DOLAR 13,6933-0.2%
EURO 15,5091-0.37%
ALTIN 784,48-0,23
BITCOIN 669069-0,64%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

asgari ücreti enflasyondan koruyacak çalışma
29 okunma

Asgari ücreti enflasyondan koruyacak çalışma

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz” dedi.

ABONE OL
6 Kasım 2021 09:30
asgari ücreti enflasyondan koruyacak çalışma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumunda şunları söyledi:

“Asgari ücretle ilgili hepimizin yaptığı hesaplar, bizim de yaptığımız değerlendirmeler var. Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bunun için Türkiye çapında bir araştırma yaptırıyorum. Yaklaşık 2 bin 500 muhtelif sektörlerde çalışan, farklı düzeylerde yani küçük, orta ve aka işletmelerde çalışan işçileri, işverenleri, profesyonel yöneticileri bir de konuyla doğrudan doğruya alakası olmayan esnaf gibi öbür mesleklerden insanları kapsayan bir araştırmayla toplumun beklentilerini, temennilerini ve olası olabileni ortaya koymaya çalışan bir araştırma yapıyoruz. Bu sadece bir anket çalışması değil. Daha derinlemesine bir çalışmayla bunu ortaya koyacağız. Bu bizim için kamuoyu beklentisini, algısını gösterme şeklinde bir çalışma olacak. İşçilerimizi koruyan, asgari ücret meselesini Türkiye’nin gündeminden çıkaracak bazı düzenlemelerle bir rahatlama sağlayacağını şimdiden söyleyebilirim.”

3600 çalışması

Türkiye’deki 17 milyon işçinin yüzde 14’ünün sendikalı olduğunu ve bunun fazla düşük bir oran olduğunu vurgulayan Bakan Bilgin, “Sendikalaşmaya ihtiyacımız mevcut çünkü düzgün, düzenli amel kurumunun oluşması açısından sendikal örgütlenme fevkalade önemlidir. Biz kayıt dışılığı kaldırmak istiyorsak da sendikal mücadelenin ve örgütlenmenin önünü açmamız lazım” dedi.

Bakan Bilgin, 3600 ilave gösterge konusunda da, “Kapsamı ne kadardır, hangi grupları ne kadar kapsayabiliriz, bunun maliyeti ne olur, bununla ilgili detaylı bir çalışma yapıyoruz” bilgisini verdi. Bilgin kamudaki sözleşmeli personelden isteyenlerin kadro haklarına sahip olması konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

Sigorta, vergi borcu olmayana Beyaz Bayrak

Bakan Vedat Bilgin şunları söyledi: “Bir amel yerinin sigorta ve vergi borcu yoksa, o amel yerinde sendika varsa o işletmeye ‘Beyaz Bayrak’ vereceğiz. Tıpkı Kültür ve Turizm Bakanlığının turizm işletmelerinde yaptığı 5 yıldız, 4 yıldız gibi derecelendirme veya bir anlamda sembolik değerlendirme ölçeğini amel yerlerine taşıyacağız. Üzerine de ‘Burası düzgün ve örgütlü bir amel yeridir.’ ibaresi koyacağız. İş yerleri açısından da bazı avantajlar düzenliyoruz. Bu avantajlar, ekonomik olmaktan fazla bir prestij avantajı olacak.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.