilgili konuşan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Öncelikli yaş grubumuz ilk hedefimiz, 3. dozlarını olmalarını istiyoruz. Diğer bir küme riskli grup, özellikle sıhhat çalışanı gibi toplumla iç içe olan Covid hastalarına temas eden küme önceliğimiz. 

 • 04 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  Aslında iki doz aşı olanlar çok değerli bir amel yaptılar, hem kendilerini garantiye aldılar hem de sıhhat sisteminin çökmesini engellediler. Çünkü yoğun bakım ve servis yataklarının hala kullanılabilir oranda kalmasını sağladılar. Bu kazanımın devam etmesi için aşı olanların antikorlarının düşmeden bir diriltilmeye ihtiyacı var. Bu 3. doz çok kıymetli. Vatandaşlarımız gelmeye başladı fakat asıl yoğunluğu önümüzdeki aylarda bekliyoruz. 

 • 05 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  mRNA aşıları ilk başladığında yaş gruplarına göre gidiyorduk, kademeli bir geçiş vardı. O yoğun grubun geldiği dönem, 6 ayın geçtiği dönem yıl sonuna denk gelecek, daha büyük 3. doz başvurularını ilerleyen aylarda göreceğiz” dedi.

 • 06 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  TURKOVAC AŞISI UYGULANIYOR MU?

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) amel birliğiyle geliştirilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı “TURKOVAC”, faz-3 çalışmaları kapsamında, belirlenen kentlerde 14 Ekim itibarıyla gönüllülere yapılmaya başlandı.

 • 07 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  SERİ ÜRETİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   

  Yerli aşı TURKOVAC’ın seri üretime geçebilmesi için en az 3 bin kişinin hatırlatma dozunda TURKOVAC’ı tercih etmesi gerekiyor. 3. dozun, yerli aşı TURKOVAC ile uygulanması için gönüllü olmak isteyenlerin başvuruları, e-Nabız üzerinden alınıyor.

 • 08 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  KİMLER TURKOVAC AŞISI OLABİLİYOR?

   

  Daha önce 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve Covid-19’a yakalanmama gibi belirli kriterleri oluşturan gönüllüler, 3. doz yerli inaktif Covid-19 aşısı TURKOVAC olabiliyor.

 • 09 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  TURKOVAC hatırlatma dozu uygulamasına katılmak isteyenler, daha önce Covid-19 geçirmemiş ve iki doz aşısını yaptırmış 18-59 yaş kişiler arasından seçiliyor.

 • 10 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  YERLİ AŞININ BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE ACİL KULLANIMA GİRMESİ BEKLENİYOR

  Yerli aşı Turkovac’ın geliştirildiği Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Turkovac’ın birkaç ay içerisinde acil kullanıma girmesini ümit ettiklerini söyledi.

 • 11 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  TURKOVAC VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ Mİ?

  Prof. Dr. Mustafa Çalış, Erciyes Üniversitesi’nin projesi kapsamında 2-3 tane çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, “Alfa varyantı ile ilgili etkili olduğunu ortaya koymuştuk. Ayrıca şuanda Delta varyantını da izole ettiğimizi kamuoyuna duyurduk. Ayrıca faz-2 çalışmalarında 3. doz aldığımız 50 gönüllümüz var. 

 • 12 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

  Bunların serumlarıyla da hem özgün suş olan Wuhan suşu hem Alfa hem de Delta varyantını karşılaştırıyoruz. İnşallah yakın zamanda bunların sonuçları da ortaya çıkacak. Bu aşamada Turkovac’ın varyantlara olan etkisini de araştırıyoruz. Zaten alfa varyantı ile çok güzel sonuçlar elde ettik. Delta varyantı da ortaya çıkacaktır” dedi.

 • 13 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler
 • 14 3. doz mRNA aşısı... SON DAKİKA: Aşılarla ilgili 5 soru 5 cevap! - Haberler

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.