DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 671135-0,99%
İstanbul
14°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

5. yargı paketi siyasi manevra
38 okunma

5. Yargı Paketi siyasi manevra

CHP İstanbul Milletvekili, Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Özden Kaboğlu, TBMM’ye sunulan AK Parti’nin kamuoyunda 5. Yargı Paketi olarak bilinen teklifini Milliyet’e değerlendirdi. Teklifin, Türkiye’nin içinde bulunduğu genel siyasi bağlamdan bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Kaboğlu, şunları kaydetti:

ABONE OL
6 Kasım 2021 15:30
5. yargı paketi siyasi manevra
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mehtap Gökdemir – “Cumhur İttifakı partileri umumi başkanları ile siyasi maiyetlerinin muhalif kesimleri hedef alarak, nefret dolu bir siyasi söylem ve iklimi bilinçli şekilde kurguladıkları, parti küme toplantılarında linç görüntüleri izleterek ve mafya liderlerini savunarak suçun ve suçlunun yanında saf tuttukları, AİHM kararlarını uygulatmadıkları ve AYM’nin kapatılması gerektiğini söyleyecek kadar şirazelerinin kaydığı, demokrasi ve hukuk devletinin asgari ögelerinin iktidar siyasetşörlerince delik deşik edildiği bir ortamda, yargı reformundan veya paketinden bahsetmek trajikomik.” 5. yargı torba paketinde çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilam ve tedbir kararlarının “icra sistemi” dışına çıkarılmasının olumlu olduğunu anlatım eden Kaboğlu, “İstanbul Sözleşmesi’nden Anayasa’ya aykırı şekilde ve biricik bir şahsın kişisel siyasi bekasına ilişkin hesapları dahilinde çıkılabildiği bir ortamda, kadınların ve çocukların temel haklarını iktidara karşı korumak için her zamankinden daha uyanık ve dayanışmacı olunması gerektiğini” söyledi.

‘Sözde reform’

Kaboğlu, teklifin icra ve hacizle ilgili fazla sayıda teknik düzenleme içermesine karşın, “yürütmenin yargı üzerine koyduğu siyasi haczin, AKP’nin sözde yargı reformu paketlerinde görmezden gelinmeye devam ettiğini” iddia etti.

Kaboğlu, teklifin, icra başmüdürünün atanması, vazife ve yetkilerinin belirlenmesini ve gene öngördüğü bazen düzenlemelerin ilk bir buçuk yıl içinde hangi vilayet veya ilçede, ne zaman uygulanacağını belirleme yetkisini Adalet Bakanlığı’na bıraktığını belirterek, “Bu şekilde, bir kere daha, Anayasa’nın ihlali suretiyle, yasamaya ait yetkilerin biricik adamın yürütmesiyle gasp edilmek istendiğini” öne sürdü.Kaboğlu, “5. paketin de önceki yargı paketlerinde olduğu gibi, adalet sistemi ve yargıyla ilgili ivedi ve yapısal sorunların çözümüne yönelik hiçbir adım atmayan, yargı üzerindeki yürütme vesayetini tehdit etmeyecek kapsamdaki sınırlı değişikliklerle reform yapıyormuş algısı yaratmayı hedefleyen siyasi bir manevra olduğunu” söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.